Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Διαβούλευσ​η για το δελτίο δομικής τρωτότητας και τη μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


letom

Recommended Posts

Προφανώς και δεν τους νοιάζει η διαβούλευση.

Επίσης, προφανώς το ΤΕΕ κοιμάται. Τουλάχιστον σε εμένα απάντησαν ότι δεν θα προλάβουν να έχουν επίσημη θέση όσο κρατάει η διαβούλευση...

 

Ο,τι σχόλια έχετε, στείλτε τα με e-mail στο ΤΕΕ. Το βασικό e-mail του ΤΕΕ πρωτοκολλείται.

Τουλάχιστον να έχουν τα σχόλια επισήμως.

Άσχετα αν θέλουν ή δεν θέλουν να έχουν άποψη, να μην μπορούν να λένε ότι δεν έλαβαν προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα εμπορικά καταστήματα περιλαμβάνονται τα καταστήματα που εμπορεύονται ρούχα,τα mini market, τα κομμωτήρια κλπ ή κάτι πιο συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για αυτά που έγραψαν οι συνάδελφοι AlexisPap και Kan62.

 

Εγώ θα γράψω λίγο μπακαλίστικα.

Θεωρώ την ιστορία της μελέτης στατικής επάρκειας μία μαλ@@@@ σε ότι έχει να κάνει με τον 4178.

Δεν ξέρω άμα είναι θέμα συνταγματικότητας ή βλακείας, αλλά τα πράγματα είναι απλά:

Μελέτη στατικής επάρκειας πρέπει να γίνεται:

1. για όλο το κτίριο

2. έχοντας πρόσβαση στο σύνολο του κτιρίου στα σημεία που επιλέξεις

3. καλώς ή κακώς πλέον με τον ΚΑΝ.ΕΠΕ.

4. απαιτεί την συναίνεση του συνόλου των συνιδιοκτητών αφού ο Φ.Ο. αποτελεί από τα θεμελιώδη κοινόκτητα και κοινόχρηστα τμήματα μίας κατασκευής.

 

Δεν κατάλαβα ποτέ πως συνδέουμε έναν εισπρακτικό νόμο

για την τακτοποίηση των αυθαίρετων με μία μελέτη στατικής επάρκειας που αποτελεί μία σοβαρή διαδικασία.

 

Δε θέλω να μπω σε άλλες πτυχές του όλου "εγχειρήματος" όπως την επιλογή του κανονισμού επίλυσης (?????) και άλλα πολλά.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

σωστη η τοποθετηση του σταυρου! ελπιζω το θεμα να λυθει συντομα, γιατι δε μπορει να μετατεθει για μετα απο 5 χρονια. θελω να ξερω σε καθε περιπτωση τι να κανω. μπορει να θελω να κλεισω ολες τις υπαγωγες και να φυγω στο εξωτερικο. θα πρεπει να γυρισω υποχρεωτικα μετα απο 5 χρονια σε περιπτωση μελετης στατικης επαρκειας?+1 απο μενα σταυρο

Link to comment
Share on other sites

σε φουρνο (υπογειο-ισογειο-παταρι) συνολικου εμβαδου 300 τμ υπαρχει αυθαιρετο το μισο παταρι 50τμ..

 

τι χρειαζεται εδω; ΔΕΔΟΤΑ ή στατικη επαρκεια;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εξηγεί η Υ.Α.

 

Πόσα Μ2 είναι όλο το κτίριο και πόσα Μ2 έχουν χρήση συν. κοινού και κατοικίες ? Από αυτό προκύπτει ποια είναι η κύρια χρήση και επομένως αν θες μελέτη στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Εμένα μου ήρθε η πληροφορία ότι σε αυτό που βγήκε για διαβούλευση,

θα μπει μεγάλο χέρι.

 

Για τον συμψηφισμό και εγώ ξέρω ότι κόλλησε γιατί ήταν να βγει "στο τέλος Νοεμβρίου".

Ίσως βγει μετά το τέλος του νόμου και χωρίς να υπάρχει δυνατότητα για αναδρομικό συμψηφισμό. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.