Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να κάνουν τακτοποίηση


gvrettakos

Recommended Posts

Εχουν δωθεί βεβαιώσεις περί μη αυθαιρεσιών από φίλους μου μηχανολόγους. Το δέχονται καραστάνταρ.  Μάλιστα μία συμβολαιογράφος μου το ζήτησε από μόνη της για μία δική της υπόθεση, αλλά μιας και δεν είχα ΑΠΥ το έκανα πάσα σε μηχανολόγο φίλο μου....Ολα καλά. Και ξέρω και άλλες περιπτώσεις δεν έχω λόγο να πω ψέματα για εντυπώσεις...

 

Mια απ'τα ίδια. Σε γνωστό συμ/φο (παλιό κιόλας) γνωστός μηχ/μηχ εχε εκδόσει πάμπολλες βεβαιώσεις τόσο σε αδόμητα όσο και σε δομημένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δες το συνημμένο του ΤΕΕ το οποίο δεν έχει ανακληθεί με κάποιο νεότερο.

 

Αν δεν κάνω λάθος οι συνάδελφοι τοπογράφοι έχουν δικαίωμα αρχιτεκτονικών μέχρι 2 ορόφους οπότε αν το αυθαίρετο είναι τέτοιο σαφώς και μπορούν.

Για ΔΕΔΟΤΑ, λόγω του ότι δεν έχουν αντίστοιχο δικαίωμα στατικών έχω τη γνώμη ότι δεν μπορούν να το υπογράψουν

eidikotites_mixanikon_authaireta.pdf

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι άλλα τα επαγγελματικά δικαιώματα στα pdf που ανεβάσατε και άλλη η διαχείριση από το ΤΕΕ των δικαιωμάτων στο σύστημα αυθαιρέτων:

Φαίνεται στην καρτέλα ανάρτησης αρχείων, όπου έχει γκρίζο (ανενεργό) το τσεκ π.χ. τοπογραφικού για εμένα που είμαι αρχιτέκτονας και διαχειρίζομαι την δήλωση. Έτσι δεν μπορώ να ανεβάσω τοπογραφικό. Όμως με έχει γκρίζο και στην βεβαίωση για η/μ, ενώ έχω δικαιώματα (έστω περιορισμένα). Μάλιστα σε περιπτώσεις αυθαιρέτων, που έχω εκδώσει εγώ Ο.Α. και έχω εκπονήσει και υπογράψει εγώ τα η/μ , δεν έχω δικαίωμα να εκδώσω βεβαίωση για η/μ ? Αναγκάζομαι να εισαγάγω μηχανικό η/μ , ώστε να ενεργοποιηθεί το τσεκ και μετά ανεβάζω την δική μου βεβαίωση με υποσημείωση για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Ο η/μ δεν συμμετέχει

Το ΤΕΕ στο σύστημα αυθαιρέτων εκφράζει άποψη για τα επαγγελματικά δικαιώματα και λειτουργεί παράνομα και συντεχνιακά

  • Upvote 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε θίγεις δυο διαφορετικά θέματα. Καταρχάς έχω την εντύπωση ότι τα δικαιώματα πολιτικών, αρχιτεκτόνων, τοπογράφων σε η/μ έχουν καταργηθεί, αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας μας διαφωτίσει. Όντως κάποτε οι πολεοδομίες δεχόντουσαν η/μ από μη μηχανολόγους αλλά αυτό τείνει να εκλείψει εξ όσων γνωρίζω. Τώρα για το σύστημα του ΤΕΕ που σου πετάει γκρίζο στα η/μ προφανώς και το έχουν έτσι για κάποιο λόγο. Προσωπική γνώμη, αυτό που κάνεις δεν μου ακούγεται και πολύ νομότυπο. Εσύ ξέρεις καλύτερα. Να λες όμως ότι το ΤΕΕ λειτουργεί συντεχνιακά επειδή ζητάει το αυτονόητο, δηλ. βεβαίωση η/μ από μηχανολόγο-ηλεκτρολόγο, εμένα με ξεπερνάει.

Edited by CHOUTOS
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι Π.Μ, ΑΜ και Α.Τ.Μ δεν έχουμε δικαίωμα εκπόνησης Η/Μ μελετών και συνεπώς δεν έχουμε δικαίωμα υπογραφής της βεβαίωσης της παρ. 9 του άρθρου 11 ν. 4178/13. Δικαίωμα εκπόνησης εξαρτημένων τοπογραφικών έχουν οι διπλωματούχοι τοπογράφοι και πολιτικοί μηχανικοί και περιορισμένα δικαιώματα οι πτυχιούχοι πολιτικοί υπομηχανικοί ("μικρού" πολυτεχνείου)  και οι πτυχιούχοι τοπογράφοι τεχνολογικής εκπαίδευσης.

Μέχρι στιγμής τα δικαιώματα δεν έχουν αλλάξει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα και το ΤΕΕ ή πολεοδομιες να αποφασιζουν τι μελετες θα δεχτουν και απο ποια ειδικοτητα ''παρανομα'' αφου ξερετε οτι δεν υπαρχει επικαιροποιημενος νομος για ε.δ. και μενα με ξεπερναει!!

 

Γιατι Pavlos33 δεν υπογραφει ο Α.Μ και Π.Μ. υδρευση,αποχετευση?

Edited by giannisp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επικαιροποιημένος νόμος για ε.δ δεν υπάρχει, άρα να πάω να καταθέσω και εγώ στατικά για μια μονακατοικία, να μην πληρώνω κερατιάτικα σε πολιτικό μηχανικό, καλά δεν τα λέω? Λείπει η κοινή λογική μου φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Γιατι Pavlos33 δεν υπογραφει ο Α.Μ και Π.Μ. υδρευση,αποχετευση?

Συζητάμε για τη βεβαίωση-τεχνική έκθεση του άρθρου 11 παρ. 9.: 

"Τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και  των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων". 

ΟΙ Π.Μ, Α.Μ και Α.Τ.Μ δεν έχουμε δικαίωμα τέτοιας τεχνικής έκθεσης.

 

Επικαιροποιημένος νόμος για ε.δ δεν υπάρχει, άρα να πάω να καταθέσω και εγώ στατικά για μια μονακατοικία, να μην πληρώνω κερατιάτικα σε πολιτικό μηχανικό, καλά δεν τα λέω? Λείπει η κοινή λογική μου φαίνεται. 

Σαφώς και δεν μπορείς να καταθέσεις μελέτη στατικών, όπως ένας Π.Μ δεν μπορεί να καταθέσει  μελέτη θέρμανσης και ανελκυστήρα.

 

Συνάδελφοι ας επικεντρωθούμε στο θέμα του παρόντος νήματος που είναι οι ειδικότητες που συμμετέχουν στην τακτοποίηση αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.