Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

δες εγκ. 4 περίπτωση 35 σελ. 9

"στην έννοια των αυθαιρέτων Η.Χ, στεγάστρων κλπ συμπεριλαμβάνονται και η αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου..."

Άρα,η εγκ. 4 σου δίνει τη δυνατότητα να το  υπολογισεις με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι.στο γενικα αυτο δυσκολο θεμα θα ηθελα την αποψη σας.

Εχω οικοπεδο 300τ.μ. εντος σχεδιου.Χωρις αδεια δημιουργηθηκε ισογεια μεταλλικη αποθηκη σε ολο το οικοπεδο (300τ.μ.) υψους 6μ. και μεσα σε αυτα τα 300 τ.μ. υπαρχει ενα τμημα 30 τ.μ. υψους 3μ.(και περιλαμβανεται μεσα στον ογκο της αποθηκης) που αποτελει ουσιαστικα γραφειο της αποθηκης αυτης.Πως να υπολογισω το προστιμο?Ως ΥΔΚΧ?Μου βγαινει τεραστιο ποσο και δε ξερω τι να κανω.Η' μπορω να βαλω μονο το γραφειο σαν ΥΔΚΧ και την αποθηκη των 300.τ.μ. ως ΥΔΒΧ?

Link to comment
Share on other sites

Μα λογικό είναι να βγαίνει μεγάλο πρόστιμο. 300 τ.μ είναι αυτά. Δεν είναι λίγα.

Αν δεν θέλει ο ιδιοκτήτης, ας προβέι σε έκδοσης άδειας νομιμοποίησης αν γίνεται, πληρώνοντας μόνο το παράβολο.

Κατά τα άλλα όπως τα λες. Υδκχ για την αποθήκη. Το γραφείο δεν θα το υπολόγιζα ξεχωριστά. Στην Τ.Ε όμως θα το ανέφερα, ότι ήδη καλύπτεται από την επιφάνεια της αποθήκης, για να έχω έτσι το πάτημα να το αποτυπώσω στο σχέδιο της κάτοψης.

Link to comment
Share on other sites

την αδεια εχω ενδοιασμους αν μπορει να βγει(υπερκαλυψη οικοπεδου) οπως εχω θεμα γιατι η κατασκευη ειναι προχειρη και δε ξερω αν αντεχει στατικα(πιθανοτατα οχι) στον ελεγχο υπαρχοντος.Παροτι ειναι ανεξαρτητο τμημα το γραφειο μεσα στην αποθηκη λες να μην το υπολογισω δυο φορες?και επισης λες την δευτερη υποθεση που εκανα(με το μεγαλυτερο τμημα ως ΥΔΒΧ σαν αποθηκη του γραφειου) να την αποκλεισω?

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Pavlos33, όλα πάνε με ΥΔΚΧ. Τώρα, για το γραφείο, και αν αυτό βρίσκεται σε πατάρι, ίσως θα έβαζα και εκεί ΥΔΚΧ. Την δεύτερη υπόθεσή σου να την ξεχάσεις  :smile:  

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Έχω την εξής περίπτωση: Εντός αγροτεμαχίου που βρίσκεται εκτός σχεδίου-οικισμού, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, υφίστανται 2 αυθαίρετες ισόγειες αποθήκες (ανεξάρτητες), επιφάνειας 11, 94 τ.μ. η μία και 13,28 τ.μ. η άλλη. Στο αγροτεμάχιο δεν υπάρχει καμία άλλη κατασκευή πέραν αυτών των δύο αποθηκών, για τις οποίες δεν υπάρχει οικοδομική άδεια. Η κάθε μία από αυτές έχει εμβαδόν<15 τ.μ. αλλά η συνολική τους επιφάνεια τα ξεπερνά (11,94+13,28=25,22>15 τ.μ.). Στην περίπτωση αυτή μπορώ να εντάξω τις 2 αποθήκες στην κατηγορία 3, δημιουργώντας 2 φύλλα καταγραφής ένα για την κάθε μία? Διαφορετικά η ρύθμιση τους θα γίνει με αναλυτικό προϋπολογισμό ή με κάποιον άλλον τρόπο, πχ μπαίνουν σε κάποια άλλη κατηγορία!? Στην περίπτωση του αναλυτικού προϋπολογισμού θα συντάξω έναν και για τις 2, ή δύο προϋπολογισμός (έναν για την κάθε αποθήκη?)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο πέραν της αλλαγής χρήσης χωρίς ΥΔ, έχω και 2 ισόγεια ξύλινα κτίσματα ανεξάρτητα από το κυρίως κτίσμα τα οποία ειναι 20.5 τμ αποθήκη και 19.5 τμ κοτέτσι. μπαίνουν και τα 2 σαν ΥΔΒΧ? με μειωτικό?

το κυρίως κτίσμα έχει ΟΑ ενώ τα 2 κτίσματα δεν έχουν? θα κλικάρω με ή χωρίς ΟΑ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.