Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Εχω μία ισόγεια αποθήκη με οικοδομική αδεια του ετους 1982 .
 Το περίγραμμά της ειναι σύμφωνο με την αδεια και φυσικά εχει προσμετρήσει στη δόμηση.
 Εχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία ( στο νόμιμο περίγραμμα )
 Η ερώτησή ειναι :
 1) Θα υπολογίσω το πρόστιμο με το αρθρο 19 παρ. 5 εδάφιο β , δηλαδή την επιφάνεια της 
     αλλαγής χρήσης χωρίς την προσαύξηση του συντελεστή (1,4)   ;   ή
 
 2) Με το αρθρο 18 παρ. 5 εδάφιο β , υπολογίζοντας με αναλυτικό τιμολόγιο της εργασίες
      διαρύθμισης σε κατοικία και διαιρώντας διά 15000 ;
 

 Αν θεωρήσουμε την χρήση αποθήκης ώς κύρια ( αφου εχει μετρήσει στη δόμηση ) τότε πάμε με το αρθρο 18 παρ. 5 εδάφιο β (αλλαγη χρήσης

 απο  κύρια σε κύρια εντός νομίμου περιγράμματος , χωρίς υπερβαση δόμησης ) .
 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συζήτηση παίδες ήταν αυτό που λέμε  "διύλιση του κώνωπα και  κατάποση της καμήλου"...

Η συζήτηση αυτή είχε ως αντικείμενο 1.5 τμ.. Δεν θέλω να ξέρω τι θα γινόταν για 150τμ...

Link to comment
Share on other sites

Και επανερχομαι....

Την ανοιξα την αποθηκη τελικα και ειδα αυτο που δεν περιμενα...

 

Λογω μειουμενου υψους της, υποβιβαστηκε η σταθμη της κατεβαινοντας 2 σκαλια με αποτελεσμα το μεγιστο υψος να ειναι 2,65 πλεον...

Πλεον εχει και ικανοποιητικο χωρο, καταλαμβανοντας ολον τον ωφελιμο του κλμακοστασιου...

 

Πως δηλωνεται τωρα? Νομιζω μοιαζει αναποφευχτη η ΥΔΒΧ

 

Ειμαστε σιγουροι πως δηλωνεται ΒΧ οτι βρισκεται σε υπογεια σταθμη?

 

Με τα παχη των περιμετρικων τοιχειων τι κανουμε? Τα συμπεριλαμβανουμε κι αυτα στο καταληφθεν εμβαδον της αποθηκης μας? Η μονο τον ωφελιμο μας χωρο?

 

Χαθηκα...

Link to comment
Share on other sites

 Αν θεωρήσουμε την χρήση αποθήκης ώς κύρια ( αφου εχει μετρήσει στη δόμηση ) τότε πάμε με το αρθρο 18 παρ. 5 εδάφιο β (αλλαγη χρήσης

 απο  κύρια σε κύρια εντός νομίμου περιγράμματος , χωρίς υπερβαση δόμησης ) .

 

Συμφωνώ. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω που εχω υψος που με πεταει εκτος κατηγοριας 3 και βρισκομαι και στο υπογειο, οπου απο χωρος κενος, ανευ συγκεκριμενης χρησης, κοινοχρηστος στα σχεδια, ιδιοκτησια μου στη συσταση, μετετραπη σε ΒΧ αποθηκης....?

 

Αναλυτικος η ΥΔΒΧ?

 

Εντος νομιμου περιγραμματος ειμαι....

Απλως κατεληφθη ενας χωρος κοινοχρηστος στην αδεια, εγινε αποθηκη ΜΟΥ και δοθηκε κυριοτητα....

Link to comment
Share on other sites

αν και σου έστειλα στο ΠΜ δεν είχα προλάβει να διαβάσω ότι είχες στη σύσταση την κυριότητα της αποθήκης

Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά η αποθήκη κάτω από τη σκάλα έπαυσε να αποτελεί Κ.Χ με "αποδοχή" όλων των συνιδιοκτητών του κτιρίου αφού έχει περάσει στη σύσταση.

Οπότε μάλλον τακτοποιείς χωρίς συναίνεση, αλλά παρόλα αυτά θεωρώ πως είναι παρόμοια περίπτωση όπου ένα διαμέρισμα έχει καταλάβει μέρος κοινόχρηστου διαδρόμου και το υπολογίζουμε ως ΥΔΚΧ. Εδώ λόγω υπόγειας στάθμης έχεις ΥΔΚΧ αλλά με μειωτικό συντελεστή 0.50. 

 

Από την άλλη ο αναλυτικός ίσως να είναι θέμα με τον τρόπο που ο ν. 4178 μέχρι στιγμής αντιμετωπίζει τις αποθήκες.

