Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Το ίδιο πιστεύω και εγώ, όμως επειδή ο πελάτης είναι πολύ τυπικός και έχει κάποια γνώση του θέματος  θέλω να εξετάσω και την δεύτερη περίπτωση.

αν τελικά κάνω νέο έργο σε αυτή την φάση τι κάνω με τις πληρωμές, την σύμβαση και τις ΑΠΥ ? Επίσης με τις ημερομηνίες έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι καμία κατά την άποψη μου, αλλά θέλει να είναι όλα πολύ τυπικά και όπως είπα και πριν έχει γνώση περί του θέματος.

Edited by kalomoiri
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο ιδιοκτήτης με το σύστημα αμοιβών. 

Το ότι άλλαξε το εμβαδόν του οικοπέδου κατά 20μ² πως εμφανίστηκε στον Ν4178;

 

Τέλος πάντων, αφού θέλεις να το κάνεις.

1. Το ότι έχεις ΑΠΥ προγενέστερη του αρχείου αμοιβών δεν νομίζω να ενδιαφέρει και να δημιουργεί πρόβλημα σε κανέναν, αλλά μπορείς στα σχόλια να αναφέρεις τον λόγο που δημιουργείς το νέο έργο...

2. Όχι βέβαια

3. Ότι το (1)

Link to comment
Share on other sites

kalomoiri

Συμφωνώντας με το συνάδελφο, δε βλέπω κανένα λόγο να γίνει νέο έργο. 

Έχει πληρωθεί ένα πολύ μικρό ποσό (υποθέτω μιλάμε για μικροδιαφορά της νόμιμης αμοιβής για 20 τ.μ μικρότερης επιφάνειας οικοπέδου) οπότε ποσοστό 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ θα είναι απειροελάχιστο.

Άρα το δημόσιο είναι εντάξει με τις εισφορές του. Ο πελάτης πλήρωσε και 3-4 ευρώ ακόμα. Αν είναι τόσο ψείρας ε τι να πω. Δώσε τα εσύ.

Κατά τα άλλα, αφού δουλεύουμε με συμβατικές αμοιβές δεν απαιτείται καμία διόρθωση αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο ιδιοκτήτης με το σύστημα αμοιβών. 

Το ότι άλλαξε το εμβαδόν του οικοπέδου κατά 20μ² πως εμφανίστηκε στον Ν4178; 

 

Τέλος πάντων, αφού θέλεις να το κάνεις.

1. Το ότι έχεις ΑΠΥ προγενέστερη του αρχείου αμοιβών δεν νομίζω να ενδιαφέρει και να δημιουργεί πρόβλημα σε κανέναν, αλλά μπορείς στα σχόλια να αναφέρεις τον λόγο που δημιουργείς το νέο έργο...

2. Όχι βέβαια

3. Ότι το (1)

τι εννοείς? τώρα θα γίνει η διόρθωση και θα εμφανιστεί η διαφορά. Έχει δηλωθεί οικόπεδο 80τμ. και τώρα θα δηλωθεί 60τμ.

Link to comment
Share on other sites

Στον Ν4178; Στα σχέδια εννοείς; Αν ναι, ΟΚ. Νόμιζα πως το είχες κάπου αλλού γράψει.....

 

Αλλά μην αγχώνεσαι έτσι, ούτε εσύ ούτε ο πελάτης σου αφού η νομιμότητα της τακτοποίησης δεν θα πληγεί αν οι αμοιβές που δηλώθηκαν είναι παραπάνω από τις απαιτούμενες, οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ επί του προκειμένου αφού οι αμοιβές και οι φόροι επ'αυτών είναι με βάση το ιδ. συμφωνητικό...

 

Στο ανάποδο φαινόμενο, θα έπρεπε να κάνεις την διαδικασία ώστε να μην υπάρχει κάποιο αγκάθι, μελλοντικά.... Σε μια τέτοια περίπτωση θα έκανα νέο έργο και στα σχόλια θα ανέφερα πως αντικαθιστά το έργο ΧΧΧΧΧΧΧ για αυτόν και αυτόν τον λόγο και πως ισχύει το ίδιο συμφωνητικό που και πάλι θα ανέγραφα στο νέο έργο...

 

Αν τελικά κάνεις νέο έργο, μην ξεχάσεις στην δήλωση του Ν4178 να αλλάξεις και τον Α/Α των αμοιβών....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς της ίδιας άποψης είμαι και εγώ, και θα το προχωρήσω χωρίς καμία αλλαγή απλά θα το αναφέρω στα σχόλια της δήλωσης, τώρα αν  εκείνος επιμένει απλά θα μπω σε παραπάνω κόπο. 

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Όταν ανοίγουμε καρτέλα στο σύστημα αμοιβών για κάποια εργασία ρύθμισης

του Ν. 4178/13, χρειάζεται πλέον να καταθέτουμε αμοιβή στην τράπεζα ή δεν χρειάζεται?

Το ρωτάω γιατί εγώ συνεχίζω να το κάνω ενώ κάποιοι συνάδελφοι μου λένε ότι δεν χρειάζεται πλέον.

 

2) Μετά την πρόσφατη κατάργηση της εισφοράς του ΤΣΜΕΔΕ 2% + ΕΜΠ 1% έχει κάποιο

νόημα να καθόμαστε να υπολογίζουμε στο σύστημα αμοιβών, χώρους και εργασίες ρύθμισης

Ν. 4178 (ξέρετε αποτύπωση + ρύθμιση Ν.4178 + τοπογραφικό + κλπ)?

Θέλω να πω, ότι όλα τα παραπάνω τα κάναμε για να υπολογιστεί η εισφορά του ΤΣΜΕΔΕ

και τώρα που καταργήθηκε και αυτή μήπως το μόνο που χρειαζόμαστε είναι ο  Α/Α του

συστήματος αμοιβών τον οποίο τον περνάμε στο σύστημα αυθαιρέτων και τελειώσαμε?

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λες είναι 

αλλά δυστυχώς συνεχίζει να παραμένει η υποχρέωση 

μόνο και μόνο για να φαίνεται η νόμιμη-ελάχιστη στο συμφωνητικό

(που δεν πιστεύω να ελεγχθούν ποτέ μετά από τις συνεχείς αναβολές ανάρτησης

από το 20111 και μετά κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.