Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα συνεννοήθηκα με την τράπεζα να κάνω τις τροποποίησεις κ να τα ξαναστείλουμε.

 

Η αντλία θερμ καλύπτει το διαμερισμα μου αλλα το ενεργειακό προσφέρει Ασφάλεια, θαλπωρή αλλά κ συμβάλλει στην θερμανση μιας κ το σαλόνι μου (βορεινό) είναι το πιο ''κρύο'' μερος του σπιτιού. Από οτι φαντάζομαι η αντλία χαμηλών θερμ που θα βάλω ισως να χρειαζεται μια βοηθεια τις λίγες φορές που θα έχει  0-20   εξωτερική στην Αθήνα.

 

και το πιστολακι για τα μαλλια θαλπωρη βγαζει

.... αλλα δεν εχει ησυχια θα μου πεις

... α το βρηκα ... η τοστιερα

ανοιγει και την ορεξη απο τα καμμενα τυρια

 

πες απλα γουσταρω τζακι οσο γινεται τσαμπε.... ολα τα αλλα ειναι κετσαπ :mrgreen: :lol:

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς επιδοτείται; το ότι δεν έχω αντιστάθμιση και θερμοστάτη (που μου ζητάει σύμφωνα με ΚΕΝΑΚ )είναι πρόβλημα; Τι αυτοματισμούς θα βάλω τότε; Δ υποθέτω..Τι απόδοση τερματικών;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς επιδοτείται. Βαλε Δ. Τερματικά εφοσον οι αεραγογοι ειναι πανω/κατω απο το τζακι βαλε 1

Link to comment
Share on other sites

1. την σόμπα pellet (καινούργια που στα πλαίσια του εξοικονομώ αντικατέστησε μερική κάλυψη από σπλιτάκια και υπόλοιπο κ.αναφοράς) όταν είναι κύριο σύστημα θέρμανσης ,βρίσκεται στο σαλόνι μονοκατοικίας 70τ.μ ,και από τον κατασκευαστή καλύπτει 350m3 χώρου, θα την βάλω ότι καλύπτει ΟΛΗ την ζώνη. Κατηγορία αυτοματισμών?

2. αν έχει και αεραγωγούς διασκορπισμού τής θέρμανσης παίζει ρόλο στην κατηγορία αυτοματισμών? 

3. τερματικές τι θα βάλω αν έχει ή όχι αεραγωγούς? (πιστεύω πάντως επειδή οι αεραγωγοί είναι εντός τής ζώνης δεν παίζουν ρόλο.)

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

έχω ένα διαμερισμα το οποιο εχει συστημα θερμανση με κεντρικο λεβητα πολυκατοικιας πετρελαιου  και ο πελατης θελει να κανει εξοικονομω κατοικον και να εχει γαι κυριο συστημα θερμανσησ ενεργειακο τζακι με σωματα καλοριφερ. γινεται? στο 1ο πεα θα δειξω το  λεβητα και στιο 2ο πεα μονο το ενεργειακο τζακι?

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο εξοικονομώ που κάνεις;

Στο 1ο ΠΕΑ δείχνεις το λέβητα στο υπάρχον κτίριο και το τζάκι το δείχνεις στα σενάρια.

Στο 2ο (αν και δεν έχω κάνει κάποιο ακόμα) θα έχεις σαν υφιστάμενη κατάσταση το σενάριο του πρώτου ΠΕΑ, δηλαδή το τζάκι.

Link to comment
Share on other sites

1. την σόμπα pellet (καινούργια που στα πλαίσια του εξοικονομώ αντικατέστησε μερική κάλυψη από σπλιτάκια και υπόλοιπο κ.αναφοράς) όταν είναι κύριο σύστημα θέρμανσης ,βρίσκεται στο σαλόνι μονοκατοικίας 70τ.μ ,και από τον κατασκευαστή καλύπτει 350m3 χώρου, θα την βάλω ότι καλύπτει ΟΛΗ την ζώνη. Κατηγορία αυτοματισμών?

2. αν έχει και αεραγωγούς διασκορπισμού τής θέρμανσης παίζει ρόλο στην κατηγορία αυτοματισμών? 

3. τερματικές τι θα βάλω αν έχει ή όχι αεραγωγούς? (πιστεύω πάντως επειδή οι αεραγωγοί είναι εντός τής ζώνης δεν παίζουν ρόλο.)

 δες εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/33912-Ενεργειακό-τζάκι-βα-δικτύου-τερματικών/

Link to comment
Share on other sites

οταν σε σεναριο βαλω ενεργειακο τζακι την ισχυ του δικτυου διανομησ πωσ την υπολογιζω ? το ενεργειακο τζακι θα συνδεεται με τα σωματα καλοριφερ με  τους σωληνες να περνουν στο δαπεδο. ψαχνω στις τοτεε αλλα δνε βρισκω

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

Η ισχυς του δικτυου διανομης ειναι η ισχυς που δινει ο κατασκευαστης για το τζακι σου

Η αποδοση ειναι μοναδα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.