Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Για το ποστ #385. ο Νόμος είναι σε ισχύ.. Το αρθρο 31 για τους δικούς του "νομικούς" λόγους είχε τις ημερομηνίες του δηλ. τα 5+2 έτη, αλλά το αρθρο 37 που καταργούσε τις παλαιές διατάξεις (όχι κατάτμηση κλήρων κλπ) δουλεύει μιαααα χαρά και μάλιστα βάζει χέρι (κακώς, κακώς, κάκιστα) και στου αναδασμούς.

Το χωράφι σου είναι κληροτεμάχιο?

Ο Δημήτρης στο #384 δείχνει πάλυ ότι του αρέσουν ..τα κρεμμυδάκια.

 

Πρόσεξε το σχήμα του χωραφιού σε σχέση πάντα με τις πλάγιες αποστάσεις. Αν δουλέψεις με τις παρεκκλίσεις το πλάτος του κτίσματος δεν μπορεί να γίνει παρα μόνο <10μ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αρχικά. Ναι, είναι κληροτεμάχιο. Δεν θα κάνουν κάποιο κτίσμα. Θέλουν να κάνουν περίφραξη, όχι στην περίμετρο αλλά σε αυτό το νοητό όριο που έχουν θέσει.

Εγώ όταν ανέλαβα την υπόθεση νόμιζα πως είχε κατατμηθεί, εν συνεχεία πήρα το πρακτικό της συμβιβαστικής επίλυσης και είδα πως εχουμε να κάνουμε με ένα αγροτεμάχιο και όχι με δύο. Άρα η περίφραξη σε μια τέτοια περίπτωση δεν υφίσταται. Αυτό όμως που με προβλημάτισε είναι το γεγονός πως αντί για ανώμαλη δικαιοπραξία το έτος 2016(που ίσχυε ο 4061) κάναν αυτή τη συμβιβαστική λύση. Και αναρωτιέμαι γιατί;Το αγροτεμάχιο δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις;

Link to comment
Share on other sites

"Εγώ όταν ανέλαβα την υπόθεση νόμιζα πως είχε κατατμηθεί, εν συνεχεία πήρα το πρακτικό της συμβιβαστικής επίλυσης και είδα πως εχουμε να κάνουμε με ένα αγροτεμάχιο και όχι με δύο.."

 

[απο την πρωτη μερα ρωταμε...]

 

Δημοσίευση 28 Ιούνιος 2017 - 20:43

το αρθρο 31 του 4061 ειχε ισχυ για 5 χρονια,. Η προθεσμια εληξε στις 22/3/2017

Αποφαση παρατασης δεν φαινεται να εχει εκδοθει σε κανενα απο τα δυο νομικα αρχεια που ανετρεξα.

 

Κατα τα λοιπα

δξ τι σημαινει που λες οτι "ορισαν τα ποσοστα με συμβιβαστικη επιλυση"

και τι εγγραφο ειναι αυτο

και αν μεταγραφηκε.

τα λεμε]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

a) χωρίς να θέλω να απολογηθω απλά βάζω τα πράγματα σε χρονολογική σειρά. Ρώτησα από την πρώτη μέρα αλλά ο πελάτης δεν γνώριζε τη διαφορά της κατάτμησης με ανώμαλη δικαιοπραξία και της συμβιβαστικής λύσης. Με μια συνάντηση με τον δικηγόρο του διευθετήθηκε το θεμα, πήρα στα χέρια μου το πρακτικό. Και φυσικά δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε περίφραξη υπό καθεστώς εξ'αδιαιρέτου και δεν ανέφερα κάτι για αυτό στο πρώτο μου ποστ.

B)Εν συνεχεία έθεσα εδώ την ερώτηση μου για το αν γίνεται πλέον κατάτμηση με την ανώμαλη δικαιοπραξία χωρίς να κάνω αναφορά στην περίφραξη παρά μόνο σε παράθεση σε κάποιο ποστ που ανέφερε για διάσταση κτιρίου, οπότε και ήθελα να εξηγήσω ότι δεν ενδιαφέρεται ο πελάτης για κτίριο αλλά για περίφραξη. Και ανέφερα στο πρώτο ποστ μου τη συμβιβαστική λύση το 2016, (ακολούθησε και ερώτηση μου στη συνέχεια), επειδή ήθελα να τονίσω το έτος και αναρωτιόμουν γιατί το έτος 2016 δεν έκαναν κατατμηση με ανώμαλη δικαιοπραξία, δεν πληρούνταν οι προϋποθέσεις;


Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολυ.

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. 
Παρακαλώ διαβάστε τους 
Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@nzerman ο 4061/12 δεν έχει ημερομηνία λήξης ισχύος, παρά μόνο το άρθρο για της ανώμαλες.

 

Συνεπώς σύμφωνα με αρ. 37 του 4061/2012 καταργεί τον 431/1968. Ετσι, ΕΩΣ σήμερα μπορούμε να κατατμήσουμε τα πάντα σε μή άρτια και μη οικοδομήσιμα, αν θέλουμε.

 

Για τη περίπτωση της ανώμαλης, που έχει λήξει, μέχρι να επανέλθει, τη χρησιμοποιούμε κατα το δοκούν, οπως ανέφερε ο Δημήτρης, αν θέλουμε-χρειαζόμαστε κάποια παρέκλισση.

