Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Πρέπει στην άδεια να ήταν σε υπόγεια στάθμη ή στην περίπτωση που δεν υπήρχε καθόλου θα πρέπει να έχει ελεύθερο ύψος απο την διαμορφωμένη στάθμη εδάφους ως την οροφή υπόγειο μικρότερη απο 1,5 μέτρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει στην άδεια να ήταν σε υπόγεια στάθμη ή στην περίπτωση που δεν υπήρχε καθόλου θα πρέπει να έχει ελεύθερο ύψος απο την διαμορφωμένη στάθμη εδάφους ως την οροφή υπόγειο μικρότερη απο 1,5 μέτρο.

Καλησπέρα, αυτό ισχύει και αν δεν υπάρχει άδεια?Γιατί ο νόμος αναφέρει τον ΝΟΚ (1,20μ.) και οι ερωτοαπαντήσεις το 1,50μ.

Έστω και αν τοπικά υπάρχουν σκαλοπάτια για είσοδο στο υπόγειο?

 

Υ.Γ.: Διάβασα και όλα τα posts για το υπόγειο.. Η περίπτωσή μου είναι στο όριο του 1,50 μ. μπροστά.

Edited by nicki
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις αυθαιρέτων γίνονται κατ´ εφαρμογή του 4178 (και τις οδηγίες πακέτο) και όχι με τον ΝΟΚ.

Ναι έστω και αν υπάρχουν σκαλοπάτια κατά τη γνώμη μου πάντα.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι υπάρχουν δύο διαφορετικές περιπτώσεις που θέλω να αναφέρω:

 

α) Ισόγεια αποθήκη που δεν μετράει στη δόμηση (Βοηθητική χρήση) και έχει αλλάξει χρήση σε κύρια είναι απλά Υ.Δ χωρίς μειωτικό συντελεστή. σωστά?

β) Υπόγειο που δεν μετράει στη δόμηση και έχει αλλάξει χρήση σε κατοικία (κύρια χρήση)  και εφόσον έχει ξεμπαζωθεί από δύο πλευρές υπολογίζεται  σαν ΥΔ με ή χωρίς μειωτικό συντελεστή?

 

α) Σωστό

β) Με Μ.Σ.

Θεωρώ ότι δεν θα έπαιρνε Μ.Σ. αν το υπόγειο δεν υπήρχε στην άδεια.

 

Πρέπει στην άδεια να ήταν σε υπόγεια στάθμη ή στην περίπτωση που δεν υπήρχε καθόλου θα πρέπει να έχει ελεύθερο ύψος απο την διαμορφωμένη στάθμη εδάφους ως την οροφή υπόγειο μικρότερη απο 1,5 μέτρο.

 
Συνάδελφοι από που προκύπτει ότι, αν στην άδεια φαινόταν υπόγειο ανεξάρτητα από την σημερινή του κατάσταση (ξεμπαζωμένο σχεδόν από παντού) μπορεί να πάει με μειωτικό συντελεστή? Υπάρχει κάποια διευκρίνηση η ερωτοαπάντηση? 
Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις αυθαιρέτων γίνονται κατ´ εφαρμογή του 4178 (και τις οδηγίες πακέτο) και όχι με τον ΝΟΚ.

Ναι έστω και αν υπάρχουν σκαλοπάτια κατά τη γνώμη μου πάντα.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Πάντως, στον 4178, άρθρο 18, παρ. 6 αναφέρει όλους τους χώρους στους οποίους εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής βάσει άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), ενώ στην ερωτοαπάντηση 21 διαχωρίζει το υπόγειο με ΓΟΚ και πατάρι-σοφίτες με ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενδεχομένως επειδή το υπόγειο υπήρχε μόνο κατά τον ΓΟΚ (1,5) τον Ιούλιο του 11 που εφαρμόστηκε ο 4014 και ενδεχομένως κατ´ αυτό τον τροπο να επιδείξει το υπουργείο να διευκολύνει τη μεταφορά των δηλώσεων... Λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 
Συνάδελφοι από που προκύπτει ότι, αν στην άδεια φαινόταν υπόγειο ανεξάρτητα από την σημερινή του κατάσταση (ξεμπαζωμένο σχεδόν από παντού) μπορεί να πάει με μειωτικό συντελεστή? Υπάρχει κάποια διευκρίνηση η ερωτοαπάντηση? 

 

Πάντως αυτό που μου "Χτυπάει" λίγο περίεργα είναι ότι ενώ ένα υπόγειο (όπως εμφανίζεται στην οικοδομική άδεια) δεν μέτρησε στη δόμηση τότε που βγήκε η άδεια, εμείς πάμε και το δηλώνουμε σαν υπέρβαση δόμησης με μειωτικό όμως συντελεστή σαν να είναι πάλι δηλαδή βοηθητικός χώρος ενώ στην ουσία είναι κύριος πλέον (ξεμπαζωμένο). Από την άλλη θα μου πείτε βέβαια ότι στο 4178 δεν έχουμε κύριους και βοηθητικούς αλλά κύριους και με μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

johnjohn1 , εφ'όσον έχει τηρηθεί η βάσει αδείας στάθμη δαπέδου του υπογείου , μπαίνει με μειωτικό συντελεστή και με αναλυτικο το περιμετρικό ξεμπάζωμα.Εγκυκλιος 4 απάντηση 36

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

To όριο των 50 τμ για Β.Χ με μειωμένο συντελεστή ισχύει, δεν έχει αλλάξει κάτι;

και ρωτάω εγώ κάποια βιοτεχνία για παράδειγμα που έχει αποθήκες 100τμ ή και παραπάνω θα υπολογιστούν σαν Κ.Χ έτσι δεν είναι;

Με τις μεταφορές από το 4014 τι κάνετε; το αφήνετε Β.Χ; (γιατί αλλιώς το πρόστιμο διπλασιάζεται!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.