Αν ισχυρισθείς ότι ο χώρος κάτω από τη σκάλα πριν αυτός κλείσει ήταν ένα μέρος του χώρου βοηθητικής χρήσης του υπογείου και σήμερα είναι χώρος αποθήκης (άρα για το ν. 4178 χώρος Κ.Χ) τότε μήπως υπάρχει ο κίνδυνος να κληθείς να υπολογίσεις ΥΔΚΧ και ουσιαστικά να μην έχεις αναλυτικό, αλλά το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα με την πρώτη θεώρηση . 

 

Καταλαβαίνω ότι ίσως υπάρχουν και άλλες παραβάσεις και θα ήθελες να τις προσθέσεις στον αναλυτικό, αλλά αυτή τι στιγμή μάλλον δεν έχω πολύ καθαρό μυαλό να σκεφτώ κάτι που να τείνει προς αναλυτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις συναινεση θα τακτοποιησω γιατι, φαινεται να, εχει περασει στη συσταση με το 1ο συμβολαιο αγοραπωλησιας...

 

Απλως εφαγα σκαλωμα με τα τετραγωνικα που θα τακτοποιησω και αν αυτα θα ειναι τα καθαρα η θα πρεπει να συνυπολογισω και τα παχη των νομιμως υφισταμενων τοιχων, που μεχρι να κλεισει η αποθηκη ηταν κοινοχρηστα ενω τωρα περικλειουν ιδιοκτησια μου...

 

Για ποιο λογο τοτε μετραμε στη δομηση του διαμερισματος το μισο παχος του κλιμακοστασιου και δεν το αφηνουμε εκτος?

 

Διπλα ετσι κι αλλιως εχω κι αλλες αποθηκες και λεβητοστασια οποτε μηπως θα ηταν καλυτερο να πιασω τα μισα παχη τους?

Link to comment
Share on other sites

συνήθως στα σχέδια που αφορούν σύσταση, τοίχους διαμερισμάτων με όμορα λαμβάνουμε το μισό πάχος και όταν συνορεύουν με εξωτερικούς τοίχους ή Κ.Χ λαμβάνουμε ολόκληρο το πάχος του τοίχου στην επιφάνεια του διαμερίσματος.

Όμως η σύγκριση της αυθαιρεσίας γίνεται με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια, οπότε θεωρώ πως δεν είναι λάθος να προσμετρήσεις στο χώρο της αποθήκης ότι δεν ήταν νόμιμο. Δηλαδή τον καθαρό χώρο και τον επιπλέον τοίχο που έκλεισε την αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Η ενσταση μου εν προκειμενω ειναι μονο ως προς το οτι τοσο τα παχη των τοιχειων οσο και ο καταληφθεις χωρος ειναι νομιμοι στην αδεια.

Εχουν χρηση κοινοχρηστου, τιποτα πιο συγκεκριμενο και ερχομαι εγω, βαζω εναν τοιχο, κλεινω και καταλαμβανω αυθαιρετα το χωρο που περικλειεται απο τους τρεις νομιμως υφισταμενους τοιχους σε σχημα Π φερ ειπειν...

 

Ειμαι εντος εγκεκριμενου ογκου, οποτε ολα ειναι νομιμως υφισταμενα. Αλλαγη χρησης δεν εχω, να το εχω μετατρεψει σε ΚΧ

 

Οποτε απο τη στιγμη που δεν ειμαι εκτος κτηριου να κλεισω ενα τμημα ανοικτο που περικλειεται απο νομιμως υφισταμενους τοιχους, ωστε να θεωρησω εμβαδον μονο το καθαρο του, για ποιο λογο να μη συμπεριλαβω και το παχος του τοιχου που μου αναλογει, ειδικα απο τη στιγμη που θα εχω αυτο το εμβαδον μετρημενο και στην εμβαδομετρηση

 

Θα εχω εγω μια αποθηκη 7,50τ.μ. με 5,75 τ.μ. ΥΔΒΧ?

Τα υπολοιπα 1,75τ.μ. που ειναι τα παχη των τοιχων ειναι νομιμως υφισταμενα. Ναι, μα δεν ηταν ποτε δικα μου

Και το εδαφος το οποιο καταλαβαμε ειναι νομιμως υφισταμενο, το καταλαμβανουμε και το τακτοποιουμε...

Για ποιο λογο να μην τακτοποιουμε και το τμημα του εδαφους που καταλαμβανεται απο το τοιχειο που μας αναλογει?

 

Ουφ... μπερδευομαι.... Ειναι κι η ωρα δυσκολη...

 

EDIT Η ερωταπαντηση Δ-1 για το Ν.4014 μας εδειχνε ακριβως αυτο που ολοι ισχυριζεστε.... Τα παχη των υφισταμενων τοιχων, οταν εχουμε ειτε αλλαγη χρησης ειτε δημιουργια χωρου εντος εγκεκριμενου ογκου, δεν προσμετρωνται... Προσωπικα οταν ειχα αλλαγη χρησης απο ΒΧ σε ΚΧ θα τα μετρουσα, αλλα απο ΒΧ σε ΒΧ οπως εδω σε μενα, φαινεται να μη μετρανε

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.