Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

 

Μεταφέρω την απάντηση από το τεε αυτούσια σε ερώτηση που έκανα σχετικά με τη μεταφορά. Νομίζω είναι αρκετά κατατοπιστική και θα βοηθήσει πολλούς.

 

Η αίτηση μεταφοράς της δήλωσης γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της δήλωσης του ν.4014/2011

από την καρτέλα "Αιτήσεις"

 

βλ. Εγχειρίδιο Χρήσης Ηλεκτρονικής Μεταφοράς Δηλώσεων Ν.4014/2011 σε Ν. 4178/2013

Η δήλωση μεταφέρεται ως έχει ως προς τα δηλωθέντα στοιχεία, τις πληρωμές και συμπληρώνεται όπου απαιτείται από τον μηχανικό.

 

Στο σύστημα του Ν. 4178/2013, δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η δυνατότητα εισαγωγής αρχείων

Δεν είναι γνωστή η ακριβής ημ/νία, θα υπάρξει σχετική ενημέρωση μέσω της ιστοσελίδας.

Μπορείτε να προχωρήσετε σε οριστική υπαγωγή δηλώνοντας υπεύθυνα ότι τα έχετε στη διάθεσή σας τα απαιτούμενα σχέδια/δικαιολογητικά και θα τα επισυνάψετε εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας, δηλ. εντός εξαμήνου από την καταβολή του παραβόλου, που λογίζεται ως ημερομηνία υπαγωγής.

(βλ. παρ. 1 άρθρου 21 Ν. 4178/2013 και παρ. 1 άρθρου 2 της ΥΑ 2254/2013)

Για τις δηλώσεις που έχουν μεταφερθεί από το ν. 4014/2011 η αντίστοιχη προθεσμία είναι εντός εξαμήνου από την διεκπεραίωση της αίτησης μεταφοράς

(βλ. παρ. 10 άρθρου 4 της ΥΑ 2254/2013

 

Εάν έχουν υποβληθεί κάποια αρχεία μεταφέρονται και αυτά, όμως δεν μπορείτε ακόμη να τα δείτε γιατί δεν έχει ενεργοποιηθεί εκόμη η καρτέλα "αρχεία"

cleardot.gif

 

στο αρθρο 30.6 λεει για τις υπαγωγες 4014 τα δικαιολογητικα,σχεδια δυνανται να υποβληθουν εως το τελος του 4178.ποιες περιπτωσεις αφορα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακριβώς το ίδιο ερώτημα είχα κι εγώ και πήγα στο ΤΕΕ. Μου είπαν ότι εννοεί "εφόσον υπαχθούν στις διατάξεις του 4178" (αλλά αυτό δε βγάζει κανένα νόημα) και με καθησύχασαν ως προς το ότι δε θα χρειαστεί να πληρώσει ο ιδιοκτήτης παραπάνω πρόστιμο σε καμία περίπτωση εφόσον δεν αλλάζουν τα τετραγωνικά προς τα πάνω.

Έχω αναρτήσει και τις λοιπές πληροφορίες που μου έδωσαν εδώ (μάλλον σε λάθος θέμα αλλά είχα αναφερθεί νωρίτερα στην αντίφαση νόμου 4178 και εγκυκλίου 3 ως προς τι θεωρείται ολοκληρωμένη και περαιωμένη υπαγωγή)

 

Πάντω εγώ σκοπεύω να στείλω ένα mail στο ΤΕΕ και να επισημάνω ότι σύμφωνα με τον 4178 (αρ. 30.6) έχουμε προθεσμία να ανεβάσουμε τα παλιά δικαιολογητικά 18 μήνες και θα πρέπει να επαναφέρει την πλατφόρμα του ώστε αυτό να είναι δυνατό. Μπορεί να έπεται η η μεταφορά των δηλώσεων ...δε θα ήταν λογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, λόγω της ανάγκης που έχει δημιουργηθεί για μεταφορά των δηλώσεων με τον Ν.4014/11 στην νέα πλατφόρμα του 4178/13, έφτιαξα μια υπεύθυνη δήλωση για τον αιτούντα, κυρίως για το θέμα των φύλλων καταγραφής της κατηγορίας 5 όπου απαιτείται έλεγχος από ελεγκτή δόμησης. Κάθε παρατήρηση και συμπλήρωση, δεκτή.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Υπεύθυνη δήλωση για μεταφορά στον 4178.doc

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι εννοεί "εφόσον υπαχθούν στις διατάξεις του 4178"

καινούριο φρούτο αυτό???

6 μήνες από τη μεταφορά λέει η ΥΑ 2254

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είπαν ότι ισχύει, 6 μήνες από τη μεταφορά, με τις διατάξεις του 4178 οπότε το αρθρο 30 παρ. 6 του 4178 μάλλον το θεωρούν απλά περιττό! Δεν βγαίνει άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις θετικές διαφορές που τυχόν θα προκύψουν άντε πέστο στο νέο ιδιοκτήτη εάν στο μεταξύ το ακίνητο πουληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρα ως πέρα

Μετάφερα ρύθμιση 4014/11 μεζονέτας (διαμέρισμα 4ου όροφου+σοφίτα εντός του όγκου στέγης πολυκατοικίας) που είχε μόνο 3 λοιπές παραβάσεις (πέργολα σε δώμα αποκλειστικής χρήσης + τοποθέτηση παραθύρου που δεν προβλέποντο στην ΟΑ + τοπική τροποποίηση στάθμης δώματος ως προς την ΟΑ) που ήταν σε προσωρινή υπαγωγή (έχουν εξοφληθεί 3Χ500€ εφαπαξ με έκπτωση).

 

Κατα την μεταφορά τι κατηγορία δηλώνω? 4?

Σημειωτέον, στο διαμέρισμα του 4ου ορόφου υπάρχουν: ρυθμισμένος ΗΧ + η σοφίτα, αμφότερα με 3843/11.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη μεταφορά από τον 4014 πρέπει ο ιδιοκτήτης να ξαναπληρώσει παράβολο;;;

Γιατί βλέπω ότι κάνοντας υποβολή δήλωσης στο νέο νόμο βγαίνει πάλι παράβολο για πληρωμή και μάλιστα υψηλό (2000 E).

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αν ο μηχανικός είχε κινηθεί "έξυπνα" και είχε βάλει αρχικά λιγότερα τ.μ. με σκοπό να πληρωθεί μικρότερο παράβολο και στη συνέχεια, αφού πήγε προσωρινή υπαγωγή στον 4014 συμπλήρωσε τα τ.μ., τώρα με τη μεταπήδηση στον 4178 ΔΕΝ το γλυτώνει το νέο παράβολο!!!! Θέλει προσοχή, διότι δεν σε αφήνει να προχωρήσεις παρακάτω.....

 

Kαι θυμίζω ταυτοχρόνως ότι, νέο παράβολο σημαίνει και μεγαλύτερο ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.