Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

 

Η επέκταση της ισόγειας αποθήκης κατα 15τ.μ. ειναι Υ.Δ. κύριας ή βοηθητικής χρήσης;

Θα τον υπολογίσεις ως χώρο χωρίς μειωτικό συντελεστή με κύρια χρήση επαγγελματικής αποθήκης, αφού δεν υπάρχει άλλη κύρια χρήση στο ακίνητο, ώστε ο χώρος να θεωρηθεί ως βοηθητικής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.Σε κτίριο με υπερβάσεις, έχω δύο ειδών Η/Χ που συνιστούν παράβαση (επίτηδες κάνω την ομαδοποίηση για την καλύτερη επεξήγηση των ερωτημάτων):

Ο ένας μπορεί να κατηγοριοποιηθεί ως κατηγορίας 4(γιατί προφανώς πληρούνται οι προυποθέσεις του 40% κάλυψης και δόμησης και του 20% του ύψους για όλες τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν επί του ακινήτου), ο άλλος όμως επειδή είναι εντός πρασιάς θα είναι κατηγορίας 5.

1. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δηλώσω δύο διαφορετικά φύλλα καταγραφής και πρέπει να βάλω 2 παραβάσεις με αναλυτικό παρότι είμαι εντός του ορίου των 15000 ευρώ?πώς το αντιμετωπίζω?

2. Οι ανωτέρω Η/Χ υπολογίζονται για τις ανάγκες του νόμου με αναλυτικό, το εμβαδόν τους πρέπει ή όχι να συμπεριληφθεί στον έλεγχο του < ή >20% της επιτρεπόμενης κάλυψης που κάνουμε για το ακίνητο "μετρώντας" όλες του τις παραβάσεις? η γνώμη μου είναι πως ναι αφού εν γένει οι Η/Χ  είναι κατασκευές που προσμετρώνται στην κάλυψη.

3. Στο άκρο των παραπάνω Η/Χ  υπάρχουν και σκάλες.Πιστεύω πως θα πρέπει να αντιμετωπιστούν όπως και οι αντίστοιχοι Η/Χ.Δηλαδή κατηγορίας 4 ή 5 αναλόγως αν ειναι ή όχι στην πρασιά, με αναλυτικό (με πόσα Φ.Κ. όμως όπως ρωτάω και παραπάνω?) και με τα τετραγωνικά τους να μετράνε στον έλεγχο < ή >20% της επιτρεπόμενης κάλυψης (πρόκειται για σκάλες μεγάλες και "κλειστές" με τοιχία σκυροδέματος εκατέρωθεν).

Ευχαριστώ θερμά!!

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνώμη μου ειναι ότι η κατ.5 για την πρασιά ισχύει μόνο για παραβάσεις που αντιστοιχίζονται σε εμβαδό.

 

Άρα με βάση αυτά που παραθέτεις τα βάζεις όλα σε 1 αναλυτικό (εκτός αν υπερβαίνεις τα 15.000, μάλλον δύσκολο) και κατ.4.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη και ευχαριστώ για την απάντηση.Προκύπτει όμως κάπου από την νομοθεσία αυτό που λές?(ότι δλδ θα πάει κατ5 μόνο αν αντιστοιχίζεται σε εμβαδόν, που εδώ δεν ισχύει άρα κατηγορία 4)?Γιατί ο νόμος νομίζω λέει ότι "αν ειναι στην πρασιά δεν πάει κατηγ.4", δεν αφήνει πουθενά ανοιχτό το ενδεχόμενο λόγω αναλυτικού να μπορεί να πάει στην ευμενέστερη κατηγορία 4...Για το άλλο ερώτημα (δλδ αν τα τετραγωνικά των η/χ θα ληφθούν υπόψη στον έλεγχο του 20%της επιτρ. κάλυψης) έχεις κάποια γνώμη?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η εγκ.4 και συγκεκριμένα το εδάφιο 10 της παρ.Α. Εκεί περα αναφέρει σε τι κατηγορία πάνε οι λοιπές παραβάσεις, και εφόσον έχεις οικόπεδο με άδεια είμαι της άποψης ότι θα πρέπει να πάνε κατ.4 και όχι 5.

 

ΓΙα το 2ο σκέλος του ερωτήματος σου εφόσον έχεις λοιπές παραβάσεις οι οποίες δεν αντιστοιχίζονται σε εμβαδόν, ούτε κάλυψη δεν έχει νόημα ο έλεγχος για το 20%,

Link to comment
Share on other sites

Άκη θα σε παιδέψω λίγο ακόμη...ξεψαχνίζω την εγκ.4 αλλά δεν μπορώ να βρω εδάφιο 10 της παραγρ. Α...μήπως είναι άλλη η αρίθμηση που αναφέρεσαι?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη είναι διαφορετική.

Οποιεσδήποτε αυθαιρεσίες εντός πρασιάς είναι πάντα κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ιάσονα. Επομένως στην περίπτωση που αναφέρω θα έβαζες δύο φύλλα καταγραφής (ένα με κατ4 και ένα με κατ5) και άρα 2 παραβάσεις με αναλυτικό προυπολογισμό,ακόμη κι αν ο προυπολογισμός βγαίνει (ξεκάθαρα) <15000 ευρώ?η εγκύκλιος 4 σου λέει ότι αν υπάρχει Ο.Α. πηγαίνεις στην κατ4 (δεν κάνει βέβαια καμία αναφορά σε πρασιά...) και λέει ότι δεν μπορούν να συνυπάρχουν οι δύο κατηγορίες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είχαν κάπου πει από το ΤΕΕ ότι, δηλώσεις Κατηγορίας 4 με ΦΚ Κατηγορίας 5 θα το έφτιαχναν "χειροκίνητα" μετά από επικοινωνία μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.