Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι. Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

 

Έχω παρακολουθήσει σεμινάρια και για τις τρεις κατηγορίες, (Κτηρίων,Λεβήτων,Κλιματισμού)  αλλά έχω υποβάλλει δικαιολογητικά για  Αναγγελία Έναρξης Δραστηριότητας μόνο για τα κτήρια. (προς το παρόν)

 Ο λογος είναι (όπως και για αρκετούς ακόμα συναδελφους νομίζω) ότι ακόμα δεν έχουν αρχίσει οι επιθεωρήσεις Λεβήτων, Κλιματισμού και μάλλον δεν υπάρχει λόγος να σπεύσουμε να πληρώσουμε τα 50+50 Ευρώ παράβολα

 

Η ερώτηση λοιπόν είναι αν μπορώ να συμμετάσχω στο πρόγραμμα ενίσχυσης και για Λέβητες ,Κτήρια ή πρέπει πρώτα να υποβάλλω δικαιολογητικά (100 ευρώ δηλαδή) για Αναγγελία Έναρξης Δραστηριότητας και γι'αυτές τις 2 κατηγορίες.

 

Δεν έβγαλα κάποιο σαφές συμπέρασμα απο τον  κυκεώνα των νόμων,διαταγμάτων, προκηρύξεων, FAQ  κλπ. Όποιος συνάδελφος μπορεί ας με κατατοπίσει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πλάκα αυτοί που θα επιδοτηθούν, μετά να μήν περν'ανε τίς εξετάσεις ώστε να επιστρέψουν τα λεφτα. :shock:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Όταν και εάν γίνουν οι εξετάσεις, αυτό είναι σύστημα, σε πληρώνουν να διαβάσεις να πετύχεις στις εξετάσεις. Αν αποτύχεις επιστρέφεις την επιδότηση που σου έδωσε το κράτος για τα σεμινάρια που πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει μπει στο ΝΕΕ 2009 του ΟΑΕΔ το 2011 (πριν κλείσει το πρόγραμμα) παίρνει χρήματα μέχρι το 2014 σε δόσεις

αυτός θεωρείται οτι έχει επιδοτηθεί τα τελευταία 2 χρόνια (εισέπραξε δλδ) σωστά; η επιδότηση του ΟΑΕΔ/ΕΣΠΑ (οι τελευταίες 6000 ευρώ του προγράμματος είναι μέσω ΕΣΠΑ)

 

Αν έχουμε κάνει πριν 18 μήνες τα σεμινάρια και τώρα την αίτηση για την άδεια προσωρινού δικαιούμαστε να ζητήσουμε την επιδότηση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

zio7 ναι...

 

Τελικά όσοι είχαν μπει στο επιδοτούμενο πρόγραμμα "Ενίσχυση Ελεύθερων Επαγγελματιών" του 2009 και πληρώθηκαν μέσα στο 2010, στην Υ.Δ. deminimis δεν συμπληρώνουν τίποτα

 

Έχει μάθει κανείς τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Nik. Έστειλα με email την υπεύθυνη δήλωση και τη βεβαίωση παρακολούθησης του σεμιναρίου και αναφέρει

 

"Με αυτόν τον ΚΜΧ έχουν παραληφθεί 0 e-mails - Από αυτά έχουν αποσπαστεί συνολικά 0 αρχεία"

 

αργεί πολύ σε αυτή τη κατάσταση? Πρέπει να περιμένω για να καταθέσω την αίτηση για την επιδότηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.