Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινοί ενεργειακοί ΤΕΛΟΣ


Christos

Recommended Posts

Πάντως θα έπρεπε αν μη τι άλλο να υπάρχει περιορισμός στης περιοχή δραστηριοποίησης. Ο νομός σου και ένας γειτονικός το πολύ. Τα μισά ΠΕΑ έχουν γίνει μέσω ιντερνετ. Ειδικά αυτά του "εξοικονόμηση κατ οικον" που τα έκαναν οι "κολλητές" εταιρείες των τραπεζών...

Link to comment
Share on other sites

δε συμφωνώ με αυτό, εγώ έχω κάνει σε 5 νομούς ΠΕΑ...

εξάλλου μπορεί πολύ εύκολα να παρακαμφθεί αυτό από εταιρίες κλπ

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο....εδω θα κανουν ναυπηγοι...

 

και με το ιδιο σκεπτικο  οποιος εχει χτισει 100 τ.μ ας κανει ΠΕΑ και οποιος εχει πολλα διαμερισματα να κανει ΠΕΑ μετα απο σεμιναρια...

 

μετρας τα βαζεις στο προγραμμα και στου βγαζει το ΠΕΑ...

 

τωρα που το σκεφτομαι ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ας κανει γιατι να κανουμε διαχωρισμους?

akius χωρίς να έχω κάτι προσωπικό μαζί σου αλλά η ειδικότητα σου δε θα έπρεπε να αναφέρει τέτοια θέματα ταμπού.....εδώ σας έδωσαν δικαίωμα ακόμα και για πιστοποιητικά για κλιματισμό και θέρμανση γιατί να αφήσουν τις άλλες ειδικότητες απέξω. Δεν μπάινω σε λεπτομέρειες γιατί δεν νομίζω πως έχει νόημα ένα ακόμα θέμα με διαξιφισμούς.

Link to comment
Share on other sites

akius χωρίς να έχω κάτι προσωπικό μαζί σου αλλά η ειδικότητα σου δε θα έπρεπε να αναφέρει τέτοια θέματα ταμπού.....εδώ σας έδωσαν δικαίωμα ακόμα και για πιστοποιητικά για κλιματισμό και θέρμανση γιατί να αφήσουν τις άλλες ειδικότητες απέξω. Δεν μπάινω σε λεπτομέρειες γιατί δεν νομίζω πως έχει νόημα ένα ακόμα θέμα με διαξιφισμούς.

 

ναι αλλα δεν ρωτησες την αποψη ΜΟΥ γιαυτο...

 

εγω δεν εκανα και ΔΥΣΚΟΛΑ θα κανω αιτηση για αυτες τις κατηγοριες....

 

εδω στα ΠΕΑ οταν πετυχαινω  ''παραξενα'' συστηματα και ωρες ωρες νιωθω καπως....

 

ετσι και αλλιως ειμαι ΥΠΕΡ των συνεργασιων σε ισοτιμη βαση ναμαι σιγουρος οτι θα γινει η δουλεια σωστα και οτι θαναι ευχαριστημενος ο πελατης μου

παρα να παω για ενα 50αρικο παραπανω....

 

 

απλα η λογικη μου με το να  μπουν και ειδικοτητες που δεν εχουν σχεση με τα ΚΤΙΡΙΑΚΑ θα δωσουμε λαβη στον ΠΑΡΑΔΙΑ και στον καθε πΑΡΑΔΙΑ να λεει τα δικα του

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλοί παλιοί δεν ανανεώνουν καν την συνδρομή .Και καλά κάνουν δηλαδή.Τους τελευταίους δύο μήνες έχω χάσει 10 ΠΕΑ σερί λόγω τιμής.

Στο τελευταίο έτυχε να έχω κάνει πανομοιότυπο διαμερισμα άλλου ορόφου (χωρίς να το ξέρει αυτός που ζήτησε προσφορά) και ζήτησα 100€ τελική για 100 m2 διαμέρισμα  μαζί με την αποτύπωση , και δεν με πήρε γιατί βρήκε πιό φθηνά... 

Και σε ένα γερμανικό forum κάποιος ρώταγε αν τα 10000€ που πλήρωσε για αντίστοιχο πιστοποιητικό σε μονοκατοικία  ( μαζί με πρόταση για ενεργειακή αναβάθμιση , προφανώς σοβαρή...) είναι πολλά ...

Και εκεί εξω βέβαια πέφτει γέλιο με τις ειδικότητες , τα δικαιώματα και το γνωστικό αντικείμενο ...

Link to comment
Share on other sites

Άντε σας έφεξε :smile: . Παράταση οι προσωρινοί μέχρι 31/10

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni%5B524%5D=2670&language=el-GR

 

EDIT: Μόνο για διεκπεραίωση των εκκρεμών υποθέσεών

 

EDIT2: Ακόμη δεν έχει τεθεί σε ισχύ. Βγάζουν ανακοινώσεις πριν υλοποιήσουν αυτό που ανακοινώνουν...  :confused:

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους είχε χορηγηθεί προσωρινή άδεια Ενεργειακού Επιθεωρητή με ημερομηνία λήξης την 6η Οκτωβρίου 2013 και δεν έχουν στο μεταξύ μετεγγραφεί στο «οριστικό» Μητρώο, παρέχεται η δυνατότητα διεκπεραίωσης των εκκρεμών υποθέσεών τους έως την 31η Οκτωβρίου 2013.

Νέες αιτήσεις δεν γίνονται. 

Αν είχες κάνει όλη την προεργασία (αυτοψία, συλλογή στοιχείων, και δεν είχες εισάγει, δεν το δέχονται)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

SOUNDHOLICS είσαι σιγουρος γι αυτο που λες,ρωτησες καπου?(την επεξηγηση του εκκρεμεις .....)

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.