Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Το κτίριο πατάει μόνο στο ένα οικόπεδο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς με το να την κάνουν μαζί τη δήλωση? Σαν εξ' αδιαιρέτου, γιατί επειδή είναι μάνα και κόρη δεν έχω πρόβλημα σε αυτό. Με αυτόν τον τρόπο θα δηλώσω το οικόπεδο σαν ένα ενιαίο οπότε δε θα έχω πρόβλημα και με τις πλάγιες αποστάσεις?

αυτό που καταλαβαίνω είναι πως δείξανε στο τοπογραφικό της άδειας ένα μεγάλο οικόπεδο (μάλλον για να έχουν αρτιότητα ?), χτίσανε το σπίτι εντός των ορίων στο ένα από αυτά και τώρα όταν έκανες έλεγχο διαπίστωσες πως τα οικόπεδα ήταν 2.

στους τίτλους υπάρχει συνιδιοκτησία ? δηλαδή το κάθε οικόπεδο ανήκει σε 1 ιδιοκτήτη ή μάνα και κόρη είναι συνιδιοκτήτες στο καθένα.

 

πριν κάνεις οτιδήποτε σχετικά με τόν έλεγχο νομιμότητας θα πρέπει να σε βοηθήσουν οι ιδιοκτήτες ώστε

αν ισχύει το δεύτερο, (κάθε οικόπεδο είναι συνιδιοκτησία) τότε τα πράγματα έίναι πιο απλά (φυσική συνένωση όμορων οικοπέδου ιδίου ιδιοκτήτη)

 

αν ισχύει το πρώτο: ότι δηλαδή η κόρη έχει το ένα (και το σπίτι μέσα του), και η μάνα έχει το άλλο. τότε:

 

κάνεις έλεγχο με τα στοιχεία αποστάσεις από όρια, αρτιότητα, κλπ με το ένα οικόπεδο και βλέπεις τι πρόστιμα σου βγάζει.

 

Αν τυχόν δεν έχεις αρτιότητα / οικοδομησιμότητα (δηλαδή πως σκόπιμα έδειξαν μεγάλο οικόπεδο για να αποκτήσουν αρτιότητα), τότε μάλλον θα πρέπει να θεωρήσεις πως δεν έχεις άδεια για τον υπολογισμό προστίμου σύμφωνα με τις διευκρινήσεις που είχε δώσει το Υπεκα με τις τροποποιήσεις του παρατρήματος του 4178 (ΦΕΚ 39 Β / 2014).

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα λες στη δεύτερη περίπτωση ο καθένας έχει διαφορετικά το οικόπεδο, ευτυχώς και τα δυο είναι άρτια και οικοδομήσιμα. Πάντως δε μπορώ να καταλάβω με τι λογική το έκανε ο μηχανικός τότε, γιατί θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα πιο εύκολα. Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν με ΥΔ, ΥΚ και υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων.

Edited by gella
Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα λες στη δεύτερη περίπτωση ο καθένας έχει διαφορετικά το οικόπεδο, ευτυχώς και τα δυο είναι άρτια και οικοδομήσιμα. Πάντως δε μπορώ να καταλάβω με τι λογική το έκανε ο μηχανικός τότε, γιατί θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα πιο εύκολα. Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν με ΥΔ, ΥΚ και υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων.

αν το οικόπεδο της αδείας είναι τόσο διαφορετικό από το πραγματικό, κατά τη γνώμη μου δεν ρυθμίζεται "ΜΕ ΑΔΕΙΑ" αλλά "ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ".

Το γεγονός ότι είναι και τα δύο άρτια και οικοδομήσιμα είναι δευτερεύον.

Δεν έχει λογική να λες ότι μετράς Δ από μία ιδιοκτησία που περιλαμβάνονταν στην άδεια.

Είναι σαν να έγινε εκ των υστέρων παράνομη κατάτμηση.

Αν θέλεις να το πας έτσι, βάλε το με υποχρέωση έκδοσης αδείας νομιμοποίησης, 

και τίποτα να μην πληρώσει άμεσα (μόνο παράβολο), και περισσότερα λεφτά να πάρεις, και εντελώς νόμιμο να είναι, και τα ευεργετήματα του 4178 να χρησιμοποιήσει αν θέλει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν το οικόπεδο της αδείας είναι τόσο διαφορετικό από το πραγματικό, κατά τη γνώμη μου δεν ρυθμίζεται "ΜΕ ΑΔΕΙΑ" αλλά "ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ".

Το γεγονός ότι είναι και τα δύο άρτια και οικοδομήσιμα είναι δευτερεύον.

