Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να κάνουν τακτοποίηση


gvrettakos

Recommended Posts

Υποβάλλεις όμως σίγουρα ΔΕΔΟΤΑ για το οποίο δεν είσαι αρμόδιος.

 

Αυτό που θα μπορούσες ίσως να κάνεις είναι να ανοίξεις τη δήλωση στο δικό σου σύστημα και να προσθέσεις στην ομάδα έργου και έναν συνάδελφο ΠΜ ή ΑΜ που θα αναλάβει τα στοιχεία που εσύ δεν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

 

 

sssos.

 

1. έχει ένα μικρό μπαλκονάκι που δεν υπήρχε στην άδεια (1μΧ3.40μ) (βάλε έναν αναλυτικό) Συμφωνώ, βάλε αναλυτικό με 1 παράβαση

2. ξεπερνά σε υψόμετρο ο Β όροφος κατα- πολύ τα 7.5 που ήταν στην άδεια + σκεπή. Βέβαια τα ξεπερνά διότι το ισόγειο κατάστημα είναι πιό ψηλό. Αντίθετα ο Β όροφος μεικτό είναι κανονικά 3.0μ (εάν η οικοδομή δεν είχε σύσταση Ο.Ι θα έπρεπε να υπολογίσεις υπέρβαση ύψους-κάτι που τώρα δεν χρειάζεται και αν ποτέ χρειαστεί θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να γίνει με κοινή δήλωση συν/τών καθότι ο Φ.Ο οι όψεις κλπ είναι κοιν/στα) Συμφωνώ, η γκαρσονιέρα στον Β' όροφο δεν έχει υπέρβαση ύψους

3. στα σχέδια εκεί που φαινόταν η κουζίνα είναι το μπάνιο και αντίστοιχα. Αυτό πειράζει? δεν υπολογίζεις για αυτό καμιά παράβαση Συμφωνώ, εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν προκαλούν παράβαση

4. στήν σύσταση χωρίσθηκε χώρος πίσω στον ακάλυπτο του οικοπέδου (πλήρως πλήρως ασκεπής είναι), και γράφτηκε ώς παρακολούθημα ανοικτο πάρκινγκ  στο διαμέρισμα χωρίς βέβαια κάποια χιλιοστά. Αυτό δεν χρειάζεται κάτι, έτσι? (υπολογισμός με αναλυτικό-δηλ μαζί με τον εξώστη 1 παράβαση κατηγ 4 ΔΙΑΦΩΝΩ, δεν υπολογίζεις τίποτα  Με το χώρισμα εγώ καταλαβαίνω ότι έγινε κάποια τοιχοποιία οπότε αν δεν κατασκευάσθηκε τίποτα φυσικά και δεν θα υπολογίσεις πρόστιμα

να ρωτήσω sos

1. θα μπορούσα επειδή είναι δικό μου να υπογράψω τακτοποίηση, και βεβαίωση (για ξένο ούτε καν θα φανταζόμουν να ρωτήσω. Αλλά επειδή είναι δικό μου).ΟΧΙ   ΝΑΙ, γιατί σε παραβάσεις μόνο αναλυτικού δεν υποβάλλεις τα iii, iv, v δηλ. διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, τομή για τα οποία - σαν η/μ - δεν είσαι αρμόδιος μηχανικός.  Δεν έχει σημασία που είναι δικό σου. Νομίζω ότι η παράβαση με αναλυτικό θεωρείται κατηγορία 4  και το σύστημα ΤΕΕ απαιτεί να υποβέλλεις τα iii, iv, v δηλ. διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, τομή

2. τι τακτοποιήσεις χρειάζεται και πόσο στοιχίζουν? 1 λοιπή παράβαση (αυτή του αναλυτικού που προανέφερα-κατηγ 4) που στοιχίζει 1 500€   500€

3. ενώ τα σχέδια είχαν και σκεπή, δεν κατασκευάστηκε στο κτίριο. Αυτό επηρεάζει κάτι κάπου, ή το υψόμετρο τών 7.5μ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο? δεν αποτελεί παράβαση ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν η στέγη ήταν υποχρεωτική, τότε η μη κατασκευή της είναι παράβαση. Η πλάκα προβλεπόταν στην άδεια; Συν/φε που αναφέρεται συν/φε στο νόμο?

