Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Να κάνουμε όμως κάποιες διευκρινίσεις?

 

1. Nαι πρεπει να μπει.

2. Δεν σε νοιαζει αν αλλαξει η νομιμη αμοιβη, εσυ τη συμφωνηθεισα καθοριζεις.

3. Ασφαλως και πρεπει να κοψει ΑΠΥ, να πληρωσει και τις οποιες κρατησεις. Απο ΕΤΕ δεν ειναι υποχρεωμενος να περασει. Ψαξε για αντιστοιχα θεματα αμοιβων.

 

 

Θα πρέπει να πληρώσεις και το πρόσθετο ΤΣΜΕΔΕ της νόμιμης αμοιβής της εξάρτησης τοπογραφικού. 

 

Terry και nik αν αλλάξει η νόμιμη αμοιβή θα αλλάξουν και οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ τις οποίες ήδη έχω πληρώσει. Πως θα γίνει να πληρώσω την διαφορά στις κρατήσεις ? (γιατί σίγουρα θα βγει παραπάνω η νόμιμη αμοιβή αν βάλω τον Π.Μ. μέσα). Γίνεται να πληρώσω συμπληρωματικές κρατήσεις με καποιο τρόπο χωρίς να χάσω αυτές που ήδη έχω πληρώσει?

 

nik όταν λες πρόσθετο ΤΣΜΕΔΕ λόγω εξάρτησης του τοπογραφικού τι εννοείς ακριβώς ? Σε έχασα... Υπάρχει στις αμοιβές ΤΕΕ προσαύξηση στην αμοιβή του τοπογραφικού λόγω εξάρτησης από ΕΓΣΑ? Αυτό εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάθε εργασία έχει μία νόμιμη αμοιβή και αυτή η νόμιμη αμοιβή έχει ένα ΤΣΜΕΔΕ 3% επί του ποσού αυτού. 

 

Η ρύθμιση ν.4178 έχει την περίφημη νόμιμη : (ημέρες εργασίας βάση εμπειρίας * 1000λ) το οποίο κάνει περίπου 1550€.

 

Αν έχεις αποτύπωση βγάζει νομιμη βάση των μ2 που θα δηλώσεις.

 

Αν έχεις λοιπόν εξαρτημένο τοπογραφικό βγάζει και αυτό μία νόμιμη. Δες πόση είναι αυτή. Εξαρτάται από τα σημεία και τα στρέμματα που θα δηλώσεις, εντός ή εκτός σχεδίου κ.τ.λ....Υπάρχει ειδικό θέμα για την αμοιβή τοπογραφικού ν.4178 ή ν.4014.

 

Με λίγα λόγια : 

 

1) Βγαίνει ένα πρόσθετο ΤΣΜΕΔΕ εγώ λέω θα είναι γύρω στα 20 ευρώ. Το πληρώνεις και το ανεβάζεις στο σύστημα αρχείων του 4178.

 

2) Κάνεις σήμερα συμφωνητικό μεταξύ του ΠΜ και του πελάτη (όχι μεταξύ σας γιατί θα μπλέξεις με παρακράτηση 20%).

 

3) Κόβει απόδειξη, ΦΕΜ και κάνεις και μία κατάθεση στην ΕΤΕ για να είναι τυπικός ο ΠΜ για την συμφωνηθείσα και τα ανεβάζει στο σύστημα αρχείων της δήλωσης

 

4) Δεν χάνεις τίποτα όλα σμπληρωματικά είναι.

 

Έχεις πήξει χωρίς λόγο....απλά είναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαίρετο που θέλει στατική επάρκεια θέλω να βγάλω αμοιβή από το σύστημα του ΤΕΕ. Σαν εργασία βάζω:

1) ΜΕΛΕΤΗ ΣΤΑΤΙΚΑ   ή

2) ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΣΤΑΤΙΚΑ ή

3) ΕΛΕΓΧΟΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ ΣΕ ΣΤΑΤΙΚΑ ΦΟΡΤΙΑ ή

4) κάτι άλλο

 