 

Στη περίπτωση της Ελενας, έχουμε και με κατάτμηση με 4061 ΗΔΗ άρτια και οικοδομήσιμα. 5000τμ και >25μ σε κοινόχρηστο δρόμο (κατά τα λεγόμενα της/των)

 

Απλά θα πρέπει να προσέξει τις πλάγιες αποστάσεις και τι σοι κτίριο μπορει να οικοδομήσει...Αλλά εφόσον θέλουν μόνο περίφραξη, τότε ολα καλά. (και πολύ σωστά κατατμείς για να κανεις περιφραξη στα όρια και χώρισμα)

Link to comment
Share on other sites

 Αυτό όμως που με προβλημάτισε είναι το γεγονός πως αντί για ανώμαλη δικαιοπραξία το έτος 2016(που ίσχυε ο 4061) κάναν αυτή τη συμβιβαστική λύση. Και αναρωτιέμαι γιατί;Το αγροτεμάχιο δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις;

 

Γιατί ΑΠΕΙΡΟΣ κόσμος δε το γνωρίζει... Εγώ ο ίδιος προσπαθούσα να πείσω συμβολαιογράφο για τ'αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είχε να κάνει με τα εξής δύο σημεία:

1.) Εφόσον μπορείς να καταμήσεις χωρίς περιορισμούς (εκτός από 1.000 τ.μ. από ζώνη...) και 

2.) Χωρίς προθεσμίες 

γιατί να στεναχωριέται κανείς για το ότι δε δόθηκε παράταση. 

Ειδικότερα αυτό που θέλω να πω είναι πως συνιδιοκτήτες, όσοι και αν είναι θα βρουν ένα τρόπο να τα χωρίσουν συμβολαιογραφικά. 

Βέβαια με την επικύρωση αποφεύγεις: 

1.) Συναινέσεις (κρίνει το δικαστήριο) 

2.) Μεγάλα κοστολόγια από συμβόλαια διανομής 

 

Το ερώτημα εδώ είναι αν με επικύρωση μπορείς επιπλεόν  να χωρίσεις σε μη άρτια - μη οικοδομήσιμα με κτίσματα που ανεγέρθηκαν είτε με άδεια είτε χωρίς... 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

η επικυρωση εχει ενα κρυφο πλεονεκτημα

 

σε "πηγαινει" στον  χρονο υπογραφης του ιδιωτικου συμφωνητικου

κι ετσι εχεις αρτιο και οικοδομησιμο  ως πριν τον 3212...

 

και η επικυρωση εχει ΦΜΑ, πλεον δικαστικα/δικηγορικα

και η διανομη εχει φορο του 1/4 του ΦΜΑ...πλεον συμβ/κα και υποθ/κειο...

 

για να τακτοποιησεις...πρεπει πρωτα να αποκτησεις το γηπεδο.

κατα τα λοιπα τακτοποιεις ως ιδιοκτητης

 

αν εχεις αδεια, ειναι δυσκολο,  διοτι θα εχεις δειξει ολοκληρο το γηπεδο και θα "τιναξεις" την αδεια στον αερα.

 

τεσπα

 

αυτα ολα λυνονται με μια απλη αγωγη χρησικτησιας

ομορφη, φθηνη και απολυτως νομιμη

 

[για την περιπτωση της ελενης, ακομα δεν καταλαβα τι ακριβως εκαναν...] :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα.

εκτός σχεδίου γήπεδο 12.000τ.μ. εκτός ΖΟΕ,άρτιο και οικοδομήσιμο (αποκτήθηκε με χρησικτησία). από τμήμα του περνάει σήμερα χωματόδρομος που δίνει πρόσβαση σε άλλες κατοικίες και του αφαιρεί ~1000τ.μ. διαχωρίζοντας το σε δύο. μετά την αφαίρεση του χωματόδρομου και του τμήματος η επιφάνεια που απομένει είναι ~11.000τ.μ. 

μπορεί να χωριστεί σε δύο γήπεδα π.χ. 5.500τ.μ. και 5.500τ.μ. που να είναι άρτια και οικοδομήσιμα , να γίνει δηλαδή απόσπαση και ενημέρωση του κτηματολογίου, ώστε μετά να εκδοθούν οικοδομικές άδειες στο κάθε τμήμα?

υ.γ. στο κτηματολόγιο  το γήπεδο είναι 12.000τ.μ., και δεν υφίσταται οι χωματόδρομος που υπάρχει σήμερα. 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι το θεωρεις  σαν αρτιο και οικοδομησιμο

 

α] ειτε διοτι υφισταται πριν το 2003 και καποιος το κατεχει "ολοκληρο"

β] ειτε διοτι αποτελει τμημα μεγαλύτερου, αλλα  εχεις αποφαση εναρξης επι της νομης προς χρησικτησια πριν το 2003.

 

κατα τα λοιπα

 

δεν ¨"κοβεται"   σε αρτια και οικοδομησιμα

 

Εχει δια μεσω αυτου μια δουλεια   διελευσης υπερ γειτονων

-ατυπη και χωρις κανενα συμβολαιο-..

γι  αυτο και δεν φαινεται στο κτηματολογιο

 

και βεβαια,  η δουλεια δεν δημιουργει "κατατμηση"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

έχω τελεσίδικη απόφαση (2004) ειρηνοδικείου στην οποία "αναγνωρίζεται ότι  στο πρόσωπο Χ αναγνωρίστηκε ο νόμιμος χρόνος κτητικής παραγραφής για την κτήση κυριότητας με χρησικτησία επί του ακινήτου" άρα ναι υφίσταται προ του 2003.

 

απαγορεύεται δηλαδή απόσπαση επί μέρους τμημάτων προκειμένου να επιτευχθεί μεγαλύτερη δόμηση?

 

ΥΓ. θέλω να κάνω κατοικίες με πισίνες που θα μισθώνονται ως τουριστικές κατοικίες

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.