4. αν δεν γίνεται να τακτοποιήσω εγώ, θα μπορούσα να πώ σε ένα μηχανικό να κάνει τίς τακτοποιήσεις που απαιτούνται, και μετά βεβαίωση να υπογράψω εγώ? ΟΧΙ όυτε το ένα ούτε το άλλο ΔΙΑΦΩΝΩ, μπορείς και τα δύο ΞΑΝΑΔΙΑΦΩΝΩ

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

1. θα μπορούσα επειδή είναι δικό μου να υπογράψω τακτοποίηση, και βεβαίωση (για ξένο ούτε καν θα φανταζόμουν να ρωτήσω. Αλλά επειδή είναι δικό μου).ΟΧΙ   ΝΑΙ, γιατί σε παραβάσεις μόνο αναλυτικού δεν υποβάλλεις τα iii, iv, v δηλ. διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, τομή για τα οποία - σαν η/μ - δεν είσαι αρμόδιος μηχανικός.  Δεν έχει σημασία που είναι δικό σου. Νομίζω ότι η παράβαση με αναλυτικό θεωρείται κατηγορία 4  και το σύστημα ΤΕΕ απαιτεί να υποβέλλεις τα iii, iv, v δηλ. διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, τομή  Πράγματι είναι κατηγορία 4, αλλά δες Α18 5α: [...ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις που υποβάλλονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας, δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά iii, iv, v...]   

3. ενώ τα σχέδια είχαν και σκεπή, δεν κατασκευάστηκε στο κτίριο. Αυτό επηρεάζει κάτι κάπου, ή το υψόμετρο τών 7.5μ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο? δεν αποτελεί παράβαση ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν η στέγη ήταν υποχρεωτική, τότε η μη κατασκευή της είναι παράβαση. Η πλάκα προβλεπόταν στην άδεια; Συν/φε που αναφέρεται συν/φε στο νόμο? Η μη κατασκευή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΣΤΕΓΗΣ είναι πολεοδομική παράβαση (π.χ. κάποιοι οικισμοί, αρχαιολογικές ζώνες, κάποιες ΖΟΕ κλπ). Όπως αντίστοιχα είναι παράβαση η κατασκευή κουφωμάτων αλουμινίου σε περιοχή που επιβάλλονται ξύλινα. Ο Ν.4178 δεν λέει ποιές είναι παραβάσεις, αλλά πώς και αν ρυθμίζονται. Όμως στο Α25, παρ.5  προβλέπει πώς θα δώσει η ΥΔΟΜ έγκριση δόμησης για κατασκευή υποχρεωτικής στέγης σε ρυθμισμένο με Ν.4178 ακίνητο. Εάν όμως η στέγη προβλεπόταν απλώς στην άδεια χωρίς να ήταν υποχρεωτική από τους τοπικούς όρους δόμησης, τότε και μόνο τότε δεν υφίσταται παράβαση.

4. αν δεν γίνεται να τακτοποιήσω εγώ, θα μπορούσα να πώ σε ένα μηχανικό να κάνει τίς τακτοποιήσεις που απαιτούνται, και μετά βεβαίωση να υπογράψω εγώ? ΟΧΙ όυτε το ένα ούτε το άλλο ΔΙΑΦΩΝΩ, μπορείς και τα δύο ΞΑΝΑΔΙΑΦΩΝΩ  Ίσως πεισθώ να αλλάξω γνώμη εξ' αιτίας του ΔΕΔΟΤΑ. 

