Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Ισόγεια αποθήκη 24τ.μ, μοναδικό κτίσμα σε οικόπεδο εντός οικισμού 

1. Εάν πληροί την προϋπόθεση του ύψους μικρότερο των 2.50μ και με δική μου ευθύνη (????) την θεωρήσω 2 αποθήκες των 12τμ.

Τις δηλώνω κατ.3,  χωρίς τ.μ?? Ένα φύλλο καταγραφής ή δύο??? ΘΥΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ, ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΥΘΥΝΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ Ν' ΑΝΤΙΜΕΣΩΠΙΖΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΛΕΩ ΠΩΣ ΝΑΙ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΝΤΑΞΕΙΣ ΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ. (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ....). Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. ΟΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ.... ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΠΕΞΗΓΟΥΝ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΤΟΝ ΙΣΧΥΟΝΤΑ ΝΟΜΟ ΑΛΛΑ "ΝΟΜΟΘΕΤΩΝΤΑΣ" ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠ' ΑΥΤΟΝ. ΣΤΟ ΑΛΛΑΛΟΥΜ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΗ ΟΤΙ, ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΘΑ ΤΙΣ ΕΒΑΖΑΝ...... ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!!

 

2. Στην περίπτωση  αποθήκης της κατηγορία 3 ζητάτε και τοπογραφικό του οικοπέδου, γιατί εγώ έχω στα χέρια μου ένα συμβόλαιο γονικής παροχής του 1988 που δεν έχει επισυναπτόμενο τοπογραφικό αλλά μόνο περιγραφή του οικοπέδου. ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ: ".....Για την υπαγωγή (κατηγορία 3) υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση Μηχανικού, καθώς και φωτογραφίες, ως προβλέπεται από τις διατάξεις του παρόντος...." ΔΗΛΑΔΗ, ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.

 

3. Έαν δεν πληροί το ύψος, την δηλώνω ΚΑΤ.5, ΝΑΙ, ΑΝ ΣΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2 ΥΔΚΧ??? ΥΔΒΧ Επικρατούσα χρήση??? ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ Απαιτούνται όλα τα δικαιολογητικά του άρθρου 11? ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ... Και εκτός από το πρόστιμο συνν παράβολο 500ευρώ?? ΝΑΙ

 

Κάθε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη...

ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΣ, ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΟΡΘΩΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΘΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ - ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΚΙΝΗΤΟ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου...

 

1. Φαντάζομαι όταν λες "προφανώς στις φωτογραφίες να φαίνονται 2 διαφορετικές αποθήκες", εμπεριέχεται και το να έχουν 2 διαφορετικές εισόδους...

3. ΥΔΒΧ βάζω και στην περίπτωση που το μοναδικό ακίνητο στο οικόπεδο είναι μια αυθαίρετη αποθήκη(σύμφωνα με τροποποιημένο παράρτημα)?? Επικρατούσα χρήση υπηρεσίες έχουν συντ/στη 0,6?? Δηλ. αντιστοιχούν στον συντελεστή του τροποποιημένου παραρτήματος 3δ: όλες οι χρήσεις που δεν περιλαμβάνονται στις προηγούμενες κατηγορίες??

Όσον αφορά τα δικαιολογητικά, πιο πάνω αναφέρεται στην κατηγορία 3. Άρα στην κατηγορία 5. απαιτούνται όλα τα δικαιολογητικά της 5??

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου...

 

1. Φαντάζομαι όταν λες "προφανώς στις φωτογραφίες να φαίνονται 2 διαφορετικές αποθήκες", εμπεριέχεται και το να έχουν 2 διαφορετικές εισόδους... ΝΑΙ

3. ΥΔΒΧ βάζω και στην περίπτωση που το μοναδικό ακίνητο στο οικόπεδο είναι μια αυθαίρετη αποθήκη(σύμφωνα με τροποποιημένο παράρτημα)?? Επικρατούσα χρήση υπηρεσίες έχουν συντ/στη 0,6?? Δηλ. αντιστοιχούν στον συντελεστή του τροποποιημένου παραρτήματος 3δ: όλες οι χρήσεις που δεν περιλαμβάνονται στις προηγούμενες κατηγορίες?? ΝΑΙ

Όσον αφορά τα δικαιολογητικά, πιο πάνω αναφέρεται στην κατηγορία 3. Άρα στην κατηγορία 5. απαιτούνται όλα τα δικαιολογητικά της 5?? ΠΡΟΦΑΝΩΣ

Link to comment
Share on other sites

 

Ισόγεια αποθήκη 24τ.μ, μοναδικό κτίσμα σε οικόπεδο εντός οικισμού 

..................................................................................................................

..................................................................................................................

ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΣ, ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΟΡΘΩΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΘΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ - ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΚΙΝΗΤΟ.

