Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Καλησπέρα σ όλους!Είμαι εγγεγραμενος στο ΤΣΜΈΔΕ απο το 2009 .Από τότε είχα κάνει διακοπή

ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΕΙ.ΠΡ.) 24-06-2009 ΔΙΑΚΟΠΗ 24-06-2009

Αυτό γράφει στην καρτέλα μου .

Θέλω να πέσω σε μικρότερη ασφαλιστική κατηγορία πλέον και το ερώτημα μου είναι αν πρέπει να κλικάρω στο παρακάτω πεδίο ή το αφήνω κενό.

 

 

Έχει κάποιος γνώση επι του θέματος?

Ευχαριστώ πολύ!

αυτό αφορά την ειδική προσαύξηση η οποία απαξ και μπείς δεν μπορείς να φύγεις. μένεις αναγκαστικά στην 1η κατηγορία.

άρα κλίκαρε ότι δεν θελεις να αλλάξεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικά μπορούμε να πληρώσουμε μέσω web-banking εθνικής τα νέα ειδοποιητήρια με την ένδειξη  ¨προσοχή το παρόν μέχρι την 30/9/2015 θα εξοφλείται μόνο στην ΕΤΕ και Αttica Bank"? το έχει κάνει κανείς μέσω της ΕΤΕ?

 

Την ίδια ερώτηση κάνω και γω.

Πώς μπορούμε να πληρώσουμε το ειδοποιητήριο μέσω e-banking Εθνικής?

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ εύκολο τελικά.... πήγαινε εκεί που λέει πληρωμές και στο πτυσσόμενο μενού επιλέγεις ασφαλιστικών ταμείων και μετά εταα-τσμεδε. σου ζητά μόνο τον αριθμό ειδοποιητηρίου (όλο τον αριθμό 9 ψηφια χωρίς το  κενό στον τελευταίο αριθμό) και θα σου βγάλει και αναγνώριση του ονόματός σου. αυτό ήταν! εναλλακτικά φαντάζομαι ότι μπορεί να πας με μεταφορά ποσού στο λογαριασμό ετε του τσμεδε, αλλά καλύτερα με τον αριθμό ειδοποιητηρίου. 

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ εύκολο τελικά.... πήγαινε εκεί που λέει πληρωμές και στο πτυσσόμενο μενού επιλέγεις ασφαλιστικών ταμείων και μετά εταα-τσμεδε. σου ζητά μόνο τον αριθμό ειδοποιητηρίου (όλο τον αριθμό 9 ψηφια χωρίς το  κενό στον τελευταίο αριθμό) και θα σου βγάλει και αναγνώριση του ονόματός σου. αυτό ήταν! εναλλακτικά φαντάζομαι ότι μπορεί να πας με μεταφορά ποσού στο λογαριασμό ετε του τσμεδε, αλλά καλύτερα με τον αριθμό ειδοποιητηρίου. 

 

Ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !

Έκανα χθες την αίτηση για υπαγωγη σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία και σήμερα που ήρθε το μαιλ οτι το αίτημα μου έγινε δεκτό και πλεόν είμαι στη 1η αντί για τη 2η κατηγορία.Παρ όλα αυτα το ειδοποιητηρίο δεν έχει αλλάξει.Χρειάζεται κάποιες μέρες για να ανανεωθεί ή θα πρέπει να πάω απο το ταμείο.?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ κι εδώ.

 

Επίσης κάνε άνα κόπο και ενημέρωσε το πριφίλ σου με την ιδιότητά σου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Απλή ενημέρωση από τοπικό τσμέδε, οι φήμες λένε ότι το ειδοποιητήριο Β εξαμήνου το πιο πιθανό είναι να πάει για τέλη Ιανουαρίου... Θα μου πείτε ακόμα το Α δεν πληρώσαμε και εσύ μας λες και για το Β αλλά μην ξεχνάμε ότι κανονικά είναι για Οκτώμβριο και οι δουλειές δεν πάνε και καλά... Όσο πιο πίσω πάει τόσο το καλύτερο..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το παρακάτω e-mail.

 

 


Αγαπητέ Ασφαλισμένε/η του Ε.Τ.Α.Α./Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.

Σας ενημερώνουμε ότι κατόπιν της Αλλαγής της Ασφαλιστικής Κλάσης που αιτηθήκατε μέσω της Ηλεκτρονικής σας Αίτησης 
η οποία και εγκρίθηκε έχει εκδοθεί η ΝΕΑ ειδοποίηση πληρωμής των ασφαλιστικών εισφορών για το Α' Εξάμηνο του 2015. 
Τα ποσά των εισφορών σας ανά κλάδο ασφάλισης έχουν πλέον υπολογιστεί βάσει της νέας κλάσης που επιλέξατε. 
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα στο www.tsmede.gr που είχατε κάνει την αίτηση αλλαγής της ασφαλιστικής κλάσης.

Εναλλακτικά για την απευθείας μετάβασή σας ακολουθήστε τον παρακάτω υπερσύνδεσμο (URL Link). 
https://www.tsmede.gr/n4331/ - MH%NH%MA%TE%

 

Ε.Τ.Α.Α./Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.

Τμήμα Εισφορών

 

Το θέμα είναι ότι πλήρωσα ήδη τις εισφορές από την προηγούμενη εβδομάδα με τη παλιά ειδοποίηση. Τη διαφορά θα μου την αφαιρέσουν στο επόμενο; Θα πρέπει να ειδοποιήσω κάπου; Ξέρει κανένας;

Edited by akikos39
Link to comment
Share on other sites

Νόμος 4331/2015, Αρθρο 39, εδάφιο 3

"[...]

Ειδικά για αιτήσεις που θα υποβληθούν εντός του 2015, είναι δυνατή η αναδρομική υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία από 1.1.2015. Σε περίπτωση που έχουν καταβληθεί ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν το έτος 2015, με βάση την υποχρεωτική ασφαλιστική κατηγορία, οι υπηρεσίες των Τομέων του ΕΤΑΑ συμψηφίζουν το επιπλέον καταβληθέν ποσό με μελλοντικές ασφαλιστικές εισφορές.

[...]"

 

Τώρα το πόσο χρονικά .... μελλοντικά .... θα τις συμψηφίσουν είναι άλλο θέμα, αφού δεν προσδιορίζει το πότε ... απλά "μελλοντικά".

Επίσης μπορείς αν δεν συμψηφιστούν στο επόμενο εξάμηνο να μπείς σε διαδικασία να τις ζητήσεις πίσω ως αχρεωστήτως καταβληθέντες αλλα και εκεί .... το μέλλον για να επιστραφούν είναι "σχετικά" αφηρημένη έννοια ... 2-3 χρόνια.

 

Επίσης κάνε έναν κόπο και συμπλήρωσε στο προφίλ σου την ιδιότητά σου.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.