Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

πολυ σωστα δημητρη καλημερα κ καλη εβδομαδα...τελικα ξαναδιαβαζοντας το παραρτημα αναφερει κ χωρους σταθμευσης!!!

 

οταν εχω αποθηκη κατ3 μπορω να εχω κ αποθηκη<50τμ με μειωτικο?θα ελεγα ναι αλλα αν υπαρχει καποια αλλη αποψη....

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εντός οικισμού, έχει γίνει ισόγειο κτίσμα από τσιμεντόλιθους και λαμαρινοσκεπή 25 τ.μ το οποίο είναι κοτέτσι.

 

Το οικόπεδο κατά τ' άλλα είναι αδόμητο.

 

1) Ποιο είδος χρήσης βάζουμε στο φύλλο καταγραφής? Υπηρεσίες ή μεταποίηση?

 

2)  Λόγω μη ύπαρξης οικοδομικής άδειας μπαίνει κατ. 5 σωστά?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς θα πρέπει να βάλεις το 3δ (συντ. 0.6) χρήσεις που δεν περιλαμβάνονται στις προηγούμενες κατηγορίες. 

Στο οικόπεδο υπάρχει κατοικία ή μόνο το κοτέτσι?

Σχετικά με την κατηγορία, αν το αυθαίρετο είναι μετά το 1983 θα ληφθεί κατηγορία 5.

υγ. Συμφέρει τον ιδιοκτήτη να ρυθμίσει μια τέτοια κατασκευή ή απλώς υπολογίζεις το πρόστιμο μήπως και προβεί σε υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω το πρόστιμο για να τους προτείνω την καλύτερη λύση.

 

Θέλουν να μεταβιβάσουν ένα μέρος του οικοπέδου σε συγγενή και χρειάζεται βεβαίωση νομιμότητας.

 

Το κοτέτσι έγινε το 2006 και κατοικία δεν υπάρχει στο οικόπεδο...μόνο οι κότες ελευθέρας βοσκής!!

 

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη, καθώς δεν έχω και πολλή εμπειρία στον 4178...!

Link to comment
Share on other sites

και 500 ευρώ τιμή ζώνης να υπάρχει στην περιοχή του ακινήτου σίγουρα συμφέρει να το γκρεμίσει.

Αν όμως επιμένει να μην το κατεδαφίσει, μια λύση θα ήταν να ξηλώσει εντελώς τις τεγίδες με τη λαμαρίνα και να έχεις μια κατασκευή ασκεπή η οποία δεν συντελεί σε κτίριο. Βεβαίως και σε αυτό υπάρχει και αντίθετη άποψη, με βάση την οποία και μια τέτοια κατασκευή πρέπει να ρυθμιστεί με αναλυτικό.

Κατά τη γνώμη μου, αν είχα ένα ασκεπές κοτέτσι θα έδινα βεβαίωση για αδόμητο.

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτησω

 

αφου θελουν να μεταβιβασουν ενα "τμημα"....

αν σε αυτο το τμημα δεν υπαρχει κτισμα

 

για αυτο το αδομητο θα δωσει βεβαιωση...  οχι για το εναπομενον

 

επομενως...

 

υγ

εκτος αν αφησεις το κοτετσι...ξεσκεπαστο κανα δυο μερες. οπως λεει και ο παυλος..... :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, αν είχα ένα ασκεπές κοτέτσι θα έδινα βεβαίωση για αδόμητο.

Πιστευω οτι μια ασκεπης κατασκευη χρειαζεται να τακτοποιηθει με αναλυτικο.Δεν μπορεις να δωσεις βεβαιωση σαν αδομητο.   Υπαρχει βεβαια ενα χαρτι προς τις εφοριες , οτι το ασκεπες κτισμα δεν υπολογιζεται ,αλλα ΜΟΝΟ για τους φορολογικους συντελεστες.

Σε αντιστοιχη περιπτωση στο help desk μου παν να τακτοποιησω.....

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή κάθε άποψη, ακόμη και αυτή του help desk,  πλην όμως υπάρχει μη καθορισμένος πολεοδομικά όρος στο λεκτικό της βεβαίωσης. Αναφέρει "κτίσμα".

Αν ο νομοθέτης ήθελε να απαγορεύσει τη μεταβίβαση σε κάθε κατασκευή που υπήρχε στο οικόπεδο, θα έπρεπε ακόμη και για μια υδραυλική εγκατάσταση ύδρευσης ή για μια μικρή τσιμεντένια ράμπα πρόσβασης, ή για μερικά μέτρα κοτετσόσυρμα να μπλοκάρεται η μεταβίβαση.

Φυσικά όλα αποτελούν κατασκευές αυθαίρετες, που όμως δεν επηρεάζουν τη μεταβίβαση του αδόμητου. Προσωπική άποψη πάντα.

Υ.Γ. Κάπου είχα κάνει μια ανάλυση για τα ασκεπή σε κάποιο ποστ αλλά δεν το εντοπίζω αυτή τη στιγμή. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει με το ασκεπές κτίσμα, είναι ότι εφόσον χτίσει κάτι στο οικόπεδο ή ακόμα και να μη χτίσει θα περάσει ελεγκτής δόμησης (κατ. 5).

Ας πούμε ότι δε γίνει υπό τη δική μου επίβλεψη η αίτηση για ελεγκτή και οι ιδιοκτήτες δεν κάνουν κάτι με τη λαμαρίνα...

Αν ο ελεγκτής μπει στο google earth, φαίνεται ξεκάθαρα ότι υφίσταται από το 2006, απ' όπου μεσολαβεί μία βεβαίωση αδόμητου.

Δεν έχω πρόβλημα σαν μηχανικός?

 

Έχω ακόμα μία ερώτηση προς τους εμπειρότερους:

 

Μου αναθέτουν βεβαίωση νομιμότητας αδόμητου σε οικόπεδο.

Στην αυτοψία ο ιδιοκτήτης μου δείχνει ένα οικόπεδο που είναι αδόμητο, όμως δε μου υποδεικνύει ένα κομμάτι στο οποίο υπάρχει ας πούμε ένα κοτέτσι.

Τι ευθύνη έχω εγώ ο μηχανικός για τη βεβαίωση αυτή που εξέδωσα?

Link to comment
Share on other sites

o ελεγκτής δόμησης θα έρθει εφόσον ο ιδιοκτήτης θελήσει να έχει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση.

Στην αντίστοιχη παράγραφο του νόμου αναφέρεται ότι .."και δύναται να εξαιρεθούν οριστικά της κατεδάφισης υπό τις εξής προυποθέσεις των παρακάτω παραγράφων" και στην παρ. δ αναφέρει τα περί ελέγχου.

Η βεβαίωση για μεταβίβαση συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα και μάλιστα εξαρτημένο με εξαίρεση τις περιπτώσεις της παρ.γ περιπτώσεις i έως iv του άρθρου 3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.