Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

όποιος δεν επιτύχει στις εξετάσεις, θα επιστρέψει τα χρήματα -  το λαμόγιο - και επίσης θα αποσταλεί στους τζιχαντιστές ώστε να "αποκεφαλισθεί" όποτε κρίνουν σκόπιμο οι Η.Π.Α.

Link to comment
Share on other sites

Το να πρέπει να περάσεις τις εξετάσεις για να το κρατήσεις το ποσό ας πουμε οτι το δέχομαι (αν και για να ειμαι ειλικρινής προσωπικά πίστευα οτι ήταν επιδότηση των σεμιναρίων-αυτο μας έλεγαν και τότε- και οχι της ιδιότητας του εν. επιθεωρητή).

 

Το να πρέπει να επιστρέψεις το ποσό όμως αν πχ μετά απο 5 χρόνια θες να κάνεις παύση της ιδιότητας ομολογώ οτι δεν το περίμενα.

Σε λίγο θα μας πείτε οτι αν πεθάνουμε (φτου φτου) και σταματήσουμε να είμαστε επιθεωρητές το χρέος θα μεταφερθεί στα παιδιά μας (που ευτυχώς δεν εχω)!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ποια επιδότηση μιλάμε;

Ουσιαστικά μας χαρίζουν τα παράβολα.

Τα θέματα είναι δύσκολα στις εξετάσεις,οι περισσότεροι θα δώσουν 2 φορές τουλάχιστον, φύγανε τα πρώτα 200€.

100€ το ετήσιο παράβολο, μένουν 100€

50€/κατηγορία για την αναγγελία έναρξης, μένουν 50€ σε όσους κάνουν έναρξη μόνο για κτήρια, δεν μένει τίποτα σε όσους επιλέξουν να κάνουν και επιθεώρηση θέρμανσης και όσοι θέλουν να ασχοληθούν και με τον κλιματισμό θα βάλουν και 50€από την τσέπη τους.

 

 

Ουσιαστικά η επιδότηση κάνει δώρο τις εξετάσεις και τα παράβολα στην πρώτη φουρνιά ενεργειακών επιθεωρητών, δεν επιδοτεί τα σεμινάρια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε διαβασε την ΥΑ πριν γραφεις οτιδηποτε.

Δεν οριζεται κατι τετοιο.

 

Νομίζω ότι το τοπίο είναι γενικώς ασαφές, απλά σχολίασα αυτό που διάβασα από κάποιους πριν από μένα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα ασαφες.

Η δημοσιευμενη ΥΑ, αναφερει τους ορους ξεκαθαρα.

Απλα με τις παρατασεις των εξετασεων και τους προσωρινο-μονιμους Εν. Επ. τα εχουμε κανει σαλατα.

Link to comment
Share on other sites

Για να αποσαφηνίζουμε λίγο τα πράγματα για κάποιους που έχουν μπερδευτεί (όπως εγώ) :

 

1) Αφού δεις το όνομα σου στον Πίνακα Δυνητικά Δικαιούχων (έχει βγει για 10 Περιφέρειες, εκκρεμούν οι περιφέρειες Αττικής, Κεντρικής Μακεδονίας και Δυτικής Μακεδονίας) στέλνεις ταχυδρομικά στον Ενδιάμεσο Φορέα Διαχείρισης :

- αντίγραφο εκκαθαριστικού 2013

- Y.Δ. την οποία είχαμε ανεβάσει στο σύστημα

- δήλωση De Minimis που είχαμε ανεβάσει στο σύστημα.

 

2) Μέσα στον οδηγό εφαρμογής (ΑΔΑ : ΒΙΙ70-9ΘΡ) αναφέρει επίσης ότι αφού είσαι δυνητικά δικαιούχος θα πρέπει να αποκτήσεις και την ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή για να πάρεις τα λεφτά.

Παρότι δεν διάβασα κάπου να προσκομίσουμε χαρτί επιτυχούς εξέτασης φαντάζομαι ότι θα ήταν χαζό να στείλουμε μόνο τα παραπάνω δικαιολογητικά χωρίς να έχουμε επιτύχει, αφού είναι εύκολο μέσα από το σύστημα να δουν αν είσαι Μόνιμος Ενεργειακός Επιθεωρητής.

 

Άρα, για να δούμε αυτά τα 400 ευρώπουλα, δίνουμε εξετάσεις, περνάμε  :shock: , στέλνουμε τα παραπάνω δικαιολογητικά και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

Έχω καταλάβει κάτι λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.