Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Διαβούλευσ​η για το δελτίο δομικής τρωτότητας και τη μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


letom

Recommended Posts

όλα τα λεφτά είναι η παράγραφος της απαλλαγής από την μελέτη στατικής επάρκειας. 

Σε μία πρώτη ανάγνωση λογική την βρίσκω 

 

Εγώ πάλι όχι ...

Τα iii) και iv) λογικά.

Το ii) καλύτερα θα ήταν να αλλάξουν τα 20 τμ σε ποσοστό της επιφάνειας.

Το i) απαράδεκτο ... σχολεία, εκκλησίες ή πανεπιστήμια ανήκουν σίγουρα σ' αυτή την κατηγορία ... απαλλάσσονται όλα αυτά ;

 

AlexisPap, ευτυχώς είναι στη διαβούλευση ακόμη, μέχρι να γίνουν οι μελέτες θα κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι ...

 

Didonis, τα αλουμίνια έχουν πέραση σε όλη τη χώρα ... τη στατική επάρκεια όλη η χώρα την έχει χ ....

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε το παράρτημα Ε΄ του ΕΑΚ, με το οποίο μπερδευόμασταν όταν πηγαίναμε πολεοδομία, τώρα έχουμε και τον ΚΕΝΑΚ, έχουμε το έγγραφο της ΔΟΚΚ, θα αποκτήσουμε την νέα Υ/Α...

Κι ακόμη, για σχολεία, ΚΕΚ, ΙΕΚ, φροντηστήρια κλπ, έχουμε τον Ν.4093/2012 και την Υ/Α 151668/ΙΑ/3-12-2012 που… τροποποιεί τον νόμο 4093!

Συγχύστηκες πολύ...

ΚΑΝ.ΕΠΕ. έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ασχολήθει ιδιαιτερα μιας και δεν ειναι στις προτεραιοτητες μου....λογω ειδικοτητας (σε προλαβα....)

Στο εχω νομιζω ξαναπει..... και λογω της θεσης σου (συντονιστης) και λογω της ηλικιας σου (νομιζω εισαι 28) και τελος λογω οτι ειμαστε συμπατριωτες (χανια) και γενικα οι χανιωτες ειμαστε καλοι ανθρωποι....μην εισαι τοσο επιθετικος...φιλικα...

 

Γιαννη δεν ημουνα επιθετικος στο παραπανω ποστ μου.

Συγνωμη αν φανηκε ετσι.

(χωρις να αρνουμαι οτι ημουνα επιθετικος απεναντι σου σε αλλο θεμα παλιοτερα, αλλα νομιζω τεκμηριωμενα επιθετικος)

Link to comment
Share on other sites

didonis εχεις υπογραψει ποτε στατικα?

Όχι βέβαια, δεν είχα κανένα λόγο να επενδύσω χρόνο σε μελέτες κανονισμούς και στατικά προγράμματα όταν υπάρχουν τόσο πολλοί και άριστοι στην δουλειά τους ΠΜ.

Αρχιτέκτονας είμαι κι εκεί επενδύω τον χρόνο μου σε εμβάθυνση που είναι το βασικό για εμένα. Αν επένδυα σε όλα θα ήμουν λίγος απ όλα…

Επιβλέψεις φυσικά έχω κάνει πολλές και όσες κάνω ο ίδιος τις υπογράφω…..

 

Επ ευκαιρία του ενδιαφέροντος σου αν δεν είναι ανάκριση, εσύ έχεις υπογράψει αρχιτεκτονικά?

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ… να σου ορκιστώ θες?

Στο Άγιο και ομοούσιο ΤΕΕ?

 

Άσε που δεν κατάλαβα καλά τι δεν πιστεύεις? Ότι έκανα επιβλέψεις?

 

 

..... εχω υπογραψει αρχιτεκτονικη μελετη

 

(άντε συγχωρεμένος, αμαρτία εξομολογούμενη ουκ εστί αμαρτία :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

<<Με την υποχρέωση, όμως, να υπαχθούν και στον νέο νόμο, οι 300.000 ιδιοκτήτες πρέπει να προσκομίσουν πλέον τα εν λόγω δικαιολογητικά διαφορετικά η υπαγωγή τους θα είναι άκυρη.

Η ασυνέχεια αυτή έχει δημιουργήσει, σύμφωνα με παράγοντες της αγοράς, προβλήματα στις συναλλαγές των ιδιοκτητών με τους μηχανικούς που αναλαμβάνουν τις διαδικασίες νομιμοποίησης, καθώς πολλοί μηχανικοί ζητούν νέα αμοιβή για τα υπολειπόμενα δικαιολογητικά.

Σύμφωνα με παράγοντες του ΥΠΕΚΑ πάντως, οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων δεν πρέπει να καταβάλλουν επιπλέον αμοιβή στους μηχανικούς, καθώς το "δελτίο τρωτότητας" ή η στατική μελέτη περιλαμβάνονταν στον πλήρη φάκελο τακτοποίησης.

Κανένας όμως δεν μπορεί να παρέμβει στις διαπραγματεύσεις των δύο μερών, δεδομένου ότι οι αμοιβές διαμορφώνονται ελεύθερα.>>

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι προφανές πως για να μεταγραφεί ένα ΔΕΔΟΤΑ παλαιού τύπου (που συντάχθηκε το 2012) σε ΔΕΔΟΤΑ του 4178 (με ημερομηνία 2013) χρειάζεται:

 

- Μία αυτοψία για να ελεγχθεί ότι δεν υπάρχουν αλλαγές

- Μία κάποια εργασία στο γραφείο

 

Πιστεύω ότι με 500€ + ΦΠΑ η δουλειά μπορεί να γίνει για τις τυπικές περιπτώσεις δηλώσεων, εφόσον φυσικά δεν έχει αλλάξει κάτι στην οικοδομή.

 

Βεβαίως, οι ψυχοπονιάρηδες "παράγοντες του ΥΠΕΚΑ", μαζί με κάποιος δημοσιογράφους, έχουν κάνει παράγκα και στήνουν το παιχνίδι για να πέσει στα μαλακά ο υπουργός τους...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.