Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

 

Μετέφερα δήλωση του 4014 η οποία είχε υπόλοιπο 60 ευρώ ανεξόφλητο. Ήταν δήλωση με εφάπαξ δήλωση με έκπτωση αλλά επειδή το πρόστιμο ήταν 560 ευρώ δεν είχα έκπτωση ως γνωστόν με τον 4014.

 

Τώρα που άλλαξε ο νόμος παραμένει το υπόλοιπο. Είναι λογικό, πρέπει να κάνω κάτι ?

 

Επίσης στην Αρχική υποβολή της μεταφοράς πρόσθεσα και ένα Φ.Κ. Κατηγορίας 3. Δεν μου πρόσθεσε 500 ευρώ στο πρόστιμο. Είναι λογικό αυτό.... ? 

 

( Υ.Γ. Κάποιος μου έσβησε μήνυμα ενώ άφησε τα ξεκάρφωτα #1775 και #1776...και υποψιάζομαι ποιος είναι....μάλλον από Κρήτη μεριά...! Τι να πω τώρα...???)

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκανα αιτημα να αλλαξει η διαμερισματωση σε 1 λοιπη παραβαση στην αρχικη δηλωση του 4014 και τα παλικαρια του ΤΕΕ το εκαναν!!! Μπραβο τους!

Ετσι τωρα οταν γινεται επαναυπολογισμος δεν αλλαζει το προστιμο!
Link to comment
Share on other sites

Όταν η ανακοίνωση του ΤΕΕ λέει "τρεις συνεχόμενες δώσεις" αναφέρεται σε σύγκριση με την στήλη "λήξη πληρωμής" ή την χρονική απόσταση των δόσεων στην στήλη "τελευταία πληρωμή" των οικονομικών στοιχείων ;

Διότι οι ημερομηνίες της λήξης πληρωμής είναι προγενέστερες αυτών που θα έπρεπε να είναι, παράδειγμα: ακόμα και η λήξη της πρώτης δόσης μπορεί να έχει ημερομηνία πριν την πληρωμή του αρχικού παραβόλου.

Ελπίζω λοιπών να μην εννοούν ότι η "λήξη πληρωμής" της δόσης δεν πρέπει να έχει απόσταση τρεις μήνες από την "τελευταία πληρωμή" της δόσης.  

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αιτημα να αλλαξει η διαμερισματωση σε 1 λοιπη παραβαση στην αρχικη δηλωση του 4014 και τα παλικαρια του ΤΕΕ το εκαναν!!! Μπραβο τους!

Ετσι τωρα οταν γινεται επαναυπολογισμος δεν αλλαζει το προστιμο!

Δηλαδή έτσι αποφεύγεις τα 500 ευρώ της διαμερισμάτωσης;; Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..μια ερώτηση και απο εμένα γιατί όπως όλοι μας έχω χαθεί...

 

Σε μεταφορά δήλωσης από τον 4014,όπου πελάτης μου που είχε το 50% του "αέρα" που ήταν 12%..δηλαδή 6% επί του συνόλου, μεταφέρω την δήλωση στον νέο νόμο..θα πρέπει να αλλάξω τα ποσοστά υπέρβασης βάση του ποσοστού του??και αν αλλάξω το ποσοστό υπέρβασης ενω τα μέτρα παραμένουν ίδια  το πρόστιμο θα αλλάξει?? 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο tzeno πολύ σημαντικό αυτό! Αν κατάλαβα καλά στην αρχική δήλωση του 4014 είχες εκτός από διαφορετική διαμερισμάτωση και άλλες παραβάσεις και είχες κλικάρει τη διαφορετική διαμερισμάτωση (κάτι το οποίο θεωρητικά έπρεπε να κάνεις αν ήταν η μοναδική παράβαση, ενώ στην περίπτωσή σου θα έπρεπε να το βάλεις σαν λοιπή παράβαση). Τώρα κατά τη μεταφορά στον 4178,  στο κάνει λοιπή παράβαση και αφού αυξάνεται ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων, σου επανυπολογίζει το πρόστιμο. Για να το αποφύγεις λοιπόν αυτό έκανες αίτημα για την αρχική δήλωση του 4014 για να σου μετατρέψουν τη διαφορετική διαμερισμάτωση σε λοιπή παράβαση και να ξεκλικάρουν το κουτάκι της. Αυτό πώς ακριβώς έγινε; Τους έστειλες mail για να στο τροποποιήσουν μόνοι τους ή με κάποιο τρόπο στο ξεπάγωσαν και έκανες επέμβαση εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Πανω κατω ετσι ηταν.

Τους εστειλα μειλ και μου απαντησαν πως θα το τακτοποιησουν και το εκαναν 2 ημερες μετα! 

Αλλαξαν την αρχικη δηλωση 4014!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν η ανακοίνωση του ΤΕΕ λέει "τρεις συνεχόμενες δώσεις" αναφέρεται σε σύγκριση με την στήλη "λήξη πληρωμής" ή την χρονική απόσταση των δόσεων στην στήλη "τελευταία πληρωμή" των οικονομικών στοιχείων ;

Διότι οι ημερομηνίες της λήξης πληρωμής είναι προγενέστερες αυτών που θα έπρεπε να είναι, παράδειγμα: ακόμα και η λήξη της πρώτης δόσης μπορεί να έχει ημερομηνία πριν την πληρωμή του αρχικού παραβόλου.

Ελπίζω λοιπών να μην εννοούν ότι η "λήξη πληρωμής" της δόσης δεν πρέπει να έχει απόσταση τρεις μήνες από την "τελευταία πληρωμή" της δόσης.  

Έστειλα email στο ΤΕΕ για το θέμα αυτό και μου απάντησαν ότι το έχουν υπόψη τους και ότι ο έλεγχος για τις ληξιπρόθεσμες δεν θα γίνει με βάση τη "λήξη πληρωμής" λόγω του προβλήματος με τις λάθος ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.