Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Η κράτηση υπέρ ΟΑΕΔ τι αφορά; Η ερώτησή μου δεν είναι αφελής... Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει συγκεκριμένα, έχοντας ψάξει λίγο το θέμα, θα τον παρακαλούσα να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι το ασφάλιστρο στον ΟΑΕΔ που :

 

  • στους ΕΕ δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει ποτέ τίποτα.

 

  • στους μισθωτούς θα δώσει κάποιο επίδομα ανεργείας (με πολλά "αν" και "ίσως"), που όμως και σ' αυτούς τελικά δεν θα μείνει τίποτα αφού όντας άνεργοι θα πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ σαν ΕΕ.
Link to comment
Share on other sites

Για τον ΕΕ μηχανικό είναι μια μορφή φόρου, που του τον επιβάλλουν οι υπόλοιποι συμπολίτες του.

 

Μια μικρή ανταπόδοση ίσως είναι το γεγονός ότι βγαίνουν κάποια προγράμματα και για μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 2010, έκανα αίτηση να υπαχθώ σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία για το έτος 2016  η οποία είχε γίνει δεκτή και κατεβάζοντας το ειδοποιητήριο μου είδα ότι το ποσό είναι το ίδιο με το προηγούμενο εξάμηνο + 240 ευρώ τα αναδρομικά του οαεδ. Δεν έχω οφειλές στο ταμείο για να χάσω τη δυνατότητα υπαγωγής σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία. Μετά από επικοινωνία με το τοπικό τμήμα του ΤΣΜΕΔΕ και δική τους με το ΕΤΑΑ η απάντηση ήταν ότι ψηφίστηκε κάποιος νόμος στα τέλη του προηγούμενου χρόνου ο οποίος πάγωνε τις ασφαλιστικές κατηγορίες έτσι όπως ήταν στις 31/12/2015. Από το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου είπαν όμως για ποιο νόμο πρόκειται γιατί ούτε αυτοί τον γνώριζαν. Έχετε υπόψιν σας σε τι αναφέρονται??? γιατί όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι...και δεν μπορώ να δεχτώ έτσι απλά ότι δεν ισχύει η αίτηση μου επειδή δήλωσα ότι θέλω η μείωση να γίνει για το 2016 ενώ αν είχα δηλώσει για το προηγούμενο έτος δεν θα υπήρχε πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας από ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ προβλέπονταν στον Ν.4331/2015 στο άρθρο 39.

 

Επίσης στον ν.4337/2015 που έχει ισχύ από δημοσίευσης στο ΦΕΚ Α'129/17-10-2015, ήτοι από 17-10-2015, στο άρθρο 21, παράγραφος 3, αναφέρει:
"3. Οι διατάξεις των άρθρων 21, 28, 31, 39, 75 και 76 του ν. 4331/2015 (Α'69) καταργούνται από την ημερομηνία έναρξης ισχύος τους (2.7.2015)"

Πιθανόν εννούσε τον παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για την παραμονή στη χαμηλότερη κατηγορία ήταν υποχρεωτική η πληρωμή του Β 2015. Οσοι δεν το πλήρωσαν και είχαν ενταχθεί στο καθεστώς χαμηλότερης κατηγορίας τους επιστρέφει στην κανονική.

Επειδή είμαι και εγώ παθών στο συγκεκριμένο θέμα, γνωρίζει κάποιος καθώς επικοινώνησα με το ΤΣΜΕΔΕ πάνω με τον υπευθυνο του θεματος υποτιθεται και δεν εβγαλα ακρη.!!! και μου είπε εν ολίγοις , λυπάμαι κύριε είναι αδικία τι να σας κάνω.... Και πως γινεται να συνεχιζει η ευνοοικη ρυθμιση ενος αρθρου που κατηργησαν (39 του ν.4331/2015) ενω στο ιδιο αρθρο ανεφερε ρητα οτι εχεις δυνατοτητα για μια τελευταια φορα να κανεις αιτηση επαναφορας στην 1η κατηγορια που τωρα την αρνουνται!!! μα δεν υπαρχει ποια κανενας υπευθυνος για το θεμα στα κεντρικα του ΤΣΜΕΔΕ να μας δωσει μια υπευθυνη απαντηση;; γνωριζω αρκετους συναδελφους που ειχαν την ατυχια να βρεθουν στην ιδια ακριβως θεση με εμενα , δηλαδη να πανε στην 3η κατηγορια. επισης γνωριζω συναδελφο που πληρωσε εκπροθεσμα κανονικα πριν απο ενα μηνα και εξακολουθει να ειναι στην 1η κατηγορια επισης ! το θεμα δημιουργηθηκε στα συστηματα τους που εκδιδουν τις οφειλες μας πριν λιγες κυριολεκτικα ημερες...

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας από ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ προβλέπονταν στον Ν.4331/2015 στο άρθρο 39.

