Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί: Τα «αγκάθια» στο πλαίσιο λειτουργίας


stathis.mp

Recommended Posts

Ακιους , όταν οι μισοί μηχανικοί μέλη του τεε από το 80 και μετά είναι εκ του εξωτερικού , ας μην μιλάμε γιά τρουπώματα .

 

το εξωτερικο ΠΑΝΤΑ ηταν μια εναλλακτικη για ΟΣΟΥΣ ΕΙΧΑΝ....

 

το να χανουν ομως καποιοι τις ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΕΣ και να καταληγουν αλλου ....ενω καποιοι διαλεγαν ΤΕΙ σε καθε χωριο της ελλαδας...

 

και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ για το ΤΕΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ.....

ειδικα να μου κανουν ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥ και ΗΘΙΚΗΣ και να με ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΖΟΥΝ  ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ   απο τον ΑΡΧΙΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΑ....

 

ειδικα απο ενα ενα ΤΕΙ που εχει βαση τιτλου ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΤΜ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗΣ

 

οταν μου απαντησει καποιος τι διαφορετικο Ε.Δ θα εχει το ΑΤΕΙ τοπογραφιας απο τους Α.Τ.Μ  θα ανακαλεσω....

 

ΒΑΣ ξερεις kaι το εχω πει πολλες φορες οτι τα Ε.Δ ειναι ΑΔΙΚΑ ως εχουν.......ουτε εχω καποιο θεμα με ΑΤΕΙ-εξωτερικου-κολεγια κτλ....

ο καθενας οτι μπορει κανει....ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥ.....

 

προσωπικα εργοταξιακος ειμαι.......ας μου παρουν και τις μελετες στατικων που σπανια κανω...προσωπικα λιγο με απασχολει

ΑΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΟΜΕΙΣ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΟΙ....να μοιραστει η πιτα 8-)   παλι καποιοι θα γκρινιαζουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσωπικα δεν κανω τοπογραφικα....γενικα δεν με απασχολει το παραμυθι ΑΤΕΙ- και οπως αλλιως τα λενε...

αλλα ειδικα το δικο σου ΤΕΙ  τοπογραφος μηχανικος δυσκολευομαι να καταλαβω τη χρησιμοτητα του οταν υπαρχει ο Α.Τ.Μ πολυτεχνικης...

υποθετω οτι θα πρεπει να κανεις ΜΟΝΟ τοπογραφικα....αντιστοιχα θα πρεπει αν παμε ΟΛΟΙ στο αντικειμενο μας και Ο Α.Τ.Μ ΝΑ κανει μονο τοπογραφικα

...............................................................

 

υγ απαντα ΜΟΝΟ σε τι διαφερεις απο ΑΤΜ και τι διαφορα θαπρεπε ναχεις σε Ε.Δ....γιατι αν πιστευεις τα ιδια , ΗΘΙΚΑ ειναι ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ.....

 

 

οσο για την μελετη δε πα να @@@@...ελα παππου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου....

μας εχουν ξεσκισει με τις εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ που σε λιγο τοσοι λιγοι που θαχουν σφραγιδα θα παρακαλανε ΝΑΥΠΗΓΟ να τους κανει ΠΕΑ.....

 

 

ερχονται εκλογες μην ξεχνιομαστε

Από κάτι τέτοιες κουβέντες φαίνεται πόσο διαστρεβλωμένη άποψη έχουν κάποιοι, τόσο για το επίπεδο σπουδών των Μηχανικών ΤΕ όσο και για το επιστημονικό αντικείμενο του πολ. μηχανικού και του τοπογράφου (τα οποία είναι κύκλοι με κοινό τόπο μεγαλύτερο από τα διακριτά πεδία τους). 

 

Αγαπητέ, τόσο εσύ όσο και οι έχοντες παρόμοιες απόψεις Μηχανικοί ΠΕ, θα πρέπει επιτέλους να καταλάβετε ότι οι Μηχανικοί ΤΕ δεν σπουδάζουν τέσσερα χρόνια σε ανώτατο ίδρυμα για να γίνουν βοηθοί. 

 

Το αν θα έπρεπε να υπάρχουν σχολές ανωτάτου επιπέδου δύο ταχυτήτων είναι μια μεγάλη συζήτηση, που δεν προσφέρεται για το forum. Αλλά πάρτε το απόφαση ότι οι Μηχανικοί ΤΕ δεν είναι απόφοιτοι ΙΕΚ, ούτε εργοδηγοί του Ευκλείδη. Είναι Μηχανικοί   Ανώτατης Εκπαίδευσης. Έχουν επιστημονική ειδίκευση με προσανατολισμό στην εφαρμογή. Αυτό αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι μπορούν να συνεχίσουν και σε επίπεδο MSc και Dr και να προσανατολιστούν ακόμη και προς την έρευνα. Συνεπώς η δουλειά τους και τα δικαιώματα τους θα πρέπει να αντιστοιχούν σε αυτό το επίπεδο.