Δεν έχει λογική να λες ότι μετράς Δ από μία ιδιοκτησία που περιλαμβάνονταν στην άδεια.

Είναι σαν να έγινε εκ των υστέρων παράνομη κατάτμηση.

Αν θέλεις να το πας έτσι, βάλε το με υποχρέωση έκδοσης αδείας νομιμοποίησης, 

και τίποτα να μην πληρώσει άμεσα (μόνο παράβολο), και περισσότερα λεφτά να πάρεις, και εντελώς νόμιμο να είναι, και τα ευεργετήματα του 4178 να χρησιμοποιήσει αν θέλει

Ισως αυτο είναι μία λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχει γίνει ποτέ ερώτημα στο τι κάνουμε αν η άδεια έχει διαφορετικό τοπογραφικό από το συμβόλαιο? Και αναφέρομαι σε περιπτώσεις που ναι μεν δείχθηκε μεγαλύτερο οικόπεδο, αλλά και το πραγματικό μικρότερο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο και δεν υπήρχε καμία αυθαιρεσία. Προφανώς δεν είχε δώσει το συμβόλαιο στον μηχανικό. Βάζω ότι έχω άδεια ή όχι?

 

Έχω και μια άλλη πολύ ιδιαίτερη περίπτωση: Σε πράξη εφαρμογής, με συντεταγμένες για τις κορυφές του οικοπέδου, εκτός από τις συντεταγμένες αναφέρονται και οι πλευρές. Έστω ότι όλες είναι 15μ. Δηλαδή οικόπεδο 15*15. Αν κάποιος βάλει τις συντεταγμένες στο autocad θα διαπιστώσει ότι τελικά το οικόπεδο είναι 15*14!!!! Φυσικά το σχήμα και οι διαστάσεις δεν είναι τόσο "καθαρά" νούμερα, ώστε να το αντιληφθεί κάποιος άμεσα. Η επιφάνεια έχει καλώς υπολογιστεί για το 14*15 από την πράξη εφαρμογής. Συνάδελφος, παλαιός μηχανικός, νυν συνταξιούχος, εξέδωσε άδεια αλλά έκανε τα σχέδια στο χέρι και έβαλε τις διαστάσεις από το πινακάκι, δηλ. 15*15, με αποτέλεσμα το κτήριο να κάτσει στο πραγματικό μικρότερο οικόπεδο και να παραβιάζει Δ. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Θεωρώ ότι έχει άδεια ή όχι?

 

Αυτά θα ρωτηθούν και στο helpdesk και θα σας μεταφέρω τις απαντήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει γίνει ποτέ ερώτημα στο τι κάνουμε αν η άδεια έχει διαφορετικό τοπογραφικό από το συμβόλαιο? Και αναφέρομαι σε περιπτώσεις που ναι μεν δείχθηκε μεγαλύτερο οικόπεδο, αλλά και το πραγματικό μικρότερο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο και δεν υπήρχε καμία αυθαιρεσία. Προφανώς δεν είχε δώσει το συμβόλαιο στον μηχανικό. Βάζω ότι έχω άδεια ή όχι?

 

Έχω και μια άλλη πολύ ιδιαίτερη περίπτωση: Σε πράξη εφαρμογής, με συντεταγμένες για τις κορυφές του οικοπέδου, εκτός από τις συντεταγμένες αναφέρονται και οι πλευρές. Έστω ότι όλες είναι 15μ. Δηλαδή οικόπεδο 15*15. Αν κάποιος βάλει τις συντεταγμένες στο autocad θα διαπιστώσει ότι τελικά το οικόπεδο είναι 15*14!!!! Φυσικά το σχήμα και οι διαστάσεις δεν είναι τόσο "καθαρά" νούμερα, ώστε να το αντιληφθεί κάποιος άμεσα. Η επιφάνεια έχει καλώς υπολογιστεί για το 14*15 από την πράξη εφαρμογής. Συνάδελφος, παλαιός μηχανικός, νυν συνταξιούχος, εξέδωσε άδεια αλλά έκανε τα σχέδια στο χέρι και έβαλε τις διαστάσεις από το πινακάκι, δηλ. 15*15, με αποτέλεσμα το κτήριο να κάτσει στο πραγματικό μικρότερο οικόπεδο και να παραβιάζει Δ. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Θεωρώ ότι έχει άδεια ή όχι?

 

Αυτά θα ρωτηθούν και στο helpdesk και θα σας μεταφέρω τις απαντήσεις.

