Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

ponireas αλλο ο ΓΟΚ και ΝΟΚ και αλλο ο 4178 και πιο παλια ο 4014. Ναι αυτες οι κατασεκυες ναι κανονικα μετρουν στην δομηση καλυψη κτλ αλλα για το νομο των αυθαιρετων το προστιμο τους υπολογιζεται με αναλυτικο υπολογισμο εργασιων (η/χ, στεγαστρα, υποστεγα, σκαλες , εξωστες , αποληξη κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ συμφωνώ με την άποψη του ponireas.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

παντως οι εξωτερικες ανοικτες κλιμακες υπολογιζονται με αναλυτικο. εδω με αναλυτικο θελουν να υπολογιζονται οι αποληξεις κλιμακοστασιου.

Link to comment
Share on other sites

Ανοικτές εξωτερικές σκάλες υπολογίζονται με ΥΔΚΧ, ΥΚ, ίσως και υπερβάσεις πλαγίων αποστάσεων (και ειδικά αυτές που αποτελούν τη μοναδική πρόσβαση σε υπερκείμενους ορόφους).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ για τις εξωτερικές ανοικτές σκάλες.

 

Πιστεύω ότι πάνε με αναλυτικό. Νομίζω ότι η λογική του Νόμου κινείται σε "χώρους" και όχι "επιφάνειες". Η ανοικτή σκάλα δεν είναι χώρος.

 

Δείτε την εγκύκλιο 4. στο σημείο 16 : Για το % υπέρβασης υπολογίζονται οι κλειστοί χώροι.

Επίσης στο άρθρο 18.5.α  του νόμου κάνει διαχωρισμό των παραβάσεων που δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια "χώρου".

 

Μην μπλέκουμε τον ΓΟΚ , διότι τότε ημ/θριοι , κιόσκια , υπόστεγα κλπ θα έπρεπε και αυτά να πηγάινουν ως ΥΔ , ΥΚ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για μοναδική παράβαση έναν ημιυπαίθριο δήλωσα μια λοιπή πολεοδομική παράβαση, κατηγορία 5, και μου έβγαλε παράβολο500 και ανταποδοτικό 15. Το πρόστιμο 500€ συμπεριλαμβάνεται ή θα βγει να πληρωθεί άλλα 500€????Στο πινακάκι κατά την υποβολή έλεγε "πρόστιμο μετά την υποβολή 500€".........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.