Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλησπέρα, από αυτά που παραθέτεεις το νο.3 είναι το σωστό. Δηλ, το υπόστεγο ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό και ΔΕΝ το προσμετράς ούτε στο ποσοστό υπέρβασης ούτε για την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, από αυτά που παραθέτεεις το νο.3 είναι το σωστό. Δηλ, το υπόστεγο ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό και ΔΕΝ το προσμετράς ούτε στο ποσοστό υπέρβασης ούτε για την κατηγορία.

Εννοείς προφανώς πως ο  κλειστος χωρος  με φυλλο καταγραφης και με υπερβαση δομησης και καλυψης μονο λογω του εαυτου του 

και πως το ανοιχτο υποστεγο με αναλυτικο (λοιπη παραβαση).

Ο προβληματισμος μου ειναι πως απο εγκυκλιο 3 ερωτημα 16 και το ανοιχτο υποστεγο πρεπει να εχει κατηγορια αρα μηπως πρεπει

να ληφθει υπ οψιν στην ευρεση η οχι κατηγοριας τουλαχιστον ?

Link to comment
Share on other sites

Για την λοιπή παράβαση δηλ. το στέγαστρο θα διαλέξεις κατηγορία πλην της 3, όπως σωστά αναφέρεις και εσύ. Η διαφορά είναι ότι ο έλεγχος για κατ.4 ή 5 (μπορεί να είναι και 1 ή 2 - δεν δευκρινίζεις χρονολογίες) γίνεται με βάση τον αν έχεις οικ. άδεια. Άρα αν έχεις άδεια είσαι κατ.4 και αν δεν έχεις κατ.5. Για το ΦΚ με τον χώρο που αντιστοιχίζεται σε τμ κάνεις τον έλεγχο για κατ.4 ή 5 με τα γνωστά ποσοστά δόμησης, κάλυψης κλπ.

 

 

Δες και την εγκύκλιο 4, άρθρο 9Αα η οποία αναφέρει τα παραπάνω.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, μία ερώτηση κι από μένα. Σε ισόγειο κτίσμα με άδεια του 2008 εντός σχεδίου:

τμήμα του κτίσματος επιφάνειας 70 τμ δεν χτίστηκε και στη θέση του κατασκευάστηκε στέγαστρο από πάνελ κλεισμένο από 3 μεριές....τι παράβαση είναι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,
στη δικη μου περιπτωση εχει γινει σε πρασια καφετεριας οχι περγκολα αλλα κανονικο πανελ απο πανω και απο το πλαι οι καθετες τεντες ναυλον ...
εχει σκονταψει η υποθεση μου στην πολεοδομια που δεν δεχονται να παω με αναλυτικο υπολογισμο λογω των πλαινων ναυλον (ακομα και να τα αφαιρεσω ) αλλα επιπλεον εχω και περιμετρικα ενα μετρο στηθαιο χτισμενο(οι ναυλο τεντες ειναι απο εκει και πανω υψομετρικα) και το θελουν με υπερβαση συντελεστη δομησης.

ψαχνω να επιχειρηματολογησω .....
καθε βοηθεια δεκτη
ευχαριστω στελιος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μία ερώτηση κι από μένα. Σε ισόγειο κτίσμα με άδεια του 2008 εντός σχεδίου:

τμήμα του κτίσματος επιφάνειας 70 τμ δεν χτίστηκε και στη θέση του κατασκευάστηκε στέγαστρο από πάνελ κλεισμένο από 3 μεριές....τι παράβαση είναι αυτή?

Αν είναι ανοιχτό από την μία πλευρά πιστεύω ότι μπορεί να πάει ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό και κατ.4 γιατί έχεις άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Akis73, αυτό σκεφτόμουν κι εγώ.

Τώρα αν τμήμα του υπόστεγουαυτού βρίσκεται εντός πρασιάς, δε με απασχολεί σωστά? Συνεχίζω με αναλυτικό.

(υγ: Το αν, το έβαλα γιατί ακόμη δεν έχω πάει για μετρήσεις αλλά έχω υποψία για την πρασιά...)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μπαίνεις μέσα στην πρασιά θα πάει πάλι με αναλυτικό, έχεις όμως αλλαγή στην κατηγορία από κατ.4 σε κατ.5 βάσει άρθρου 9Δ παρ.β.

 

Από εκεί και πέρα ερευνάς το ιδιοκτησιακό αν υπάρχει αποκλειστική χρήση ή όχι της πρασιάς, δηλ. αν θα χρειαστείς να προχωρήσεις με συναινέσεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, από αυτά που παραθέτεεις το νο.3 είναι το σωστό. Δηλ, το υπόστεγο ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό και ΔΕΝ το προσμετράς ούτε στο ποσοστό υπέρβασης ούτε για την κατηγορία.

Καλησπέρα Άκη. Μια απορία προς συζήτηση αν έχεις χρόνο.

Το ότι στέγαστρο/υπόστεγο ή στη δική μου περίπτωση ισόγεια βεράντα με στέγη (ξύλινη κατασκευή με κεραμίδια) τα βάζουμε σε αναλυτικό τεκμαίρεται από κάπου? Και αν ναι, από που προκύπτει το ότι δεν συνυπολογίζονται στις υπερβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.