παρομοια ερωτηση ειναι η 6 πιο πανω κ η απαντηση ειναι οτι δεν εξεταζουμε την ορθοτητα της οα αρα εχεις ΟΑ κ δεν εχεις παραβαση Δ

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

2.Σε περιπτωση υπερυψωσης της σταθμης υπογειου ,με ταυτοχρονη αυξηση του υψους του κ ταυτοχρονη αυξηση του υψους του  τελευταιου οροφου(δευτερου),περα απο την παραβαση αναλυτικου για την υπερυψωση της σταθμης (νομίζω ότι αυτό δεν είναι απαραίτητο αφού θα δηλωθεί ως ΥΥ), η ΥΥ στο υπογειο κ στον οροφο μπορει να υπολογιστει ενιαια βαζοντας σαν επιφανεια,αυτην του τελευταιου οροφου που ειναι ιδια με του υπογειου κ υψος  την συνολικη διαφορα ?Προκειται για ενιαια κατοικια δυοροφη κατοικια με υπογειο .

β)αν  στη πιο πανω περιπτωση ο οροφος ειναι μικροτερος απο το υπογειο ποια επιφανεια βαζω για τον υπολογισμο της ΥΥ?
ΑΠ
α)προσθετω τη διαφορα υψων σαν ΥΥ κ ΥΔ (???) την επιφανεια τελευταιου κ συγκρινω με το 20%
β)το ιδιο κ επιφανεια βαζω το εμβαδο  τελευταιου οροφου,ανεξαρτητα αν το υπογειο ειναι μεγαλυτερο,διοτι αν ερθει καποιος κ ριξει μεζουρα απο πανω,θα μετρησει την ΥΥ συνολικα (ενιαια ιδιοκτησια) του κτιριου κ το εμβαδο του τελευταιου οροφου !!!!!!
Προφανώς αυτά δεν θα ίσχυαν αν στους ορόφους είχες ξεχωριστές οριζόντιες. Τότε η ΥΥ θα χρεωνόταν στο υπόγειο (από όπου και προκλήθηκε) και θα μπορούσες να κάνεις και χρήση μειωτικού συντελεστή αν η οροφή του δεν ξεπερνούσε το 1.5μ από την οριστική στάθμη του εδάφους.
 
5 αυθαιρέτη προσθηκη εντος του Δ που προεβλεπε η ΟΑ,πχ εντος των 2,50 μ σε οικισμους κατω των 2000 κατοικων,που ομως δεν το παραβιαζει δηλ εχει κολλησει στο οριο,μπαινει με υπερβαση Δ?
απ χωρις παραβαση Δ. Αυτό μου φαίνεται παρακινδυνευμένο. Στις δικές μου παρόμοιες δηλώσεις μέχρι στιγμής έχω βάλει και παράβαση Δ, κι ας έχει κολλήσει η προσθήκη στο όριο.
 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

5 αυθαιρέτη προσθηκη εντος του Δ που προεβλεπε η ΟΑ,πχ εντος των 2,50 μ σε οικισμους κατω των 2000 κατοικων,που ομως δεν το παραβιαζει δηλ εχει κολλησει στο οριο,μπαινει με υπερβαση Δ?
απ χωρις παραβαση Δ. Αυτό μου φαίνεται παρακινδυνευμένο. Στις δικές μου παρόμοιες δηλώσεις μέχρι στιγμής έχω βάλει και παράβαση Δ, κι ας έχει κολλήσει η προσθήκη στο όριο.
 

 

 

Εμενα στο help desk μου παν αυτο ακριβώς που λεει ο nikosantonakas...το οποιο το θεωρω και λογικό αφου παραβιαζονται τα μεγεθη της Ο.Α!

Αυθαιρετο ειναι οτι παραβιαζει την Ο.Α και  οχι οτι δεν θα μπορουσε να νομιμοποιηθει με την τρεχουσα νομοθεσια......

