Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι συγνώμη, αλλά έχω χαθεί....

κατά τη μεταφορά μιας δήλωσης υπολογίζεται το ανταποδοτικό τέλος σύμφωνα με το παράβολο που είχε πληρωθει με τον 4014.

Έχω κάνει το "κόλπο", με την διαφορά οτι οι επιπλέον χώροι που συμπλήρωσα μετά την πληρωμή του παραβόλου είναι ανοιχτοί ΗΧ, που κανονικά θα υπολογίζονταν με αναλυτικό αλλά καθώς τους προόριζα για νομιμοποίηση, τους έβαλα σε ΦΚ.

Τώρα, κατά τη μεταφορά, θα υπολογιστεί το παράβολο με οτι είχα δηλώσει στον 4014 ή θα κάνω τις μετατροπές (υπολογισμός με αναλυτικό) και θα υπολογιστεί το παράβολο?

 

Ευχαριστώ

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω τον ιδιοκτήτη κατά τη μεταφορά στον 4178.  Στο 4014 το δήλωσε ο επικαρπωτής και πληρώνει πρόστιμο σε μηνιαίες δόσεις και τώρα θέλει να το δηλώσει ο ψιλός κύριος που έχει και την έκπτωση της πολυτεκνίας.

Μου είπανε να κάνω ηλεκτρονικό αίτημα να μου ελευθερώσουν το πεδίο του ιδιοκτήτη για να τον αλλάξώ ή

να με αφήσουν να κάνω νέα δήλωση με τον 4178 με τον ψιλό κύριο βάζοντας στα προσθετα στοιχεία στα παλαιότερα πληρωθέντα πρόστιμα αυτά του επικαρπωτή.

Ποια είναι η άποψη σας?

Το ηλεκτρονικό αίτημα το κάνω κατά τη μεταφορά στο κουτί με τα σχόλια προς τους διαχειριστές ή εχει άλλον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ.Οι ιδιοκτήτες άλλαξαν λόγω μεταβίβασης. Η υπαγωγή είναι ολοκληρωμένη με σχέδια,αλλά σκέπτομαι να κάνω την μεταφορά επειδή είναι προ του 1975 ώστε να εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση. Δεν ξέρω λοιπόν πως γίνεται η αλλαγή των ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ....ΟΛΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΡΩΤΑΜΕ !!

 

Μετά την Μεταφορά και την Δημιουργία της νέας δήλωσης, αυτή έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που δεν έχουν οι υπόλοιπες του 4178 ? Δηλαδή :

 

1) Μπορούμε να σβήσουμε και να προσθέσουμε ιδιοκτήτες αφού γίνει η μεταφορά ?

 

2) Ποια πεδία είναι ελεύθερα και ποια μη επιλέξιμα ή είναι όλα επιλέξιμα ? 

 

3) Εάν πειράξουμε συντελεστές οπως "Οικ.Άδεια" , "εντός σχεδίου", "ποσοστά υπέρβασης" κ.τ.λ. χωρίς να αλλάξουμε τα Μ2, αλλάζει το πρόστιμο και οι δόσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισες κανένα θεμα με αλλαγές προστίμου και τέτοια;

 

Εμένα σχεδόν όλα του 4014 είναι ολοκληρωμενες υπαγωγές με ολο το πρόστιμο και όλα τα σχέδια, οπότε με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε παραπάνω πρόστιμο επειδή είχα 16τμ ισόγειο ΒΧ που τώρα τον δήλωσα ως ΚΧ. Δεν έχω προχωρήσει όμως σε υποβολή επειδή μου βγάζει νέο παράβολο 2000 ευρώ το οποίο δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να πληρωθεί ή όχι. Στον 4014 είχα δηλώσει αρχικά 98τμ και μετά τα διόρθωσα σε 102τμ οπότε αντί για παράβολο 2000, πληρώθηκε παράβολο 1000 και υπόλοιπο πρόστιμο 700 ευρώ. Συνολικά δηλαδή πληρώθηκαν 1700 ευρώ αντί για 2000. Τώρα που έκανα τη μεταφορά μου βγάζει παράβολο 2000. Αν πατήσω υποβολή θα κληθεί ο ιδιοκτήτης να πληρώσει τα 300 ευρώ που "γλίτωσε" στον 4014 ή θα πρέπει να πληρώσει 2000 και θα του επιστραφούν μετά τα 1700? Ή δεν θα του επιστραφεί τίποτα και θα έχει πληρώσει 3700 για παράβαση αξίας 1700?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προχωρήσει όμως σε υποβολή επειδή μου βγάζει νέο παράβολο 2000 ευρώ το οποίο δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να πληρωθεί ή όχι.

 

Για αυτό σου λέω ότι έχει απαντήσει η κ ... ΤΕΕ ότι

 

"Δεν απαιτείται η πληρωμή νέου παραβόλου στο ν. 4178/2013 εάν είχε ήδη καταβληθεί μέσω του ν. 4014/2011.

 

Το ύψος του παραβόλου/προστίμου εξαρτάται από τα δηλωθέντα στοιχεία ενώ το εάν τα ποσά αυτά είναι εξοφλημένα ή όχι, διαπιστώνεται από τα οικονομικά στοιχεία της δήλωσης." οπότε νομίζω απο τα παραπάνω ότι βγάζεις νόημα........

 

Ξανακοιτόντας βέβαια δεύτερη φορά βλέπω ότι εσύ "έχεις πειράξει στοιχεία δήλωσης" οπότε μένει ένα ερώτημα φυσικά θα σου "βγάλει" διαφορά παραβόλου 300€?

ή 1000 διαφορά δύο παραβόλων?

ή 2000 γιατί αλλάξαν τα στοιχεία της δήλωσης?

Οπότε μία ξέρει να σου απαντήσει........

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε δήλωση που είχε υπαχθεί στον 4014 και μεταφέρθηκε στον 4178 για συμπλήρωση σχεδίων, η αυθαιρεσία είναι η αλλαγή χρήσης παταριού ισογείου καταστήματος σε κατοικία και η επέκταση του παταριού σε όλο το ισόγειο. Η αλλαγή χρήσης έγινε με την ανέγερση του ακινήτου (1980).

 

Με βάση ότι:

- Σύμφωνα με το άρθρο 9 των διευκρινίσεων, αλλαγή χρήσης δεν νοείται για ακίνητα προ του 1985.

- Τεκμήριο παλαιότητας ήταν η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και η τεχνική έκθεση, αφού το ακίνητο δεν δηλωνόταν στην εφορία και δεν υπάρχει ξεχωριστός λογαριασμός για ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ.

 

Πώς πρέπει να περάσω τη δήλωση στο σύστημα του ΤΕΕ; 

Υπάρχει αυθαιρεσία αναφορικά με την αλλαγή χρήσης; 

Μπορώ, δηλαδή, να βασιστώ στην παράγραφο 9 αν δεν πιστοποιήσω με δημόσιο έγγραφο την ημερομηνία αλλαγής χρήσης; 

Αν όχι, βάζω στο σύστημα κανονικά αλλαγή χρήσης και επέκταση (όπως στον 4014) με ημερομηνία 2004 και δεν πληρώνεται επιπλέον πρόστιμο λόγω της σχετικής διάταξης (δήλωση από μεταφορά χωρίς αλλαγή στοιχείων)? 

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.