Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Τελικά τα πρόσθετα τέλη των ασφαλιστικών εισφορών δεν αφαιρούνται από το ακαθαριστο εισόδημα?http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16036

Δεν λαμβάνονται καθόλου υπόψη?Εάν πχ πληρώσαμε συνολικά 2075 ευρω εισφορες και 100 ευρω προσθετα τελη...γραφουμε στο βιβλιο τη συνολικη δαπάνη 2175 και τα 75 ευρω τα κανουμε αναμορφωση?

 

Nαι , ετσι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωτήρη ευχαριστώ για μια ακόμα φορα!!!

georgegaleos...ναι τα 100 ευρω...εκανα λαθος

Edited by ntside
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πρόσθετα τέλη των ασφαλιστικών εισφορών δεν αφαιρούνται από το ακαθαριστο εισόδημα?http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16036

Δεν λαμβάνονται καθόλου υπόψη?Εάν πχ πληρώσαμε συνολικά 2075 ευρω εισφορες και 100 ευρω προσθετα τελη...γραφουμε στο βιβλιο τη συνολικη δαπάνη 2175 και τα 75 ευρω τα κανουμε αναμορφωση?

 

Το ότι οι προσαυξήσεις σου είναι 100€ το γνωρίζεις γιατί πλήρωσες εκπρόθεσμα απλά ένα ειδοποιητήριο. Κάτσε να δεις τι βεβαίωση θα σου εκδώσει και δώσει το ΤΣΜΕΔΕ γιατί κάτι μου λέει ότι δε θα αναφέρει αναλυτικά..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι προσαυξήσεις σου είναι 100€ το γνωρίζεις γιατί πλήρωσες εκπρόθεσμα απλά ένα ειδοποιητήριο. Κάτσε να δεις τι βεβαίωση θα σου εκδώσει και δώσει το ΤΣΜΕΔΕ γιατί κάτι μου λέει ότι δε θα αναφέρει αναλυτικά..

 

 

Ωστόσο δεν καταχωρούμε με βάση τη βεβαίωση , αλλά με βάση τις πληρωμές .

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Έχω κλείσει τα βιβλία μου από το 2011. Δεν εργάζομαι. Πληρώνω όμως κανονικά εισφορές στο ΕΤΑΑ (προφανώς). Το μοναδικό μου εισόδημα είναι μια σύνταξη χηρείας που παίρνω. Πέρυσι μου αφαίρεσαν κανονικά από τον φόρο το 10% των ασφαλιστικών εισφορών. Φέτος τι θα γίνει; Διάβασα ότι δεν θα υπάρχει ο σχετικός κωδικός στις καινούργιες δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Έχω κλείσει τα βιβλία μου από το 2011. Δεν εργάζομαι. Πληρώνω όμως κανονικά εισφορές στο ΕΤΑΑ (προφανώς). Το μοναδικό μου εισόδημα είναι μια σύνταξη χηρείας που παίρνω. Πέρυσι μου αφαίρεσαν κανονικά από τον φόρο το 10% των ασφαλιστικών εισφορών. Φέτος τι θα γίνει; Διάβασα ότι δεν θα υπάρχει ο σχετικός κωδικός στις καινούργιες δηλώσεις.

 

 

Αν δεν θα υπάρχει σημαίνει ότι τέρμα η φορολογική αυτή απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Υποτίθεται ότι οι ασφαλιστικές εισφορές των μηχανικών εκπίπτουν από το εισόδημα τους στο σύνολο τους. Πληρώνω σαν μηχανικός υποχρεωτικά, έστω και χωρίς δουλειά ασφαλιστικές εισφορές. Με ποια λογική εκπίπτουν από το εισόδημα του συναδέλφου μου που έχει δουλειά, και όχι από το δικό μου;

Link to comment
Share on other sites

ποιός είπε ότι το σύστημα βασίζεται στη λογική?

Βασίζεται στο "ότι μαζέψουμε" ή/και στο "τόσα μας λείπουν"

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα παραπάνω αν πληρώσει κάποιος προσαυξήσεις  για ασφαλιστικές εισφορές καθυστερούμενες τότε

κάνει αναμορφωση στις προσαυξήσεις.

Η αναμόρφωση με ποιόν συντελεστή γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.