Link to comment
Share on other sites

 

 

2.Σε περιπτωση υπερυψωσης της σταθμης υπογειου ,με ταυτοχρονη αυξηση του υψους του κ ταυτοχρονη αυξηση του υψους του  τελευταιου οροφου(δευτερου),περα απο την παραβαση αναλυτικου για την υπερυψωση της σταθμης (νομίζω ότι αυτό δεν είναι απαραίτητο αφού θα δηλωθεί ως ΥΥ), η ΥΥ στο υπογειο κ στον οροφο μπορει να υπολογιστει ενιαια βαζοντας σαν επιφανεια,αυτην του τελευταιου οροφου που ειναι ιδια με του υπογειου κ υψος  την συνολικη διαφορα ?Προκειται για ενιαια κατοικια δυοροφη κατοικια με υπογειο .
β)αν  στη πιο πανω περιπτωση ο οροφος ειναι μικροτερος απο το υπογειο ποια επιφανεια βαζω για τον υπολογισμο της ΥΥ?
ΑΠ
α)προσθετω τη διαφορα υψων σαν ΥΥ κ ΥΔ (???) την επιφανεια τελευταιου κ συγκρινω με το 20%
β)το ιδιο κ επιφανεια βαζω το εμβαδο  τελευταιου οροφου,ανεξαρτητα αν το υπογειο ειναι μεγαλυτερο,διοτι αν ερθει καποιος κ ριξει μεζουρα απο πανω,θα μετρησει την ΥΥ συνολικα (ενιαια ιδιοκτησια) του κτιριου κ το εμβαδο του τελευταιου οροφου !!!!!!
Προφανώς αυτά δεν θα ίσχυαν αν στους ορόφους είχες ξεχωριστές οριζόντιες. Τότε η ΥΥ θα χρεωνόταν στο υπόγειο (από όπου και προκλήθηκε) και θα μπορούσες να κάνεις και χρήση μειωτικού συντελεστή αν η οροφή του δεν ξεπερνούσε το 1.5μ από την οριστική στάθμη του εδάφους.ΣΩΣΤΑ
 
5 αυθαιρέτη προσθηκη εντος του Δ που προεβλεπε η ΟΑ,πχ εντος των 2,50 μ σε οικισμους κατω των 2000 κατοικων,που ομως δεν το παραβιαζει δηλ εχει κολλησει στο οριο,μπαινει με υπερβαση Δ?
απ χωρις παραβαση Δ. Αυτό μου φαίνεται παρακινδυνευμένο. Στις δικές μου παρόμοιες δηλώσεις μέχρι στιγμής έχω βάλει και παράβαση Δ, κι ας έχει κολλήσει η προσθήκη στο όριο.Αν υποθεσουμε οτι βαζουμε Δ,τοτε για να βρουμε το < η > θα συγκριναμε με το ισχυον σημερα κ στη περιπτωση αυτη αν επιτρεπεται να κολλησουμε δεν εχουμε παραβαση  ,νομιζω οτι αυτη ειναι η κογικη...Εξαλλου αν δεν ειχα προσθηκη κ το κτιριο κολουσε τοτε δεν εχω παραβαση Δ παρα μονο ΥΚ +ΥΔ για το τμημα που δεν συμπιπτει (νομιμη θεση)
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 αυθαιρέτη προσθηκη εντος του Δ που προεβλεπε η ΟΑ,πχ εντος των 2,50 μ σε οικισμους κατω των 2000 κατοικων,που ομως δεν το παραβιαζει δηλ εχει κολλησει στο οριο,μπαινει με υπερβαση Δ?
απ χωρις παραβαση Δ. Αυτό μου φαίνεται παρακινδυνευμένο. Στις δικές μου παρόμοιες δηλώσεις μέχρι στιγμής έχω βάλει και παράβαση Δ, κι ας έχει κολλήσει η προσθήκη στο όριο.Αν υποθεσουμε οτι βαζουμε Δ,τοτε για να βρουμε το < η > θα συγκριναμε με το ισχυον σημερα κ στη περιπτωση αυτη αν επιτρεπεται να κολλησουμε δεν εχουμε παραβαση  ,νομιζω οτι αυτη ειναι η κογικη...Εξαλλου αν δεν ειχα προσθηκη κ το κτιριο κολουσε τοτε δεν εχω παραβαση Δ παρα μονο ΥΚ +ΥΔ για το τμημα που δεν συμπιπτει (νομιμη θεση)
 

 

 

Θα διαφωνησω με τη δευτερη προσεγγιση σου.Απο τη στιγμη που ξεφευγουμε απο την αδεια εχουμε υπερβαση, ανεξαρτητα  αν  σε μια μελλοντικη αδεια προσθηκης επιτρεπεται να κολησουμε,

Αν ακοληθησουμε τη λογικη σου τοτε σ ενα οικοπεδο που εχουμε περισσευμα συντελεστη δομησης και καλυψης,  ενα αυθαιρετο κτισμα που δεν ξεπερναει τους επιτρεπομενους συντελεστες δεν εχει υπερβαση δομησης ουτε καλυψης ουτε υψους...Αρα δεν ειναι αυθαιρετο! :confused:

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.