Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Ωρες ώρες δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά. Εδώ και μέρες αναλύουμε με "γραμματική προσέγγιση" το κόμμα και την τελεία κάθε σειράς του νόμου , δεν ξεφεύγουμε ούτε κεραία από την

εγκύκλιο και ξαφνικά λέτε  αυτό ? Που δεν αναφέρεται πουθενά ? Που το στηρίζετε ? 

Γιατί μπήκε το ύψος των 2,5 μ ως περιορισμός και όχι το 3 ? Εγώ λέω ότι μπήκε για να πέσει κάτω από το υψος ΚΧ.

Αυτό τον ενδιαφέρει , να μην έχει προδιαγραφές  ΚΧ. Αρα , στην περίπτωση αυτή δεν έχει σχέση με το νόμιμο ή όχι της υπερκείμενης πλάκας και δεν ισχύει το παραπάνω.

 

Συμφωνούμε απολύτως!!!!

Δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο και βεβαίως δεν αποτελεί "αυθαίρετη αλλαγή χρήσης" αλλά "αυθαίρετη κατασκευή".

Link to comment
Share on other sites

Μα συγνώμη τι εννοείτε, ότι η κατηγορία 3 δεν αφορά και αυθαίρετες αλλαγές χρήσης ?

Με την ίδια λογική, θέλετε να πείτε δηλαδή ένας χώρος που υπάρχει στο υπόγειο μιας πολυκατοικίας και είναι κάτω των 15 τμ με ύψος κάτω των 2,50 μ ΔΕΝ μπορεί να μπει στην κατηγορία 3 γιατι δεν είναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ αλλά είναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ? 

 

Η κατηγορία 3 μιλά για παραβάσεις, ούτε κατασκευές ούτε χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

.....Αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τετραγωνικά μέτρα και ύψους έως 2,50 μέτρα.

 

Η διατύπωση του ύψους αφορά το ύψος όπως μετράται στον κτηριοδομικό, αλλά η αναφορά του νόμου και της κατηγορίας είναι για κατασκευή (αποθήκη) που είναι αυθαίρετη ή αυθαίρετη χρήση που έχει εγκατασταθεί σε κάποιο χώρο.

 

Στην δική μας την περίπτωση ο χώρος υφίσταται νομίμως βάσει των σχεδίων της οικοδομικής αδείας. 

Οχι  , εγώ λέω ότι δεν υφίσταται νόμιμα , ειδικά βάσει των σχεδίων καθώς δεν φαίνεται πουθενά στα  εγκεκριμένα ένα δωματιάκι εκεί. 

 

Η χρήση είναι αυτή που εγκαταστάθηκε παράνομα και το ύψος αυτής μετράται ως αυθ. κατασκευή. 

Δηλαδή τι χρήση είχε πριν την εγκατάσταση της παράνομης χρήσης ? 

 

Αν πάμε σε αυτή την λογική , τότε και η αυθαίρετη κατοικία στο υπόγειο , δεν θα πρέπει να μπει ως υπέρβαση δόμησης αλλά αλλαγή χρήσης καθώς ο χώρος υφίσταται νόμιμα.

 

Οι προδιαγραφές του χώρου Κ.Χ. δεν έχουν καμία σημασία εδώ, εξάλλου η Εγκύκλιος έχει κάνει σαφές ότι ο χαρακτηρισμός ΒΧ δεν έχει καμία σχέση με το Νόμο των Αυθαιρέτων.

Βεβαίως . Αλλά εγώ άλλο λέω.  Γιατί μπήκε ως  μέγιστο ύψος τα 2,5 μέτρα στις αποθήκες ? Εγώ λέω για να είνα κάτω από το όριο του ύψους ΚΧ

 

 

και πέρα από τα παραπάνω , Inzaghi , αφού είναι στο υπόγειο ,  με μειωτικό συντελεστή δεν θα πας ? 

 

ΥΓ. soundholics , εσύ μίλησες για παράνομα εγκατεστημένη χρήση , όχι εγώ,

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

avgoust

Καταρχάς με το ΝΟΚ ο χώρος κυρίας χρήσης έχει ελεύθερο ύψος άνω των 2,65 μ. (Ν.4067/2012 αρθρο 2 παρ. 95)

Ο δε βοηθητικός δεν έχει προσδιορισμό ύψους. (Ν.4067/2012 άρθρο 96)

Άρα που βλέπεις αντιστοίχηση και πρόθεση του νομοθέτη, όταν σου γράφει στις αποθήκες της κατηγορίας 3 για κάτω από 2,50 μ ?

