Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

Το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια σε παλιά πολυκατοικία, που έμενα ως ενοικιαστής.

Μου το έφερε η τότε "καλή" διαχειρίστρια για να με αποτρέψει να αυτονομηθώ.

Είχε σφραγίδες κι υπογραφές συμβολαιογράφου κι ανέφερε καθαρά ότι τα κλειστά διαμερίσματα επιμερίζονται το 50% της θέρμανσης επί τα χιλιοστά που συμμετέχουν στη θέρμανση.

Σε όλες τις πολυκατοικίες των Αθηνών με κεντρική θέρμανση (30ετίας και άνω) αναγράφεται ακριβώς το ίδιο στο καταστατικό.

Είναι εντελώς απαράδεκτο. Κανονικά θα πρέπει να μην συμμετέχει σε οποιαδήποτε δαπάνη για λέβητα (πετρέλαιο ή συντήρηση).

Το πρόβλημα είναι ότι οι κακοπληρωτές, οι ξεφτίλες που δεν πληρώνουν τη θέρμανσή τούς και ζουν μόνιμα σε βάρος των άλλων, πώς θα εγκρίνουν σε αυτονόμηση των άλλων?

Πώς θα επιτρέψουν δηλαδή να σταματήσουν να θερμαίνονται δωρεάν, όπως είχαν συνηθίσει?

Ευτυχώς που η κυβέρνηση αρχίζει να ξυπνά (για να μην χάνει φόρους από όσους έχουν τη δυνατότητα να αυτονομηθούν) κι έτσι ακόμα και η ΕΠΑ δεν απαιτεί το 50%+1 των ιδιοκτητών.

Κι ας "τρέχουν" σωλήνες αερίου ή καμινάδες καυσαερίων σε κοινόχρηστους χώρους. Έκαναν και ραντεβού με τον πρωθυπουργό κι ...όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάνω το 1ο ΠΕΑ, ο πελάτης θέλει να εγκαταστήσει ΑΘ.

Επειδή έχει περιθώριο, σκέφτεται να βάλει και ηλιακά για το σύστημα θέρμανσης.

Έχω δύο θεματάκια :

1. Στο έντυπο παρεμβάσεων, θα τα εντάξω όλα σε μία κατηγορία (3.Δ) αφού πρόκειται για αντλία και ηλιακά;

2. Στο τεε-κενακ, τι εισάγω και που;;;  :smile:

 

edit

2. Στην καρτέλα Ηλιακός Συλλέκτης. Και τικάρω το Θέρμανση χώρων. Σωστά;

 

Και το Συντελεστή β… τρέχα γύρευε!

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να τον υπολογίσεις, αν δεν έχεις μελέτη διαστασιολόγησης της εγκατάστασης.

Για δες κάποιους παρόμοιους προβληματισμούς που τέθηκαν για το ίδιο θέμα στο φόρουμ :

 

http://www.michanikos.gr/topic/28302-Απορίες-για-ενεργειακές-μελέτες-επιθεωρήσεις/page-138?hl=+συντελεστης

 

http://www.michanikos.gr/topic/32318-Ηλιακός-συλλέκτης-για-θέρμανση/?hl=+συντελεστης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες χελπ, αγιουτο, βοηθεια...

Εχω περιπτωση εξοικονομω που εγκριθηκε και ολοκληρωνονται οι εργασιες.

Ο πελατης εγκαθιστα αντλια θερμοτητας στο διαμερισμα.

Του ζητησα να βαλει θερμαντικο σωμα με αυτονομια σε καθε χωρο για να πιασω αυτοματισμους κατηγοριας Β

Ομως αντι για κλασσικα θερμαντικα σωματα που νομιζα θα εβαζε, μου εβαλε 3 fan coils, ενα σε καθε χωρο, με αυτονομια πανω στο καθενα και ενα θερμαντικο σωμα στο μπανιο με θερμοστατικη κεφαλη,
 

Προβληματιζομαι για το COP που θα θεσω για τη θερμανση μιας και δεν ξερω πως λειτουργει το fan coil σε συνθηκες θερμανσης.

Τρεχει ζεστο νερο σε σωληνωσεις και δημιουργει ζεστο αερα που εκπεμπεται απο τα fan coils μετα?

Τρεχει ψυκτικο υγρο στις σωληνωσεις?

 

Πως διαολο λειτουργει και με τι θερμοκρασια μεσου προσαγωγης να υπολογισω το COP και το EER αντιστοιχα για την ψυξη?

Link to comment
Share on other sites

Ναί τρέχει ζεστό & κρύο νερό στις σωλήνες, στο fan cοil υπάρχει ενναλάκτης (ανάλογα για θερμό ή κρύο νερό) και το αμενιστηράκι ωθεί τον αέρα προς τα πάνω

 

Τώρα για τις θερμοκρασίες προσαγωγής-επιστροφής καθώς και για τα COP & EER, πρέπει να δείς το προσπέκτους της εταιρείας σε τι θερμοκρασίες λειτουργεί και τους αντίστοιχους β.α. θέμανσης + ψύξης

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια, θα κατεβασω το manual της Αντλιας απο το site της Carrier με το μοντελο που εχω και θα βρω τη λειτουργια του.

Αν γενικα δουλευει σε μεγαλο φασμα θερμοκρασιων, τι θερμοκρασια προσαγωγης του μεσου να θεωρησω καταλληλοτερη για να δουλεψει το fan coil?

Δηλαδη, αν ηταν θερμαντικα σωματα (εχω ενα στο μπανακι) θα ειχα μεσων και υψηλων θερμοκρασιων

Τωρα με τα fan coils υπαρχει περιπτωση να δουλευει και στα χαμηλα που αποδιδει καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δείς τι μάρκα και τι ΜΟΝΤΕΛΟ fan coils έχει τοποθετήσει και να δείς σε τι θερμοκρασίες λειτουργούν και απο εκεί θα βρείς το  και ανάλογα τις θερμοκρασίες θα βρείς τα COP και EER

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, πρεπει να βρω τα fan coils τι μοντελα ειναι για να βρω τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα...

Εν προκειμενω πιθανον να υπαρχει διαφορετικη αποδοση της αντλιας για τα fan coils και διαφορετικη για το θερμαντικο σωματακι στο μπανιο, οποτε και θα χρειαστει να επιμερισω ισως το συστημα θερμανσης σε 2 γραμμες με διαφορετικα COP και μηνιαια ποσοστα αναλογα με τς θερμοκρασιες.

 

Παντως η ΤΟΤΕΕ 1 στη σελ 93 αναφερει χαρακτηριστικα πως για τον υπολογισμο του COP θα λαβουμε υποψιν εξωτερικη θερμοκρασια 7 βαθμους και θερμοκρασια μεσου 45 (για θερμανση)

Μηπως αυτο με απαλασσει απο το να αναζητησω το μοντελο των fan coils και τον υπολογισμο του COP βασει των τεχνικων χαρακτηριστικων αυτων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.