Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, ήθελα τι γνώμη σας για την περίπτωση αυτή:

 

Κατοικία εντός οικισμού, Ισόγειο βάσει Ο.Α. και υπόγειο παράνομο. Το κτίσμα έχει κατασκευαστεί λίγο εντός Δ.

 

Έχω σκεφτεί να το δηλώσω ως εξής:

 

ΦΚ1. (Ισόγειο)  Υ.Δ. + Δ για τα τετραγωνικά εντός Δ

ΦΚ2  (υπόγειο) Υ.Δ. των τετραγωνικών εκτός Δ

ΦΚ3 (υπόγειο)  Υ.Δ. + Δ των τετραγωνικών εντός Δ 

 

Είμαι σωστός?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές ναι. Για το εντός του Δ κομμάτι του ισογείου θεωρώ ότι χρειάζεται και ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

το κτίριο έχει μετακινηθεί εντός Δ ή περιήλθε εντός Δ με σχέδιο μετά την άδεια;

Αν είναι στην αρχική του θέση, δεν καταλαβαίνω την ΥΚ. Αν έχει μετακινηθεί, πάλι δεν το βλέπω, αλλά είμαι πρόθυμος να πειστώ. 

Αντίθετα, για το εντός Δ του υπογείου η ΥΚ μου φαίνεται πιο λογική, με την επιφύλαξη ότι είναι εντός περιγράμματος, άρα καλύπτεται από το ισόγειο.

Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι η ΥΚ του 4178 δεν έχει απολύτως το νόημα της ΥΚ της πολεοδομίας, 

με την έννοια ότι αφορά το μέγεθος της κάλυψης και όχι την "προσβολή" του υποχρεωτικού ακαλύπτου ως περίγραμμα,

και γι' αυτό συγκρίνεται με την επιτρεπόμενη και υπάρχουν ξεχωριστοί συντελεστές Δ, προκηπίου κλπ.

Θεωρητικά δηλαδή, αν ένα κτίριο τηρεί απολύτως το περίγραμμα, δεν θα έβαζα ΥΚ έστω κι αν ήταν όλο εντός προκηπίου.

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία εντός οικισμού, Ισόγειο βάσει Ο.Α. και υπόγειο παράνομο. Το κτίσμα έχει κατασκευαστεί λίγο εντός Δ.

Εγώ κατάλαβα (λάθος ενδεχομένως) πως έχει επεκταθεί το κτίσμα εντός Δ, κι όχι μετακινηθεί. Χρειάζεται διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη για την παρακάτω περίπτωση:

Έχω πολυκατοικία με άδεια του 77, η οποία έχει κατασκευαστεί με μετατοπιση 3 μέτρων κατά τον ένα άξονα. Δλδ θα ήθελα απόσταση από το όμορο κτίριο 11,5μ και έχω 8,5.

Με αυτή την μετατόπιση δεν παραβιάζεται όμως το Δ το οποίο σήμερα θα ήταν περίπου 4,5-5 μέτρα. Για τακτοποίηση μιας κλειστής θέσης στάθμευσης πρέπει να περάσω κάποια παράβαση για αυτήν την μετατόπιση του συνολου του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Μετατόπιση κτιρίου σε σύννομη θέση μπορεί να ρυθμιστεί με κατηγορία3 (500€). Το σωστό είναι να γίνει μία δήλωση από όλους τους ιδιοκτήτες τις πολυκατοικίας. Η θέση στάθμευσης έχει αλλάξει χρήση και χρειάζεται τακτοποίηση ή η μόνη σου παρανομία είναι η μετατόπιση του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

αν η θέση είναι στον ακάλυπτο, πρέπει πρώτα να εξετάσεις το δικαίωμα δήλωσης.

Έχει χιλιοστά, έχει αποκλειστική χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ανάγεται στο πως θα υπολογιστεί η μετακίνηση εκ κατασκευής του κτιρίου σε μη νόμιμη θέση.

Αυτή η μετακίνηση προκάλεσε παράβαση στην ελάχιστη πλάγια απόσταση η οποία ήταν 2.50 μ. 

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ασχοληθείς μόνο με αυτή. 

Δηλαδή επιφάνεια κτιρίου ίση με 1.70Χ8=13.60 τ.μ παραβιάζει την ελάχιστη υποχρεωτική από τα όρια απόσταση κατά ποσοστό 1.70/2.50=68%>20%. 

Σύμφωνα με Helpdesk αυτή είναι η σωστή απάντηση στο #256.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω την εξής περίπτωση : κίτιο έχει μεταφερθεί ως προσ την μια διεύθυνση κατα 30 εκατοστα( τετράγωνο οικόπεδο) η μια πλάγια είναι 3,70 μέτρα αντι για 4,00 και η άλλη 9,90  αντί για 9,60. στην αλλη διάσταση δεν έχω αλλαγή.

Επίσης δεν παραβιάζεται η πλάγια αποσταση Δ λογω μετατόπισης. Πρέπει να δηλωθεί ως παραβαση κατηγορίας 3 ? ποια είναι τα όρια ανοχής για τη μείωση / αύξηση πλάγιας απόστασης.

( Η οικοδομή έχει κατασκευαστεί από τη ΜΟΜΑ και έχει παραχωρηθεί στον ιδιοκτήτη λογω μεταφοράς οικισμού. Η πλάγια απόσταση μετραται απο τα όρια του οικοπέδου,οικοδομική γραμμή που έχει εφαρμόσει η ΜΟΜΑ λανθασμένα 

σε πολλά σημεία του οικισμού(πλατος οδού μικρότερο απο το πλάτος του σχεδίου πόλεως)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.