 

Κατά δεύτερον, ΔΕΝ υπάρχει Κτηριοδομικός στο νόμο των Αυθαιρέτων. 

Μιλάμε για κατασκευές κατά παρέκκλιση των όρων και περιορισμών δόμησης.

 

Εννοείται ότι εγώ μιλώ για εγκ/μενη χρήση, όχι για αυθ. κατασκευή. 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω αυτά που λες για ΝΟΚ και κτιριοδομικό.

 

Εγώ σου δίνω μια εξήγηση για το 2,5. :

 

Το Αρθρο 8 κτιριοδομικού έλεγε : Ελεύθερο ύψος χώρου κύριας χρήσης 2,40.

 

Βάλε και 10 cm μια ελάχιστη επικαλυψη = 2,50 

Πρόσθεσε το μπλέξιμο ΓΟΚ - ΝΟΚ  και την προχειρότητα με την οποία φαίνεται ότι συντάσσονται νόμοι και εγκύκλιοι και να'το το όριο ύψους στα 2,50.

 

Εσύ έχεις άλλη εξήγηση ? 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη από αυτή που σου δίνω όχι. 

Αλλά συγνώμη δεν βλέπω κάποια λογική σε αυτό που λες.

Και αν η πλάκα είναι 15 cm ?

Και γιατι να πάμε με ΓΟΚ και όχι με ΝΟΚ αφου πρόθεση του νομοθέτη είναι όλα να πηγαίνουν με αυτά που ισχύουν σήμερα.?

Και γιατι να μην πάμε με ΓΟΚ 73 ?

Επίσης, συνάδελφε  ο κτηριοδομικός έλεγε για βοηθητική χρήση άνω από 2,20 μ. 

και ανεξ. από χρήση 2,00 μ.

Γιατι δεν λέει κάτι τέτοιο η κατηγορία 3 ?

Καυτά ερωτήματα.

 

Κάνεις όμως ένα λάθος, που το έχουμε ξεδιαλύνει από πολλές μεριές: Δεν υπάρχει Κτηριοδομικός στα Αυθαίρετα, και το έχουν πει και από συμφραζόμενα και ανοικτά με την εγκύκλιο.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω κανένα λάθος. Σου είπα στο #162 ότι έχω υπ'όψη μου τα περί ΝΟΚ και κτιριοδομικού καθώς και εγώ έχω διαβάσει την ...διαβόητη  εγκύκλιο.

 

Τα όρια των διαστάσεων όμως μπαίνουν με κάποιο σκεπτικό , αυτό προσπάθησα να βρω για το ύψος , τι είχε κατά νου αυτός ο άνθρωπος που το έγραψε.

 

Τέλος πάντων καταγράφουμε την διαφωνία μας στο πως θεσμοθετήθηκαν τα 2,5 μ ύψους στην κατηγορία 3. 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα, κάθε αντίρρηση είναι ευπρόσδεκτη, φοβάμαι όμως ότι προσπαθείς να ερμηνεύσεις με κτηριοδομικά κριτήρια κάτι που γράφτηκε στο πόδι.

Για να το πω λίγο πιο απλά, και μάλλον για να συμφωνήσουμε, ο νομοθέτης ήθελε να βάλει ένα περιορισμό στο ύψος των αποθηκών της κατηγορίας 3, ώστε να μην δηλώνονται εκεί αυθαίρετες κατοικίες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για να το επανασυγκεκριμενοποιησω στην περιπτωση μου

Εχω ελευθερο υψος 2,48μ πλακα-πλακα ανευ του παχους αυτης

 

Το παχος της πλακας ειναι 22εκ με τις επιστρωσεις, που δεν υφιστανται στην πλακα υπογειου, να ειναι 3εκ μαρμαρου, αρα 19εκ

2,48+0,19=2,67μ

 

Ωραια ως εδω, off ειμαι...

