Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Συναδελφοι, αυθαιρετος ανοικτος εξωστης πανω απο κοινοχρηστο χωρο πολης τακτοποιειται με τον 4178 ? και στην περιπτωση που ο εξωστης αυτος βρισκεται στην σταθμη του ημιοροφου της οικοδομης δηλαδη στο + 2.00 μ. απο το φυσικο εδαφος και εχει πλατος 0,80 μ. πως αντιμετωπιζεται?

 

Κάποια απάντηση σε αυτό? Συμπτωματικά με βασανίζει ένα μήνα τώρα! Ίδια περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι παλαιοτητος ειναι?

Υπηρχε εξωστης που μεγαλωσε η ουδεποτε υπηρχε και κατασκευαστηκε αυθαιρετα?

 

Προσωπικα δε θα τον αγγιζα, εκτος κι αν μπορουσα με καποιον τροπο να τον χωσω κατηγορια 3

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση που έχω υποβάλλει στο Ν4014/11, την αύξηση διαστάσεων εξωστών (εντός των επιτρεπομένων ποσοστών τους) που παραβιάζουν το προκήπιο , το είχα υπολογίσει ως ΥΔ, ΒΧ, με παραβίαση προκηπίου. Για να υπολογίσω το ποσοστό του συντελεστή 5 ΥΔ, είχα συμπεριλάβει και  την ΥΔ των εξωστών.

Κατά τη μετάβαση της δήλωσης στο Ν4178/13, προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:

α)Το πρόστιμο θα το υπολογίσω με τον ίδιο τρόπο?

β)Για την κατηγοριοποίηση του κτιρίου, άν συμπεριλάβω στην ΥΔ τους αυθαίρετους εξώστες, στέλνω το κτίριο ΚΑΤ.5, άν όχι μένει ΚΑΤ.4. Μπορείτε να με διαφωτίσετε γιατί έχω σκαλώσει.Ενώ έχω υποβάλλει όλα τα σχέδια της δήλωσης, μόνο που αποπληρώνεται με δόσεις, ξανά βρίσκομαι στο μηδέν!!!Απαγοήτευση σκέτη....

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, αυθαιρετος ανοικτος εξωστης πανω απο κοινοχρηστο χωρο πολης τακτοποιειται με τον 4178 ?......

 

Μιλάω για περίπτωση που δεν είναι Κατηγορία 3 αφού έχω υπέρβαση μεγαλύτερη του 10% του εμβαδού της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση που έχω υποβάλλει στο Ν4014/11, την αύξηση διαστάσεων εξωστών (εντός των επιτρεπομένων ποσοστών τους) που παραβιάζουν το προκήπιο , το είχα υπολογίσει ως ΥΔ, ΒΧ, με παραβίαση προκηπίου. Για να υπολογίσω το ποσοστό του συντελεστή 5 ΥΔ, είχα συμπεριλάβει και  την ΥΔ των εξωστών.

Κατά τη μετάβαση της δήλωσης στο Ν4178/13, προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:

α)Το πρόστιμο θα το υπολογίσω με τον ίδιο τρόπο?

β)Για την κατηγοριοποίηση του κτιρίου, άν συμπεριλάβω στην ΥΔ τους αυθαίρετους εξώστες, στέλνω το κτίριο ΚΑΤ.5, άν όχι μένει ΚΑΤ.4. Μπορείτε να με διαφωτίσετε γιατί έχω σκαλώσει.Ενώ έχω υποβάλλει όλα τα σχέδια της δήλωσης, μόνο που αποπληρώνεται με δόσεις, ξανά βρίσκομαι στο μηδέν!!!Απαγοήτευση σκέτη....

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος συνάδελφος στο πρόβλημά μου?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο έβαλες εξώστες σαν υπέρβαση δόμησης ? Από που προκύπτει αυτό ? Έμμεσα από ΓΟΚ και ποσοστό εξωστών κ.τ.λ. ? Δεν έχω δει σε Ε/Α ή σε εγκύκλιο να μιλάνε για επέκταση εξωστών ως υπέρβαση δόμησης. Οι εξώστες δεν είναι βοηθητικοί χώροι. Είναι λοιπή παράβαση και πάνε με αναλυτικό.

 

Εμένα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν τελικά μπορούμε να τακτοποιήσουμε υπέρβαση επιφάνειας ανοιχτού εξώστη πάνω από κοινόχρηστο χώρο (εκτός ρυμοτομικής γραμμής δηλαδή) ? Η εγκύκλιος 3 απαγορεύει κλείσιμο εξώστη πάνω από κοινόχρηστο χώρο αλλά δεν διευκρινίζει τι γίνεται για ανοιχτό εξώστη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για ποιο λόγο έβαλες εξώστες σαν υπέρβαση δόμησης ? Από που προκύπτει αυτό ? Έμμεσα από ΓΟΚ και ποσοστό εξωστών κ.τ.λ. ? Δεν έχω δει σε Ε/Α ή σε εγκύκλιο να μιλάνε για επέκταση εξωστών ως υπέρβαση δόμησης. Οι εξώστες δεν είναι βοηθητικοί χώροι. Είναι λοιπή παράβαση και πάνε με αναλυτικό.

 

Εμένα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν τελικά μπορούμε να τακτοποιήσουμε υπέρβαση επιφάνειας ανοιχτού εξώστη πάνω από κοινόχρηστο χώρο (εκτός ρυμοτομικής γραμμής δηλαδή) ? Η εγκύκλιος 3 απαγορεύει κλείσιμο εξώστη πάνω από κοινόχρηστο χώρο αλλά δεν διευκρινίζει τι γίνεται για ανοιχτό εξώστη..

Πιστεύω δεν τακτοποιείται , το κρίσιμο ερώτημα είναι τι κάνεις με την βεβαίωση οταν έχεις εξώστη που δεν τακτοποιείται αλλά έχεις κάνει τακτοποίηση σε άλλες αυθαιρεσίες. Θα μείνει χωρίς μεταβίβαση για το μπαλκόνι ή θα το γκρεμίσει για να του την δώσειςή θα του την δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα με τον ανοικτο εξωστη ανωθεν κοινοχρηστου σε ποσοστο μεγαλυτερο του 10% για τη μετα ΓΟΚ85 εποχη (γιατι για τα προ ΓΟΚ85 αναιρεθηκε το ποσοστο γενικα, οποτε ολες οι υπερβασεις εξωστων, ειτε πανω απο κοινοχρηστο ειτε πανω απο πρασια, ειτε πανω απο προκηπιο τακτοποιουνται με κατηγορια 3) εχω στειλει γραπτο ερωτημα και αναμενω απαντηση επισημη να τη δημοσιευσω.

 

Προς το παρον δεν αγγιζω εξωστη ανωθεν κοινοχρηστου οταν εχει υπερβαση που δεν τακτοποιειται με κατηγορια 3. Ευτυχως μεχρι στιγμης εχω πετυχει μονο προ ΓΟΚ85 κτηρια οποτε δε με απασχολει το ποσοστο και το δινω κατηγορια 3

 

Ομως τωρα που μου επιτρεπουν να ομαδοποιησω κατηγορια 3 με αναλυτικο σε εναν αναλυτικο γενικα, κωλυομαι να βαλω επεκταση ανοικτου εξωστη με αναλυτικο, ακομα και αν ηταν κατηγορια 3 γιατι με αναλυτικο δε μας εχει δωσει το δικαιωμα κανενας να ρυθμιζουμε ανοικτους ανωθεν κοινοχρηστου εξωστες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.