Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Πρέπει να γίνει η υποβολή του έργου και μετά τη έκδοση της πρώτης αναφοράς ενεργοποιείται το πεδίο για την εισαγωγή της "συμβατικής" αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή ήμουν παρών στην Λάρισα, το είπε όπως σας το μετέφερα.

Πάντως φρόνιμο είναι να ζητάμε νέα εξουσιοδότηση για κάθε μελλοντικό ενδεχόμενο.....

Καλές οι προφορικές ενημερώσεις αλλά χωρίς να το βάλουν σε κάποια εγκύκλιο

δεν αξίζει και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλλα σε "ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ"τι με έπιασε δεν ξέρω αμοιβή αυθαιρέτου και εκ των υστέρων θυμήθηκα την τεχνική έκθεση των Η/Μ εγκαταστάσεων. Δέν έχω βάλει συμμετέχοντα μηχανικό ηλεκτρολόγο ή μηχανολόγο. Τι κάνω στην προκειμένη περίπτωση? Όταν ανοίξει το Σύστημα αυθαιρέτων, πρέπει να φαίνεται απαραίτητα και η αμοιβή του μηχανολόγου για την Τεχνική έκθεση που θα υποβληθεί?Πρέπει να τον έχω βάλει " Συμμετέχοντα μηχανικό"?

Κάποια άποψη από συνάδελφο για την παραπάνω περίπτωση? Πώς μπορώ να περάσω την εργασία του μηχανολόγου για τις Η/Μ εγκαταστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Και σε εγκύκλιο να είναι, μόνο αν λέει πως η μεταφορά είναι υποχρεωτική και πως ο μηχανικός έχει τις χ κυρώσεις αν δεν την κάνει και πως δεν υπαρχει υποχρέωση εξουσιοδότησης από τον ιδιοκτητη, ίσως να το προχωρούσα χωρίς αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άποψη από συνάδελφο για την παραπάνω περίπτωση? Πώς μπορώ να περάσω την εργασία του μηχανολόγου για τις Η/Μ εγκαταστάσεις?

 

Δεν μπορείς! Δεν πρόκειται να την ανοίξουν ξανά από το ΤΕΕ. Αδιαφόρησε γι' αυτήν και φτιάξε νέα σωστή!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ιδιοκτήτης αγροτεμαχίου είχε ζητήσει να του γίνει τοπογραφικό από τοπογράφο (το Σεπτέμβριο του 2013) και εγώ αργότερα χρησιμοποιήσω αυτό το τοπογραφικό για τακτοποίηση, θα τον προσθέσω στους συμμετέχοντες μηχανικούς του 4178?? Θα ασχοληθώ με την αμοιβή του??

 

Υποθέτω πως όχι...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με αυτήν την λογική όμως να "ζητήσουν" όλοι οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων ένα τοπογραφικό από κάποιον, κάπως, κάποτε και να το χρησιμοποιήσουν για την τακτοποίηση για να μην βάλουν αμοιβές τοπογραφικού.

 

Δεν νομίζω φίλε μου να γλυτώνεις τις αμοιβές και τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ για το τοπογραφικό. Στο σύστημα αμοιβών κανονικά πρέπει να περιγράψεις όλες τις εργασίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Τις εργασίες μου να τις περιγράψω όλες, συμφωνώ... Αλλά την εργασία ενός συναδέλφου, όπου του ζητήθηκε να κάνει ένα τοπογραφικό για τον α, β λόγο, γιατί??

Στο κάτω κάτω ο συνάδελφος αυτός έχει πληρωθεί για την εργασία του και άντε να τον βρεις τώρα... Ούτε αναφέρει κάπου πάνω στο τοπογραφικό του ότι είναι αποκλειστικά και μόνο για χρήση στον 4178...

 

Δεν διαφωνώ ότι θα μπορούσε να προστεθεί στους συμμετέχοντες μηχανικούς, αλλά για παράδειγμα θεωρώ πολύ διαφορετικό το κομμάτι εργασίας στον 4178 μεταξύ ενός μηχανολόγου και ενός τοπογράφου, όπου για τον μηχανολόγο πιστεύω υποχρεωτικά ότι πρέπει να προστεθεί ως μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι πιστεύω. Πως θα βάλεις την αμοιβή του τοπογραφικού εάν δεν τον προσθέσεις ?! Εάν θες να το υπογράψει κάποιος άλλος γνωστός σου το ίδιο τοπογραφικό (που έχει τα δικαιώματα), όπως είναι copy-paste και να προσθέσεις αυτόν ο.κ. Αλλά νομίζω ότι πρέπει να προσθέσεις κάποιον μηχανικό. Αλλιώς σου είπα ότι θα λέει ο καθένας έχω ένα τοπογραφικό από πέρυσι...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είχα καταλάβει κάτι τότε... Δηλαδή δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόσφατο τοπογραφικό που θα μου παρουσιάσει ο ιδιοκτήτης;;

 

Πρέπει να παρουσιάσω τοπογραφικό-τοπογράφο συγκεκριμένα για το 4178;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.