 

Ομως η αποθηκη ξεκινα κατω απο το κλιμακοστασιο (νομιμως υφισταμενως στα συμβολαια καθοτι περιγραφεται αποθηκη κατω απο κλιμακοστασιο 2 τ.μ., ασχετως αν ειναι κατατι παραπανω οπως τη μετρησα εξωτερικα, χωρις να ξερω μεσα τι παιζει διοτι δεν υπαρουν κλειδια να ξεκλειδωσουμε), οποτε απο τα 2,67 αφαιρειται το υψος του πρωτου ριχτιου, κατω απο το οποιο ξεκινα η πορτα μου και ακουμπαω το 2,50μ που ειναι και το επιθυμητο...

 

Στην τελικη ρε παιδια, μιλαμε για μια αποθηκη οπως δειχνω και στα σχεδια του #153 ποστ μου, που εχει μειουμενο υψος, με το μεγιστο να ειναι μονο στο παχος του τοιχου εισοδου και να αγγιζει το 2,50μ, ενω ολο το υπολοιπο ειναι στο μισο μετρο σχεδον!

Να τη βαλω ΥΔ θα μου δωσει ενα χιλιαρικο προστιμο! Για το Θεο δηλαδη!

 

Διαμερισματωση δεν ειναι, ουτε Η/Μ εγκαταστασεις επηρεαζει αλλα στην τελικη ειναι μια αποθηκη που δε δυναται να δειχθει στα σχεδια! Το λοιπο χωρο του υπογειου δεν τον επηρεαζει επ ουδενι

 

Σημειωνω πως το υπογειο εν αρχη μελετηθηκε να κατασκευαστει 2,87 καθαρο αλλα κατασκευαστηκε 2,48 εν τελει, με αποτελεσμα να ελεγχω το ενδεχομενο να μπαινω κατηγορια 3

Και κατα τα φαινομενα μπαινω....

 

Δε βρισκω λογο να σκεφτω καν να παω με ΥΔΚΧ αν πληρω τις προυποθεσεις ενταξης στην κατηγορια αυτη

 

Κανω καπου λαθος? Το απογευμα θα παω να ξαναμετρησω για πιο σιγουρα!

 

 

Κι εμενα, η αληθεια ειναι πως, μου φανηκε κομματακι αυθαιρετη η προσεγγιση της νομιμως υφισταμενης καλυψης, οποτε να παρω το ωφελιμο υψος και συνεσιχα να ψαχνομαι να βρω το παχος της πλακας και το ακριβες σημειο εδρασης της...

 

Απλως, με μια πρωτη μετρηση προχτες, που εκανα, το μεγιστο ΩΦΕΛΙΜΟ, ΚΑΘΑΡΟ υψος της αποθηκης μου στο σημειο εισοδου, κατω απο τη σκαλα μου βγηκε 2,27μ

Επειδη ειναι σκαλα, παιζει ρολο το τι θα παρεις ως παχος της κλιμακας σε εκεινο το σημειο ωστε να υπολογισεις το μεγιστο υψος αυτης, καθαρα και μονο στο σημειο του παχους της τοιχοποιιας εισοδου, γιατι 10εκ πιο μεσα μειωνεται κι αλλο και εισαι εντος προδιαγραφων...

 

Αν, λοιπον, απο τα 2,27μ υπολογιστει παχος πλακας οχι μεγαλυτερο των 23εκ, παμε κατηγορια 3...

 

Δε νομιζω παντως κανεις και για 2,52μ φερ ειπειν να το εβαζε ΥΔΚΧ......

Υπερβολη...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οι σκέψεις που κάνω είναι οι παρακάτω :

 

Ο χώρος αυτός είναι μέσα στον εγκεκριμένο όγκο ? => Ναι

Είναι εντός περιγράμματος υπογείου => Ναι

 

Κατά ΓΟΚ η ΝΟΚ υπόγειοι χώροι εφ'όσον είναι βοηθητικής δεν μετράει στον σδ 

 

Τον έχω κάνει κύριας χρησης => Οχι 

 

Αρα δεν έχω κατ'αρχήν υπέρβαση δόμησης.

 

Τι πραγματικά έχω κάνει ? Εχω αλλάξει διαρρύθμιση προσθέτοντας ένα τοίχο και κατά συνέπεια χωρίζοντας ένα χώρο.

Εχω αυτοτελείς ιδιοκτησίες στο υπόγειο ?

 

Α. Ναι => Διαμερισμάτωση (Ερώτηση : διαμερισμάτωση χωρίς αλλαγή Η/Μ πως δηλώνεται ?  )

Β. Οχι => Αλλαγή διαρρύθμισης (δεν χρειάζεται δήλωση)

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.