Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την άποψή σας

 

Έχω διαμέρισμα το οποίο έχει κλείσει Ημιυπαίθριο. Κατά τα άλλα το περίγραμμα του διαμερίσματος είναι σωστό.

 

Η ερώτησή μου είναι για τα κουφώματα - ανοίγματα περιμέτρικά του διαμερίσματος (8 στον αριθμό) τα όποία όλα είναι μικρότερα από την άδεια και παρατηρείται και μία μετατόπιση αυτών από 5-40 εκατοστά το μέγιστο.

Θεωρείται ότι πρέπει να βάλω και μία λοιπή ή είναι υπερβολή το 500άρικο??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάγονται στην κατηγ 3

οπότε μπορείς τώρα να την αφήσεις ..και να την δεις μετέπειτα ..με την Ταυτότητα κτιρίου 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

Συμφωνούμε για την κατηγορία 3.

 

Ποια η διαφορά όμως μετέπειτα?? Πάλι η ίδια διαδικάσια και τα ίδια χρήματα δεν θα είναι?

 

Γενικότερα πάντως θεωρείται ως μία παραβίαση την οποία πρέπει να την τακτοποιήσουμε έτσι..??

Link to comment
Share on other sites

Ναι η κατηγ 3 είναι μεν παράβαση αλλά δεν έχει ημερ/νία λήξης ένταξης

και πληρωμής ακόμη και στην περίπτωση μεταβίβαση ακινήτου

 

υ.γ η διαδικασία δεν θα είναι ή ίδια αλλά άλλη (Τ/Κ που κάποτε θα γίνει!)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω συγκρότημα από μεζονέτες με αυλές, για τις οποίες έχουν όλες αποκλειστική χρήση της δικής τους αυλής.

 

Σε μία αυλή μέσα κατασκευάστηκε ένα υπόστεγο.

 

Ερώτηση: Για την κατασκευή αυτή θεωρείτε ότι πρέπει να δοθεί συναίνεση συνιδιοκτητών???

 

 

Από τι στιγμή που έχουμε αποκλειστική χρήση δεν έχουμε κατασκευή σε κοινόχρηστο, αλλά έχουμε συγκυριότητα καθώς όλοι έχουν ποσοστό, σωστά?? Πώς πρέπει να αντιμετωπιστεί η περίπτωση αυτή?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

λογικά έχει γίνει σύσταση οριζοντίων ή κάθετων ιδιοκτησιών... εφόσον έχει κατασκευαστεί σε χώρο αποκλειστικής χρήσης δεν χρειάζεται συναίνεση από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες των άλλων μονοκατοικιών , 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον killer.

 

Από εκεί και πέρα το υπόστεγο θα δηλωθεί ως λοιπή παράβαση σύμφωνα με το άρθρο 18, παρ.5 οπότε το ποσοστό συνιδιοκτησίας δεν σε ενδιαφέρει εφόσον δεν υπεισέρχεται στους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Σε Βιομηχανικό κτίριο έχω την εξής περίπτωση:

 

1) Σύμφωνα με την Οικοδομική Άδεια, έχω ένα κτίριο 30x20 μέτρα, σε απόσταση 10 μέτρων από την χτιστή χαμηλή περίφραξη.

 

2) Στην πραγματικότητα εκ κατασκευής, το κτίριο επεκτάθηκε σε ολόκληρη αυτή την απόσταση των 10 μέτρων, με την καθαίρεση ολόκληρου του εξωτερικού τοίχου, την κατασκευή 2 νέων πλαινών τοίχων ώστε να κλείσει το περίγραμμα, υπερύψωση της κτιστής περίφραξης (4,50 μ.) ώστε να αποτελεί και αυτή εξωτερικό τοίχο του κτιρίου και μεταλλική κατασκευή - κεκλιμένη στέγη από λαμαρίνα για επικάλυψη.

 

3) Τη δεδομένη χρονική στιγμή όμως, η λαμαρίνα που αποτελούσε επικάλυψη έχει αφαιρεθεί, με αποτέλεσμα να φαίνεται η μεταλλική κατασκευή που κρατούσε τη στέγη,  παραμείνανε οι 2 πλάγιοι τοίχοι ύψους από 4,50 έως 7,00 μ. και κατασκευάστηκε εξωτερικός τοίχος για το κτίσμα εκεί όπου προβλεπόταν με την Οικοδομική άδεια.

 

 

--- Οπότε το ερώτημά μου είναι:

 

Μπορεί ο χώρος αυτός που απέμεινε και αποτελούσε κάποτε επέκταση του κτιρίου, να πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό ή το θεωρείτε κλειστό χώρο λόγω των περιμετρικών τοίχων, οπότε πάει ως Υπέρβαση Δόμησης?

 

Παραθέτω 3D κατά χρονολογική σειρά για καλύτερη κατανόηση

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-3742-0-71395500-1473751977_thumb.jpg

post-3742-0-51009300-1473751997_thumb.jpg

post-3742-0-17919000-1473752005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω έχεις μια ωραιότατη πέργκολα με στηριξη σε περιμετρικο τοίχο, θα πρότεινα αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφού δεν έχει κλειστό χώρο με αναλυτικό

 

 

 

Σε Βιομηχανικό κτίριο έχω την εξής περίπτωση:

 

1) Σύμφωνα με την Οικοδομική Άδεια, έχω ένα κτίριο 30x20 μέτρα, σε απόσταση 10 μέτρων από την χτιστή χαμηλή περίφραξη.

 

2) Στην πραγματικότητα εκ κατασκευής, το κτίριο επεκτάθηκε σε ολόκληρη αυτή την απόσταση των 10 μέτρων, με την καθαίρεση ολόκληρου του εξωτερικού τοίχου, την κατασκευή 2 νέων πλαινών τοίχων ώστε να κλείσει το περίγραμμα, υπερύψωση της κτιστής περίφραξης (4,50 μ.) ώστε να αποτελεί και αυτή εξωτερικό τοίχο του κτιρίου και μεταλλική κατασκευή - κεκλιμένη στέγη από λαμαρίνα για επικάλυψη.

 

3) Τη δεδομένη χρονική στιγμή όμως, η λαμαρίνα που αποτελούσε επικάλυψη έχει αφαιρεθεί, με αποτέλεσμα να φαίνεται η μεταλλική κατασκευή που κρατούσε τη στέγη,  παραμείνανε οι 2 πλάγιοι τοίχοι ύψους από 4,50 έως 7,00 μ. και κατασκευάστηκε εξωτερικός τοίχος για το κτίσμα εκεί όπου προβλεπόταν με την Οικοδομική άδεια.

 

 

--- Οπότε το ερώτημά μου είναι:

 

Μπορεί ο χώρος αυτός που απέμεινε και αποτελούσε κάποτε επέκταση του κτιρίου, να πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό ή το θεωρείτε κλειστό χώρο λόγω των περιμετρικών τοίχων, οπότε πάει ως Υπέρβαση Δόμησης?

 

 

Η αυθαίρετη κατασκευή δεν αντιστοιχεί σε επιφάνεια κλειστού χώρου και ως εκ τούτου μπορεί να υπολογιστεί με αναλυτικό. Ο ιδιοκτήτης θέλει να χρησιμοποιήσει μελλοντικά το χώρο αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.