Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Τεχνική υπηρεσία δήμου, ζήτησε από ιδιοκτήτη να βεβαιώσει ότι περίφραξη σε κατοικία του (υφιστάμενη από το 1947 - απόδειξη με έκδοση αδείας αλλά και αεροφωτογραφία της περιοχής) υφίσταται νόμιμα.

 

Δυστυχώς, στην άδεια (έγγραφα και σχέδια) δεν αναφέρεται κάπου η περίφραξη, όπως επίσης και στην αεροφωτογραφία λόγω ποιότητας και βλάστησης είναι λιγάκι αβέβαια, αν και υπάρχει εμφανές περίγραμμα της ιδιοκτησίας.

 

Θεωρώ ότι περίφραξη είχε κατασκευαστεί κατά την περίοδο ανοικοδόμησης, αλλά δεν γνωρίζω αν επισκευάστηκε ή αν τροποποιήθηκε αργότερα.

 

Επομένως μπορώ και αν ναι πως να αποδείξω ότι η περίφραξη κατασκευάστηκε κατά τον χρόνο κτίσεως (προ 1955) ή ότι υφίσταται νόμιμα?

 

Επισυνάπτω πρόσφατη φωτογραφία και την αεροφωτογραφία προ του 1955

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-3742-0-52932800-1478510017_thumb.jpg

post-3742-0-75460200-1478510363.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα πλαίσια ποιας διοικητικής πράξης ζητήθηκε η παλαιότητα της περιτοίχισης ως κατασκευής προυφιστάμενη του έτους 1955?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω Πράξεως Εφαρμογής για την επέκταση σχεδίου πόλεως (οικισμού), το σχέδιο προβλέπει διάνοιξη της οδού που φαίνεται στην φωτογραφία. Το όλο θέμα γίνεται από ότι κατάλαβα για την αποζημίωση, καθώς ο δήμος και οι τεχνικές υπηρεσίες δεν μπορούν να προβούν σε αποζημίωση κατασκευής της οποίας η νομιμότητα είναι υπό αμφισβήτηση.

 

Γι αυτό το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να αποδείξω ότι η περίφραξη κατασκευάστηκε κατά τον χρόνο κτίσεως της κατοικίας (προ 1955) ή ότι υφίσταται νόμιμα με κάποιο άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εστω ότι έχουμε διάφορες λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις όπως μανδρότοιχους , στέγαστρα και ένα BBQ , προυπολογισμού όλα μαζί κάτω από 15000Ε.

Το BBQ το εντάσσετε μαζί με τα υπόλοιπα  σε μία  παράβαση ή το καταχωρείτε ξεχωριστά ως 2η παράβαση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους,

 

Έχω κτίριο του 1968 με κατασκευή στο Υπόγειο αποδεδειγμένα προ 1975, οπότε ΥΔ κτλ.

 

Έχω επέκταση εξώστη, το τοποθετώ προ 1975.

Έχω μικρό μεταλλικό στέγαστρο πάνω από τμήμα του εξώστη (άγνωστης χρονολογίας) + άνοιγμα παραθύρου στην πίσω όψη (άγνωστης χρονολογίας).

 

Για τις λοιπές θα βάλω 2 παραβάσεις, μία για προ του 75 και μία προ του 2011?? Η μπορώ να τα εντάξω σε μία (προτιμώ προ 75 για να μην έχω αύξηση προστίμου)?

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά.

 

Θα τα βάλεις σε 1 ΛΠ με την δυσμενέστερη παλαιότητα. Αύξηση προστίμου γιατί θα έχεις όμως;

Link to comment
Share on other sites

γιατι τα προ 75 πάνε 500αρικο + 500άρικο οι λοιπές = 1000€

 

Επειδή το προ του 1975 είναι για μικρή αποθήκη περίπου 3τ.μ., θα μπορούσα αντί για προ του 1975 και κατηγορία 1, να το βάλω προ 1983 και κατηγορία 2??

Έτσι αντι για 500 € (κατηγορία 1) μου βγαίνει πρόστιμο 23€ (κατηγορία 2)

Edited by kostaras4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Επειδή ακόμα δεν έχω λάβει κάποια απάντηση από το ΤΕΕ, έχει κάποιος υπ'όψιν του κάτι για την παραπάνω περίπτωση με τις κατηγορίες και το αντίστοιχο πρόστιμο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1)Σε οικόπεδο,πέραν των κύριων αυθαιρεσιών υπάρχουν και τα εξης:

Bbq,φούρνος,κιόσκι,περίφραξη και αποθήκη 5 τ.μ. ύψους 2,00μ. Μπορώ να τα βάλω όλα 1 λοιπή εφόσον είναι προϋπολογισμού <15000€ βέβαια ?

2)Και εάν υπάρχει και τροχόσπιτο αραγμένο εντός του οικοπέδου μπορεί να πάει και αυτό μαζί με τα παραπάνω με αναλυτικό ή μπλέκει η υπόθεση και να μην το δείξω καν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.