Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Τρελοκομεια διαβαστε μια φορα τον οδηγο του προγραμματος (αρχικη σελιδα buildingcert) ....εκεινο το pdf , γιατι μπερδευουμε ο ενας τον αλλο......  κ μετα ρωτατε....

τα ξεκαθαριζει ολα!!!!  αν δεν εχεις παρει καμια  ενισχυση απο προγραμμα γραψε στην υπευθυνη δηλωση οτι εκτος απο αληθη αυτα που παρουσιαζω στην αιτηση ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ ΗΣΣΟΝΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ (ΔΕ ΜΙΝΙΜΙΣ) ΠΟΤΕ!!!!!

ΑΝ καποιος εχει παρει τοτε σελιδα 36 κ μετα...εξηγει τα παντα....

ΑΚΟΜΑ δεν μπορουμε να τα στειλουμε πουθενα!!!! θα βγαλουν ανακοινωση αυριο μεθαυριο κ θα τα στειλουμε ....

οι πινακες που αναφερθηκαν απο αλλους συναδελφους αφορουν αυτους που ΠΗΡΑΝ καποια ενισχυση κ υπαρχουνστην σελιδα 37 του pdf...

 

παω να τελειωσω την οικοδομικη αδεια που αφησα .... :shock: . :shock: :grin: :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :grin:  :grin:  ερε τι τραβαμε;;;;;  ..2 φορες ηδη κεπ κ απο οτι βλεπω θα χρειαστουν κ αλλες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις οδηγίες συμπλήρωσης στη σελίδα 7 λέει με bold "εισοδηματικά" και αναφέρει το τμήμα Γ εκκαθάριση ΦΕ
το τμήμα Γ1 λεει "Εκκαθάριση Φ.Ε." (και όχι το Γ) και λέει το τεκμαρτό (3000 το ελάχιστο)
και το τμήμα Γ λέει Εκκαθάριση σκέτο (και όχι εκκαθάριση ΦΕ)

και λέει το δηλωθέν.

Αν έχουμε ζημίες (άρα εισόδημα μηδέν), τι βάζουμε; 0 ή 3000 ευρώ στην Online αίτηση (πάντως το μηδέν δεν το αποθηκεύει)

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν? ΑΠΟΛΥΤΟ???

Παιδιά μην κάνετε τέτοια. Σε υπουργείο το στέλνετε!

Φανταστείτε να πάρετε το 400άρικο και να σας καλέσουν από οικεία εφορία για έλεγχο!!!

 

ΥΓ: Τέτοια κάνετε κι από 26% η πρώτη κλίμακα θα πάει στο 35-40% και θα κλαίνε μανούλες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δηλώνω το απόλυτο μηδέν, κουλούρι, zero λέτε να έχω πρόβλημα?? :mrgreen:  Λέτε να μου πουν που βρήκα τα λεφτά για σεμινάρια?

Link to comment
Share on other sites

εσυ εισαι γωστος προικοθηρας μην σκας....

 

η πεθερα  απο τα χαρτζιλικια με τις γεννες 8-)

 

προσεχε ικαρε σεχουμε σταμπαρει τι λες και εχουν καταγραφει.... :shock:

 

 

 

τωρα χωρις πλακα ξεκινησε η κυβερνηση να δινει παλι χαρτζιλικια να χαιρονται οι ιθαγενεις...

Link to comment
Share on other sites

Στους ανέργους θα δώσουν ένα εφάπαξ 200Ε στις αρχές 2014 για όσους είναι άνεργοι όλο το 2013.

Με υπεύθυνη δήλωση, λέτε να επεκτείνεται και στους μηχανικούς? Μιας και τα πάμε καλά με τις ΥΔ τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν? ΑΠΟΛΥΤΟ???

Παιδιά μην κάνετε τέτοια. Σε υπουργείο το στέλνετε!

Φανταστείτε να πάρετε το 400άρικο και να σας καλέσουν από οικεία εφορία για έλεγχο!!!

 

ΥΓ: Τέτοια κάνετε κι από 26% η πρώτη κλίμακα θα πάει στο 35-40% και θα κλαίνε μανούλες...

Μα τι θα πει "μην κάνετε τέτοια" ? Αφού ΑΥΤΟ γράφει το εκκαθαριστικό μου, τι να κάνω? Να βάλω πλαστό νούμερο? Και αν το ζητήσουν τι θα τους πω? Ότι έβαλα 3000€ και όχι 0€ για να μην ανεβάσετε κι άλλο το αγγούρι στον ποπό μας?

 

Το 0€ προκύπτει πολύ εύκολα εάν δεν έχεις δουλειά ως νέος μηχανικός χωρίς πελατολόγιο, διότι δεν έχεις κανέναν συγγενή - γνωστό μεγαλομηχανικό και έχεις μπει στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για ΝΕΕ, όπου για να μπεις έπρεπε να κάνεις έξοδα 6000€ καθαρά. Βάλε τώρα σε αυτά 2 χρόνια νοίκι γραφείου, φως, νερό, τηλέφωνο, λοιπά έξοδα κλπ, και θα δεις ότι τελικά έχεις ακόμη (δυστυχώς) ζημία, άρα 0,00€ !!!

 

ΥΓ: Τα χρήματα της επιδότησης είναι αφορολόγητα, γι αυτό δεν φαίνονται στο συγκεκριμένο πεδίο.

 

Στους ανέργους θα δώσουν ένα εφάπαξ 200Ε στις αρχές 2014 για όσους είναι άνεργοι όλο το 2013.

Με υπεύθυνη δήλωση, λέτε να επεκτείνεται και στους μηχανικούς? Μιας και τα πάμε καλά με τις ΥΔ τελευταία...

Μια χαρά!!! Καλώς να ορίσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικό σενάριο. 

 

Δηλώνω και τις 3 κατηγορίες για επιδότηση.... παρακολουθώ μόνο λέβητες και ψύξη (δεν με ενδιαφέρουν τα κτηριακά, αν όμως βρω καλό πακέτο θα το κάνω) άρα παίρνω επιδότηση μόνο για τις 2.

 

Δίνω εξετάσεις (όποτε και αν) μόνο για λέβητες ..... θα έχω πρόβλημα? (θα μου ζητήσουν χρήματα πίσω γιατί πχ δεν έδωσα εξετάσεις για ψύξη??)

 

 

Σημείωση. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι... γιατί βγάζει στα αριστερά Πολιτικός Μηχανικός δεν γνωρίζω.. ας το δούνε οι διαχειριστές... (έχω δηλώσει την ιδιότητά μου σωστά πάντως κατά την εγγραφή..)

Edited by dkalam
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Μια ερώτηση. Συζητάτε για υπεύθυνες δηλώσεις, κτλ. Αυτά τα ανεβάσατε κάπου?

Γιατί εγώ μόνο το εισόδημα συμπλήρωσα, τα χρόνια εμπειρίας και το IBAN.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.