 

Επίσης στον ν.4337/2015 που έχει ισχύ από δημοσίευσης στο ΦΕΚ Α'129/17-10-2015, ήτοι από 17-10-2015, στο άρθρο 21, παράγραφος 3, αναφέρει:

"3. Οι διατάξεις των άρθρων 21, 28, 31, 39, 75 και 76 του ν. 4331/2015 (Α'69) καταργούνται από την ημερομηνία έναρξης ισχύος τους (2.7.2015)"

 

Πιθανόν εννούσε τον παραπάνω.

Η γνωμοδότηση του νομικου συμβουλου του κρατους λεει μα σαφη τροπο:"η διοικηση του ΕΤΑΑ δεν υποχρεούται να ανακαλέσει  άμεσα όσες διοικητικές πράξεις εκδόθηκαν υπό την ισχύ του άρθρου 39 του ν.4331/2015 ....(...) η ανάκληση (τους) μπορεί να γίνει απο το αρμοδιο οργανο του ΕΤΑΑ (μελλοντικά ενδεχομένως...) για λογους δημοσιου συμφεροντος...

 

Πρακτικά, δέχονται την ευνοικη ρυθμιση στο ΕΤΑΑ και για το 2016 αλλα οσοι την εχασαν λογω εκπροθεσμης καταβολης δεν τους επιτρεπεται εκ νεου οπως ελεγε το αρθρο 39 την εκ νεου αιτηση για υπαγωγη στην 1η κατηγορια και παλι. Δηλαδή από τις 9 παραγράφους του άρθρου 9 του 4331/2015 δέχονται μόνο την μία;;;; Μας δουλεύουν κανονικά όλους;;;

Edited by markoust
Link to comment
Share on other sites

Η κράτηση υπέρ ΟΑΕΔ τι αφορά; Η ερώτησή μου δεν είναι αφελής... Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει συγκεκριμένα, έχοντας ψάξει λίγο το θέμα, θα τον παρακαλούσα να απαντήσει.

 

Άρθρο 44 παρ. 2 Ν. 3986/2011:

"2.Συνιστάται στον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ) Ειδικός Λογαριασμός Ανεργίας υπέρ των Αυτοτελώς και Ανεξαρτήτως Απασχολουμένων με οικονομική και λογιστική αυτοτέλεια. Σκοπός του λογαριασμού είναι η χορήγηση βοηθήματος σε περιπτώσεις αποδεδειγμένης διακοπής του επαγγέλματος και για χρονικό διάστημα τουλάχιστον τριών μηνών. Από 1.8.2011 θεσπίζεται μηνιαία εισφορά ποσού ύψους δέκα (10,00) ευρώ που καταβάλλεται από τους ασφαλισμένους - αυτοτελώς και ανεξάρτητα απασχολούμενους των Ασφαλιστικών Οργανισμών ΟΑΕΕ, ΕΤΑΑ, ΕΤΑΠ−ΜΜΕ υπέρ του κλάδου αυτού. Η εισφορά συμβεβαιώνεται και συνεισπράττεται από τα οικεία ταμεία με τις λοιπές εισφορές και αποδίδεται στον ΟΑΕΔ μέχρι το τέλος του μεθεπόμενου μήνα από το μήνα που καταβάλλεται. Οι εισφορές που αναλογούν στο χρονικό διάστημα 1.1.2011 έως 31.7.2011 κατανέμονται ισόποσα και συνεισπράττονται με τις εισφορές των επόμενων μηνών του έτους 2011. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης μετά γνώμη των Διοικητικών Συμβουλίων των αρμόδιων οργανισμών και γνώμη του ΣΚΑ θεσπίζεται κάθε αναγκαία ρύθμιση για την υλοποίηση του παρόντος."

 

Η αναφερόμενη ΥΑ δεν έχει ακόμα εκδοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμοδότηση του νομικου συμβουλου του κρατους λεει μα σαφη τροπο:"η διοικηση του ΕΤΑΑ δεν υποχρεούται να ανακαλέσει  άμεσα όσες διοικητικές πράξεις εκδόθηκαν υπό την ισχύ του άρθρου 39 του ν.4331/2015 ....(...) η ανάκληση (τους) μπορεί να γίνει απο το αρμοδιο οργανο του ΕΤΑΑ (μελλοντικά ενδεχομένως...) για λογους δημοσιου συμφεροντος...

 

Πρακτικά, δέχονται την ευνοικη ρυθμιση στο ΕΤΑΑ και για το 2016 αλλα οσοι την εχασαν λογω εκπροθεσμης καταβολης δεν τους επιτρεπεται εκ νεου οπως ελεγε το αρθρο 39 την εκ νεου αιτηση για υπαγωγη στην 1η κατηγορια και παλι. Δηλαδή από τις 9 παραγράφους του άρθρου 9 του 4331/2015 δέχονται μόνο την μία;;;; Μας δουλεύουν κανονικά όλους;;;

Έχω κάνει αίτηση γι'αυτό ακριβώς το θέμα.

Την ίδια μέρα με πήρε μία κυρία από το τοπικό τμήμα, και αφού παραδέχθηκε ότι δε βγάζουμε άκρη, είπε ότι θα στείλει το αίτημα στα κεντρικά.

Αναμένω απάντηση...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.