Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Μεχρις ενος σημειου η σκεψη σου ειναι σωστη, μετα χανεσαι....

Προφανως και δεν υπαρχει ΥΔ ειτε ΚΧ ειτε ΒΧ διοτι οι χωροι αυτοι, αφενος δε μετρηθηκανε στο ΣΔ, ουτε αλλαξανε χρηση για να παρουμε ΥΔΚΧ, αφετερου παραμενει η χρηση ΒΧ, εντος ογκου, αρα ουτε ΥΔΒΧ εχουμε...

 

Αυτοτελεις ιδιοκτησιες ΔΕΝ εχω στο υπογειο, εχω παρακολουθηματα (υπαρχουν νομιζω 4 αποθηκες διαφορετικων διαστασεων και χωροθετησης, δε με ενδιεφεραν οι υπολοιπες, δεν ασχοληθηκα) αυτοτελων ΟΙ αλλα αυτες δεν εχουν χιλιοστα για να θεωρηθουν αυτοτελεις ιδιοκτησιες.

 

Η αλλαγη στις ΗΜ εγκαταστασεις υπαρχει οταν μεταβληθει και η πυροπροστασια φερ ειπειν, οποτε θεωρητικα παντα θα εχουμε μεταβολη στα ΗΜ

Το θεμα μου ειναι οτι στο εγκεκριμενο πολεοδομικο φαινεται ενα κοινοχρηστο τμημα στο κλιμακοστασιο και ενα χωλακι και επειτα 2 αποθηκες, μια μεγαλη και μια μικρη

Η χωροθετηση της αποθηκης μου βρισκεται σε τετοιο σημειο που δεν επηρεαζει το λοιπο χωρο, καθοτι κατω απο την κλιμακα, δε δυναται να δειχθει στα εγκεκριμενα πολεοδομικα, οποτε παυει να υφισταται ενδεχομενο διαμερισματωσης.

 

Το μονο που θα μπορουσα να σκεφτω θα ηταν η ΥΔΒΧ, αν δε δυναται να ενταχθει στην κατηγορια 3, με την εννοια οτι και πολεοδομικα πλεον η ΟΙ μου απεκτησε και ΒΧ που δεν ειχε στα σχεδια...

Αλλα και παλι, too much...

 

Για κατηγορια 3 προσανατολιζομαι, αν μου κατσει και το υψος εκει που θελω....

Link to comment
Share on other sites

θελω να ξαναρωτησω. Ο ωφελιμος χωρος που προκυπτει κατω απο την ψαθα του κλιμακοστασιου, εκει που ειναι τωρα η αποθηκη που μελετας, δεν ειναι κοινοχρηστος? 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οπως όμως λέει ο Inzaghi στην αρχή είναι παρακολούθημα ιδιοκτησίας,

Αρα ..ήταν έως την σύσταση  !!

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ο κοινοχρηστος δεν καθοριζεται απο τα πολεοδομικα σχεδια, απο τη συσταση καθοριζεται

 

Οταν το 1ο συμβολαιο το 1986 καθοριζει την ΟΙ μου με παρακολουθημα αποθηκης 2τ.μ. κατω του κλιμακοστασιου στο υπογειο, για τι κοινοχρηστο μιλας ρε συ Ιασονα?

Ιδιοκτησια μου ειναι 100%

 

Ξαναπηγα, ξαναμετρησα, ζητησα να χαλασει η κλειδαρια να δω μεσα τι γινεται....

 

Εν συντομια. Καθαρο υψος οροφου 2,45-2,49 (υπαρχουν διακυμανσεις, μην περιμενετε αλφαδιασμενη πλακα υπογειου)

Το καθαρο ωφελιμο υψος της αποθηκης μας ειναι 2,20μ στο μεγιστο σημειο. Η κλιση ειναι πολυ αποτομη αλλα δε μας ενδιαφερει.

Ο τοιχος στον οποιο βρισκεται η εισοδος μας εκτεινεται μεχρι την πλακα δαπεδου ισογειου και ΟΧΙ μεχρι το 1ο σκαλοπατι....

 

Στην ουσια το ωφελιμο καθαρο ειναι 2,20 αλλα αν συνυπολογισεις και το παχος της κλιμακας με πλακες κλπ, παει +40 εκατοστα, ολως περιεργως

Και αυτο τοπικα, σε ενα σημειο μοναχα.

 

Η αποθηκη ειναι της κακιας ωρας, χωραει ελαχιστα, ουτε η πορτα δε θα ανοιγε αν ανοιγε προς τα μεσα....

 

Τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

Η γνώμη μου είναι ότι, είναι ένας με βάση την ΟΑ "χώρος" που αυθαίρετα έκλεισε (έχοντας όμως τη σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών του ακινήτου (την έχει όντως αν περιγράφεται στη σύσταση κι όχι απλώς στο συμβόλαιο του ιδιοκτήτη), ο οποίος αφού "δημιουργήθηκε" αυθαίρετα (έκλεισε δηλαδή) κι έγινε "αποθήκη" - παρακολούθημα της αντίστοιχης οριζόντιας ιδιοκτησίας, πρέπει να ρυθμιστεί με τον 4178.