 

 

Αυτό που γράφει η danaikaterina με το ΔΕΔΟΤΑ ομολογώ δεν το είχα σκεφθεί, ότι ο η/μ δεν έχει αρμοδιότητα εξ'αιτίας ΔΕΔΟΤΑ. Ψάχνω να βρω μήπως, εξ' αιτίας του εξώστη μόνο, απαλλάσσεται από ΔΕΔΟΤΑ αλλά μάταια. Μήπως οι η/μ έχουν όμως δικαίωμα σε ΔΕΔΟΤΑ;

Edited by Εύνοστος
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι έτσι λέει η Α18 5α

{Ειδικά, σε αυτές τις περιπτώσεις που υποβάλλονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά iii, iv και v, (σ.σ διάγραμμα κάλυψης –κάτοψη τομή)}

 

Τότε όμως γιατί να χρειάζεται και ΔΕΔΟΤΑ

(πως θα  συμπληρώσεις τ.μ κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Τότε όμως γιατί να χρειάζεται και ΔΕΔΟΤΑ

(πως θα  συμπληρώσεις τ.μ κλπ )

Συμφωνώ πως φαίνεται παράλογο, αλλά π.χ. και ένα στέγαστρο ή μία πέργκολα νομίζω θέλει ΔΕΔΟΤΑ. Πόσο μάλλον ένας εξώστης μπετόν. Αν μάλιστα η κύρια χρήση είναι κατάστημα, θέλει μελέτη στατικής επάρκειας. 

Ο Ν.4178 Α11 παρ.8α λέει ότι υποβάλλεται ΔΕΔΟΤΑ [...για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης...]

Μόνο στις παραβάσεις κατηγ. 1 & 2 λέει [...υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά τάδε και τάδε...] και αφήνει το ΔΕΔΟΤΑ απ'έξω.

Στο Α18 5α λέει [...δεν υποβάλλονται τα iii, iv, iv...] άρα το ΔΕΔΟΤΑ εξακολουθεί να απαιτείται

Μακάρι να μου βρίσκατε έναν τρόπο να παρακάμψω το ΔΕΔΟΤΑ σε δηλώσεις "αποκλειστικά αναλυτικού"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν θέλω να επανέλθω στο ποιες ειδικότητες μπορούν να κάνουν υπαγωγή νομίζω έχει εξαντληθεί.

Θέλω όμως να ρωτήσω το εξής:

Για την υπαγωγή ενός ακινήτου, για καθαρά φορολογικούς λόγους, μπορεί ο πελάτης να κάνει απευθείας σύμβαση μόνο με μηχανολόγο, για όλες τις εργασίες που αφορούν στην τακτοποίηση (αμοιβες κ τα πάντα να πάνε σε αυτόν,τιμολόγιο στον πελάτη να κόψει αυτός), η δήλωση να μπεί στο σύστημα του μηχανολόγου και στην ομάδα έργου να προστεθεί ο πολιτικός μηχανικός που απαιτείται και να κάνουν μετά οι 2 μηχανικοί μεταξύ τους σύμβαση για να δώσει ο μηχανολόγος στον πολιτικό ενα τμήμα της αμοιβής που θα συμφωνήσουν ότι του αναλογεί.???

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται

Ας κάνουν ( μηχ/γος και πολ/κός) εταιρεία

και να  δηλώνουν πλέον ως εταιρεία 

Link to comment
Share on other sites

Ε γιατί με στεναχωρείς έτσι τώρα...??  :sad:

Είχα πιστέψει σε αυτή την ιδέα μου!  :smile:

Γιατί δηλαδή να μην μπορεί να αναλάβει να εκπληρώσει το έργο του 4178 απέναντι στον πελάτη ο μηχανολόγος φροντίζοντας να ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες που απαιτούνται αναθέτοντας τες σε κατάλληλους συνεργάτες της επιλογής του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.