 

Μάλλον είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα......του συμβολαίου

Ο άνθρωπος αυτός έχει γονική παροχή του 1988 οικόπεδο 3στρ εντός οικισμού (και εκτός εγκεκριμένου σχεδίου οικισμού). Το '91 σε κάποιο σημείο του οικοπέδου έκτισε την αποθήκη χωρίς Ο.Α. Το '92 έβγαλε στο οικόπεδο αυτό Ο.Α για ισόγεια κατοικία αλλά στο τοπογραφικό έκοψε ένα τμήμα (800τ.μ) άρτιο και οικοδομήσιμο και πάνω σε αυτό έβγαλε την άδεια της κατοικίας  (δηλ. η οικοδομή έχει και πίσω όριο Δ). Η αποθήκη λοιπόν που προυπήρχε έμεινε έξω από το 800τ.μ οικόπεδο, στο υπόλοιπο 

Η προϋσταμένη της πολεοδομίας μου είπε ότι έτσι έκαναν τότε...έκοβαν ένα άρτιο και οικοδομούσαν εκεί...αυτό όμως δεν σημαίνει μου είπε ότι λαμβάνεται σαν κατάτμηση, ακόμη ενιαίο θεωρείται και ότι μπορώ να δηλώσω την αποθήκη σαν αυθαίρετο κτίσμα που ανήκει σε 3στρ οικόπεδο και περιέχει και κατοικία με Ο.Α και ακόμη και άδεια νομιμότητας να το βάλω αν περισσεύει σ.δ, σ.κ.......

Εγώ τώρα όλα αυτά γιατί τα ακούω κινέζικα και δεν ξέρω και τι να του πω του ανθρώπου...

Καμιά ιδέα???

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως διαβάζεις τη "γονική παροχή" κι ό,τι συνοδεύει αυτή!

Ταυτοχρόνως μελετάς ό,τι έχει σχέση με την εκδοθείσα ΟΑ και τα υπόλοιπα δεδομένα του πελάτη σου (π.χ. Ε9 κ.λπ.).

Σε γενικές γραμμές (αν όλα είναι έτσι) τότε προσωπικώς θεωρώ ότι, μια χαρά στα είπε η προϊσταμένη της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Η γονική παροχή δεν είδα να συνοδεύει κάτι ούτε επισυνάπτει κάποιο τοπογραφικό, απλά περιγράφει τα 3στρμ και λέει με τί συνορεύει. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι αν με το 4178 πάει προ έκδοση αδείας αφού οι σ.δ και σ.κ  βγήκαν για τα 800τ.μ μπορώ να χρησιμοποιήσω την υπολειπόμενη δόμηση και κάλυψη, για κτίσμα που δεν είναι μέσα στα όρια του 800τ.μ??? Από την άλλη μου φαίνεται καλύτερο να δείξω σε τοπογραφικό 3στρεμμάτων  την θέση της αυθαίρετης αποθήκης, στο οποίο να φαίνονται και τα 800.τμ με την κατοικία της Ο.Α και να δηλωθεί η αποθήκη με κατηγορία 5 επειδή κατασκευάστηκε χωρίς Ο.Α. ή κατηγορία 4 επειδή υπάρχει Ο.Α για το κυρίως κτίσμα??. Επίσης τα εντός οικισμού αλλά εκτός εγκεκριμένου σχεδίου οικισμου για τον 4178 είναι "εντός σχεδίου-οικισμού" ή όχι??

Πολλές απορίες........

 

Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Ισόγεια αγροτική αποθήκη 42τ.μ., χωρίς οικοδομική άδεια, θα δηλωθεί ως μεταποίηση πρωτογενούς τομέα αλλα με ΥΔΚΧ ή ΥΔΒΧ :

 

Σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα την επιλογή "3δ=0.6- όλες οι χρήσεις που δεν περιλαμβάνονται στις προηγούμενες". Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα η επιλογή θα ήταν "υπηρεσίες".

Επίσης, τάσσομαι υπέρ της άποψης ότι για να υπάρχει βοηθητική χρήση, πρέπει να υπάρχει και κύρια χρήση, όπως ορθά περιγράφει η εγκ. 4, όπου μεταγενέστερο παράρτημα του νόμου αναφέρει γενικώς "ισόγειοι βοηθητικοί χώροι" μέχρι 50 τ.μ λαμβάνουν μειωτικό.

Αν σταθούμε στο χαρακτηρισμό "βοηθητικοί" τότε αναζητάμε το κτίριο με την κύρια χρήση, το οποίο στο γήπεδο είναι το εξεταζόμενο και μόνο κτίριο.

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές μου απόψεις. Εσύ αποφασίζεις με ποια γραμμή θα κινηθείς. 

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα την επιλογή "3δ=0.6- όλες οι χρήσεις που δεν περιλαμβάνονται στις προηγούμενες". Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα η επιλογή θα ήταν "υπηρεσίες". Συμφωνώ

Επίσης, τάσσομαι υπέρ της άποψης ότι για να υπάρχει βοηθητική χρήση, πρέπει να υπάρχει και κύρια χρήση, Διαφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.