εγώ σκέφτηκα το 1) , αλλά δεν είμαι σίγουρη

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

"μελέτη στατικά" γιατί να βάλεις; θα κάνεις εκ νέου μελέτη νόυ κτιρίου;

εγώ βάζω αποτύπωση και έλεγχο (τη στιγμή μάλιστα που κάνουμε και "push over" που λέει και ο τρελός επιστήμονας στατικός μου) 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ανεξάρτητοι χώροι σε βιοτεχνία, μελέτη στατικων για τα ανεξαρτητα αυθαιρετα κτισματα δεν υπάρχει και επειδή ζητείται μελέτη στατικής επαρκειας σκεφτηκα να βάλω μελέτη στατικών.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ανεξάρτητοι χώροι σε βιοτεχνία, μελέτη στατικων για τα ανεξαρτητα αυθαιρετα κτισματα δεν υπάρχει και επειδή ζητείται μελέτη στατικής επαρκειας σκεφτηκα να βάλω μελέτη στατικών. 

 

ή αποτύπωση όπως αναφέρει o apier,

 

καμιά άλλη άποψη; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε όντως αποτύπωση κάνουμε. Άσχετα αν αυτοί το βάφτισαν μελέτη, που ακούγεται και πιο επιστημονικό!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε όντως αποτύπωση κάνουμε. Άσχετα αν αυτοί το βάφτισαν μελέτη, που ακούγεται και πιο επιστημονικό!

η μελέτη επάρκειας υφιστάμενου ΔΕΝ είναι μελέτη στατικών νέας οικοδομής.

Απ' ότι μου λέει ο τρελο στατικός μου, και το είδα και με τα μάτια μου γιατί έχουμε κάνει ήδη 2, 

η επάρκεια υφιστάμενου γίνεται με ΚΑΝΕΠΕ κλπ ειδικές αναλύσεις, μετά από εργαστήρια, 

και όχι με τους κανονισμούς υπολογισμού νέων κατασκευών.

Κατά συνέπεια, πάει στην κατηγορία αμοιβών "έλεγχος υφιστάμενου" και όχι "μελέτη στατικών" 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Με "μπούσουλα" την πολύτιμη βοήθεια και αυτού του θέματος έβγαλα αμοιβές στο σύστημα του τεε για κατοικία 74τ.μ. προ του 75. Κύριες εργασίες ρύθμιση με 4178 και αποτύπωση αρχιτεκτονικών. μου βγάζει προυπολογισμό 8.772ευρώ, λογικό??? Δηλ. περίπου 260ευρώ υπέρ τσμεδε???

Και αν είναι σωστό θα κόψω μια ΑΠΥ και θα αναφέρει ξεχωριστά την συμφωνηθείσα με τον πελάτη για εργασία 4178 και απότυπωση?? Θα μπορούσατε να μου πείτε τι άλλο πρέπει να αναγράφεται πάνω στην ΑΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

η μελέτη επάρκειας υφιστάμενου ΔΕΝ είναι μελέτη στατικών νέας οικοδομής.

Απ' ότι μου λέει ο τρελο στατικός μου, και το είδα και με τα μάτια μου γιατί έχουμε κάνει ήδη 2, 

η επάρκεια υφιστάμενου γίνεται με ΚΑΝΕΠΕ κλπ ειδικές αναλύσεις, μετά από εργαστήρια, 

και όχι με τους κανονισμούς υπολογισμού νέων κατασκευών.

Κατά συνέπεια, πάει στην κατηγορία αμοιβών "έλεγχος υφιστάμενου" και όχι "μελέτη στατικών" 

 

Υπαρχει "εργασια" συμφωνα με το ΠΔ696/74 που περιλαμβανει "αποτυπωση στατικων" και "ελεγχο στατικων υπαρχοντος".

Ασφαλως και δεν εχει σχεση με τη μελετη νεου κτηριου.

 

 

Εδώ που τα λέμε όντως αποτύπωση κάνουμε. Άσχετα αν αυτοί το βάφτισαν μελέτη, που ακούγεται και πιο επιστημονικό!

 

 

Ο ελεγχος στατικης επαρκειας, ειναι ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ μελετη και μαλιστα βαρβατη και ακρως επιστημονικη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.