Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Για βεβαίωση μεταβίβασης που χρειάζεται αποτύπωση,σχέδια,φωτοτυπίες,τηλέφωνα,μετακίνηση,την δήλωση στην φόρμα του 4178 στο ΤΕΕ, την αξία της υπογραφής μας ( ? ), την ευθύνη ,την εφορία ,το τέλος επιτηδεύματος κλπ , δεν ξέρω αν φτάνει το 1000άρικο ...αλλά και πάλι "παίζει" ανάλογα με την περίπτωση... πάντως ΜΗΝ ξεφτιλιστούμε άλλο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το επάγγελμα του μηχανικού έχει απαξιωθεί τελείως  τόσο από το κράτος(βλέπε τις δηλώσεις του Καλαφάτη στα κανάλια  πχ . για την πολλή απλή διαδικασία  του νόμου ή τις δηλώσεις νομίζω του Σηφουνάκη ότι τα εξαρτημένα τοπογραφικά είναι απλή επίσης διαδικασία με το κινητό!) όσο και από εμάς τους ίδιους . Αντί να συζητάμε  το ότι η  δουλειά μας πρέπει να γίνετε σωστά και να την κοστολογούμε   δίκαια  , συζητάμε πως θα κάνουμε ότι δεν είδαμε κάποια αυθαιρεσία για να μην πληρώσει ο πελάτης μας πολλά. Στην αυτοψία ελέγχεις τα πάντα διαφορετικά στα λέει ο ιδιοκτήτης από το τηλέφωνο….ή ακομα καλύτερα να τα δηλώνει και μόνος του

Δεν ξέρω πως θα σας φαινόταν να πηγαίνατε σένα γιατρό για κάποια απλή εξέταση και για να μη σας πάρει πολλά (απλώς ένα κατοσταρικάκι) δεν «έβλεπε »κάτι πολύ σοβαρό που αργότερα ίσως σας δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα.

Πλέον αυτήν την κατάσταση να δουλεύουμε τζάμπα επειδή θα βρεθεί κάποιος άλλος να πάρει λιγότερα  έχει καταντήσει ξεφτίλα . Σε σεμινάρια ενεργειακών επιθεωρητών που παρακολουθώ ,

στην πρώτη συνάντηση άκουσα απίστευτα κόλπα  πώς  ρίχνουν τις τιμές ( πχ να  μην κόβουν τα πραγματικά ποσά που παίρνουν κτλ ) και αυτήν την νοοτροπία καλούμαστε φέτος να πληρώσουμε  ….να φορολογούμαστε  δηλαδή όλοι σαν κλέφτες με 26%

Ακόμα και οι  μπακάληδες  έχουν κρατήσει στις τιμές σε μια ισορροπία. Βέβαια τώρα που οι μηχανικοί πάνε να διεισδύσουν στον χώρο τους θα τους προτείνουν να βάζουν στα καφάσια τους  μισά σάπια μισά φρέσκα και να πέσουν οι τιμές!!!!

Συγνώμη δεν θέλω να κάνω την έξυπνη αλλά πρέπει να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σε σεμινάρια ενεργειακών επιθεωρητών που παρακολουθώ ,

στην πρώτη συνάντηση άκουσα απίστευτα κόλπα  πώς  ρίχνουν τις τιμές ( πχ να  μην κόβουν τα πραγματικά ποσά που παίρνουν κτλ ) και αυτήν την νοοτροπία καλούμαστε φέτος να πληρώσουμε  ….να φορολογούμαστε  δηλαδή όλοι σαν κλέφτες με 26%

Ε όχι και απίστευτο κόλπο... Αυτό ήταν το ΠΡΩΤΟ πράγμα που έκανε ο άνθρωπος με το που εφευρέθηκε η ταμειακή μηχανή!!! :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα '' Χώροι '' επιλέγεις τη γνωστή τελευταία εργασία '' Ρυθμίσεις Ν. 4014/2011 '' . Στη συνέχεια στις κύριες εργασίες Τύπος: ''Μελέτη'' ,  Κύρια εργασία: (εμφανίζεται πλέον ως) ''  Εργασίες για Ρυθμίσεις Ν. 4014/2011 & Ν. 4178/2013 ''

Αφού στις "Εργασίες για ρυθμίσεις 4014" προστέθηκε και το "4178", να υποθέσω ότι οι νόμιμες αμοιβές του νέου νόμου είναι αυτές που ίσχυαν και στον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για τις νόμιμες έτσι είναι.

Ελπίζω ότι, δεν θα είναι το ίδιο για τις συμφωνηθείσες.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Μιάς και δεν έχω εμπειρία από τέτοιου είδους εργασία, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την αμοιβή του μηχανικού για μια δήλωση αυθαιρέτου προ του '75,  Αναρωτιέμαι ποια μπορεί να είναι η ελάχιστη για μια τέτοιου είδους δουλειά. Αν μπορείτε να με κατατοπίσεται και ποιες είναι οι κρατήσεις , θα με βοηθούσε πολύ για να έχω μια εικόνα του τι μένει σαν καθαρό ποσό. Επίσης, μπαίνουμε στο σύστημα αμοιβών του τεε για τον 4178, και αν ναι ποια έχει καθορίσει το τεε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.