Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Δεν καταλαβαινω τον "κινδυνο" που μου θετεις, σε ενα ακομα ζητημα μου....

Ποιος ο κινδυνος? Υπαρχει χωρος, δε φαινεται στα σχεδια γιατι εκει ακριβως απεικονιζεται η κλιμακα στο υπογειο.

Δοθηκε κυριοτητα, νομη και κατοχη ως παρακολουθημα της ΟΙ μου, οποτε το θεωρω ιδιοκτησια μου 100%

Απο κει και υστερα, αν το δεις θα καταλαβεις για ποιο λογο δε μπορει να δοθει αναλυτικοτερη περιγραφη

 

Ο 4ος οροφος εχει παρακολουθημα αποθηκη κατω απο το ασανσερ, συνολικου υψους 1,5μ.....

Παλι δε δυναται να δειχθει στα σχεδια. Αλλος εχει αποθηκη 20τ.μ. (οικοπεδουχος γαρ), παλι δε φαινεται στα σχεδια. Δεν υπαρχουν σχεδια συστασης υπογειου.

Μεχρι να βγει η ΟΑ ο εργολαβος δεν ειχε μελετησει υπογειο και ξαφνικα μια μερα ξεφυτρωσε και μαλιστα τους ειπε πως ειναι και δικο του και τον τρεχανε στα δικαστηρια!

 

Δε με απασχολουν εμενα ολα αυτα σα μηχανικο, Το διαβαζω στο συμβολαιο, υπαρχει στη συσταση, τελος. Καθαρισα. Μηχανικος ειμαι, οχι Νομικος. Ως εδω.

 

Εγω θελω να τακτοποιησω την αποθηκη που ειναι ιδιοκτησια μου και δε φαινεται στα σχεδια.

Και βλεπω στον οριζοντα 2 λυσεις που προανεφερα.

Ειτε θεωρω το υψος της ως το ωφελιμο λογω του μη προσδιορισμου αν το 2,50μ της κατηγοριας 3 ειναι καθαρο η μεικτο ειτε λογω του οτι το ταβανι της ειναι νομιμως υφισταμενο λογω ΟΑ, οποτε αυθαιρετος ειναι ο ωφελιμος χωρος μεσα...

 

Οτι και απο τα δυο με οδηγει σε κατηγορια 3.

 

Και στην τελικη.... 2,20μ μετραω καθαρο υφελιμο.... Ακομα και να μην υπολογιζα παχη κλιμακας, πλακας κλπ και τα ψειριζα τοσο, θα θεωρουσα οτι ειμαι εντος οριων. Ποιος να φανταστει οτι η επικαλυψη ειναι μισο μετρο?

 

Νησαφι...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και μια εξτρεμ δήλωση για την περιπτωση ? 

 

Θεωρούμε ότι ο χώρος αυτός , όσο ήταν ανοικτός είχε την βοηθητική χρήση χώρου προσπέλασης ή διαδρόμου.

Μετά το κλείσιμο έχει την βοηθητική χρήση αποθήκης

 

Περίπτωση αλλαγής χρήσης από ΒΧ σε ΒΧ εντός νομίμου περιγράμματος  αρα άρθρο 18 παρ 5.β. (αναλυτικος)

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τοσο εξτρεμιστικο.

 

Εχει μια βαση. Επι της ουσιας εχεις αλλαγη χρησης μιας και εγκαθιστας μια αυθαιρετη χρηση αποθηκης σε αυτα τα 2 τ.μ. που ειναι ΒΧ σε κοινοχρηστο τμημα διαδρομου, βασει ΟΑ και μονο, χωρο ΒΧ που προβλεποταν στα συμβολαια...

 

Και καρφωνεις με αναλυτικο τον τοιχο και την πορτα...

 

Edit : Πιο Normal λυση μου ακουγεται η κατηγορια 3 παντως!

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει, απλως θεωρω πιο normal περιπτωση την ενταξη στην κατηγορια 3 και ΑΝ ποτε, παρ ελπιδα, καποιος ελεγχος μου ζητησει το λογο ή παει να με βγαλει λαθος, θα επικαλεστω και αυτο που αναφερεις ωστε να μη μεταβληθει το προστιμο!

Link to comment
Share on other sites

Αύγουστε επικοινωνούμε τηλεπαθητικά (ο ινζάγκι καταλαβαίνει).

Γενικά, το κάνεις για να παράγεις το σχέδιο με τον χώρο να μη σε ζαλίσει ο/η συμβολαιογράφος και ο/η δικηγόρος.

Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαμβανω πως ειτε με κατηγορια 3 ειτε με αναλυτικο, πως να δειξω αποθηκη εκει κατω?

 

Το πολυ πολυ με μια διακεκομμενη στο περιγραμμα του κλιμακοστασιου

 

Αλλα και παλι, νομιζω πως η κατηγορια 3 δεν εχει απαιτηση σχεδιων... Εδω δεν απαιτει αναλυτικη περιγραφη αλλα απλη αναφορα στην ΤΕ απαριθμωντας τα

Link to comment
Share on other sites

χα χα , είδατε , "το αυθαίρετο μας φέρνει πιο κοντά" (όπως έλεγε κάποτε μια διαφήμιση)   :mrgreen: .

 

Ρε σεντερ φορ  , στο σχέδιο κόλλησες ?

 

Ανεβάζεις μια κάτοψη όπως θέλεις αρκεί να φαίνεται και ας μην απαιτείται. Και έχεις σκοράρει θεαματικά !

 

Αυτή η συζήτηση παίδες ήταν αυτό που λέμε  "διύλιση του κώνωπα και  κατάποση της καμήλου"...

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Παντως, για να πω και την κουλαμαρα μου...

Αλλαγη χρησης εχουμε οταν εχουμε μεταβολη απο μια χρηση που προβλεπεται στην αδεια σε μια αλλη που δεν προβλεπεται....

Εγω απο κοινοχρηστο βοηθητικο χωρο μεταβαλλομαι σε αποθηκη, που προβλεπονται Both στην οικοδομικη μου αδεια...

 

Οποτε νομιζω αυτο με την αλλαχη απο ΒΧ σε Βχ δεν ισχυει....

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 3 και να κλείσει για 2 μέρες το νήμα κύρια συντονιστά. :smile: :-)

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.