Ο 4178 μας δίδει δύο εναλλακτικές για να τον ρυθμίσουμε;

1. Είτε ως παράβαση κατηγορίας 3 (αν πληρούνται οι προϋποθέσεις).

2. Είτε ως ΥΔ με μειωτικό συντελεστή (καθότι βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη).

 

 

Οταν το 1ο συμβολαιο το 1986 καθοριζει την ΟΙ μου με παρακολουθημα αποθηκης 2τ.μ. κατω του κλιμακοστασιου στο υπογειο, για τι κοινοχρηστο μιλας ρε συ Ιασονα?

Ιδιοκτησια μου ειναι 100%

 

Φιλαράκο απλώς βαριόμουνα να διαβάσω αναλυτικά ολόκληρα τα post... Γι' αυτό και η γρήγορη απάντηση στο ερώτημα του φίλου....

Δες όμως τη γνώμη μου στο προηγούμενο.....

Και δες και τα σχέδια της σύστασης.......

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλα καλα τις διαστασεις της αποθηκης μου δε γνωριζω, εκει που χαμηλωνει η κλιμακα. Τι να υπολογισω? Ενα εμβαδον που δε δυναται να χρησιμοποιηθει λογω ελαχιστου υψους?

 

Υπαρχουν 2 εναλλακτικες επιλογες...

 

α) Να θεωρησω υψος της αποθηκης το καθαρο 2,20μ αγνοωντας παχη κλιμακος, πλακας, επιστρωσεων, μαρμαρων κλπ ειδικα απο τη στιγμη που στην κατηγορια 3 δε μου προσδιοριζει αν το 2,50μ ειναι καθαρο η μεικτο (αλλο τι λεμε εμεις βασει λογικης οτι περιλαμβανει τις επικαλυψεις αλλα οχι θεωρωντας επικαλυψεις 40εκ)

 

β) Να θεωρησω νομιμως υφισταμενη την ανω πλακα και την αυθαιρετη αποθηκη ως αυθαιρετη εγκατασταση χρησης μεσα σε νομιμως υφισταμενο ογκο, οποτε και παλι να ειμαι κατω του 2,50μ ως καθαρο, οπως αναφερθηκε απο συναδελφους απο χτες....

 

Το να τη βαλω ΥΔ αρχιζω να το αφαιρω απο το μυαλο μου....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι εύκολο! Το λύνεις, είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο!

Λέω όμως εγώ τώρα, έτσι για να δυσκολέψω τα πράγματα.....

Τι θα κάνεις όμως αν δεν φαίνεται πουθενά στα σχέδια της σύστασης και ταυτοχρόνως δεν περιγράφεται σε αυτή;;;;;;

Δηλαδή, αν το συμβόλαιο είναι ...κουκουρούκου!

Link to comment
Share on other sites

Μα εξηγησα οτι στο σχεδιο της συστασης δε μπορει να φανει, Κατω απο το κλιμακοστασιο ειναι.

Στη συσταση οριζοντιου (καθε πρωτη πωληση εγγραφεται μεμονωμενα ως συσταση ΟΙ) περιγραφεται ακριβως οπως περιγραφεται και στο συμβολαιο αποδοχης κληρονομιας.

 

Σε αυτα δεν εχω προβλημα.

 

Το προβλημα μου ειναι στην αντιμετωπιση της αυθαιρετης κατα τα λοιπα, πολεοδομικως, αποθηκης...

 

Τι λες? Τι απο τα δυο που ανεφερα? Η μηπως κατι τριτο?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σου απαντήσει ουδείς στηριζόμενος στο νόμο ή έστω σε κάποια εγκύκλιο!!!!

Η λογική λέει ως ΥΔ.

Κι αυτό που λες όμως "στέκει" και βεβαίως μπορείς να το κάνεις.......

Δυστυχώς δεν είχαν προβλέψει τέτοιου είδους αποθήκες!!!!

 

Φαντάσου να ήταν (υπόγειο) αυθαίρετο 14 τ.μ. ύψους 2.40 μ.

Συνηθίζεται κάτω από τις βάσεις λυόμενων με ΟΑ.

Κάλλιστα μπαίνει κατηγορία 3.

 

Όσον αφορά στη σύσταση θεωρώ ότι, θα μπορούσε κάλλιστα να περιγραφεί ως χώρος!!!!

Κάποιον ..."λάκκο" έχει η φάβα!!!

Μου είχε τύχει κι εμένα στο παρελθόν αντίστοιχη περίπτωση!!!!

Πρέπει να μας ..."ψηλιάζουν" τέτοιοι χώροι που δεν φαίνονται στην ΟΑ, αλλά φαίνονται στα συμβόλαια και μάλιστα ως παρακολουθήματα οριζόντιων ιδιοκτησιών....

Μην ξεχνάς ότι, παλιά έκαναν συμβόλαια απλώς όπως ....ήθελαν!

Το έγραψα απλώς και μόνο για να σε ...ψηλιάσω!!!

Μην το προσπερνάς τόσο εύκολα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.