 

Τώρα αν εσύ θέλεις να αρνείσαι την πραγματικότητα και να ζεις στο μαγικό κόσμο κάποιων Ελλήνων Μηχανικών ΠΕ, που νομίζουν ότι είμαστε ακόμη στο '50 ή στο '80 και στις εποχές των Υπομηχανικών και της Καρέζη, τότε σόρυ αλλά έχεις ξεπεραστεί και δεν το έχεις καταλάβει. Δες λίγο παραέξω τι γίνεται και το ξανασυζητάμε..

 

Όσο για τη διαφορά Τοπογράφων ΠΕ & ΤΕ, προφανώς αυτή θα πρέπει να αναφέρεται ΜΟΝΟ στο επίπεδο των μεγάλης κλίμακας μελετών και MONO ως προς την χρονική τους εξέλιξη --- με καθυστέρηση για τους ΤΕ. Τέλος προφανώς θα πρέπει να υπάρχει διαφορά ως προς την εξέλιξη τους ως ερευνητές, με υποχρέωση των ΤΕ για MSc πριν από Dr.

Edited by Allobar
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν κανω τοπογραφικα....γενικα δεν με απασχολει το παραμυθι ΑΤΕΙ- και οπως αλλιως τα λενε...

αλλα ειδικα το δικο σου ΤΕΙ  τοπογραφος μηχανικος δυσκολευομαι να καταλαβω τη χρησιμοτητα του οταν υπαρχει ο Α.Τ.Μ πολυτεχνικης...

υποθετω οτι θα πρεπει να κανεις ΜΟΝΟ τοπογραφικα....αντιστοιχα θα πρεπει αν παμε ΟΛΟΙ στο αντικειμενο μας και Ο Α.Τ.Μ ΝΑ κανει μονο τοπογραφικα

επομενως εσυ θα κρατας το κονταρι του Α.Τ.Μ?

 

οσο για τις δαφνες ενος τιτλου ΜΕΤΡΑ και ο τιτλος....ποσοι ΑΤΜ χασανε τη σχολη για λιγα μορια χωρις α ΤΡΟΥΠΩΣΟΥΝ σε ενα ΑΤΕΙ που μελλοντικα θα αυτοχριστει σε ΒΑΣΙΛΙΑ....

ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΑΝΕ....

 

ΕΠΟΜΕΝΩΣ εκτος τις αδικιες που ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στα επαγγελματικα δικαιωματα καιρος να δουμε κΑι τις αδικιες που εγιναν και σε βαρος ΠΟΛΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΝΑ ΤΡΟΥΠΩΣΟΥΝ

 

τα ΑΤΕΙ δομικων εργων και λοιπα αποδεχομαι οτι εχουν ρολο και μαλιστα σοβαρο.....

ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΡΟΥΠΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ και να χαιρονται οι βουλευτες για τα ψηφαλακια και  για τις υπηρεσιες στην κοινωνια @@@@

 

δεν ειμαστε ολοι οι Π.Μ ιδιοι και ειδικα δε μπορω να ακουω κριτικες απο καποιους που σε θεμα ΗΘΙΚΗΣ ειναι ιδιοι αν οχι χειροτεροι απο αυτους που κατακρινουν

 

 

υγ απαντα ΜΟΝΟ σε τι διαφερεις απο ΑΤΜ και τι διαφορα θαπρεπε ναχεις σε Ε.Δ....γιατι αν πιστευεις τα ιδια , ΗΘΙΚΑ ειναι ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ.....

 

 

οσο για την μελετη δε πα να @@@@...ελα παππου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου....

μας εχουν ξεσκισει με τις εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ που σε λιγο τοσοι λιγοι που θαχουν σφραγιδα θα παρακαλανε ΝΑΥΠΗΓΟ να τους κανει ΠΕΑ.....

 

 

ερχονται εκλογες μην ξεχνιομαστε

ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΑΝΗΘΙΚΟ  ειναι το γεγονος οτι ολοι οι συναδελφοι σου  ΠΜ δεκαετιες τωρα κερδοσκοπουν κανοντας μελετες ιδιωτικων και δημοσιων στα τοπογραφικα, σε βαρος των συναδελφων ΑΤΜ εχοντας ελειπης γνωσεις τοσο στα γνωστικα αντικειμενα της τοπογραφιας οσο και της συνχρονης γεωδαισίας.

οι διαφορες στα ΕΠ των ΑΤΜ και των Τοπογραφων ΤΕ ειναι ολοκλρη η πιτα των δημοσιων μελετων που τοσο εσυ απαξιωνεις γιατι μαλλον δεν εχεις ιδεα για το μεγεθος των ποσών που διατειθονται και θα διατεθουν με την ολοκληρωση του κτηματολογιου.Εμεις σαν Τοπογραφοι Τ.Ε δεν ζητησαμε ποτε πληρη εξωμοιωση με τους συναδελφους ΑΤΜ αλλα διεκδικουμε το μεριδιο που μας αναλογει στον κλαδο της Τοπογραφιας με βαση την τετραετη φοιτηση μας  σε Ελληνικο ανωτατο εκαπαιδευτικο ιδρυμα (με εξειδικευση στην τοπογραφια).

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγαμε πάλι .

 

Το τρούπωμα Ακιους μέσω του εξωτερικού , ήταν θέμα επιλογής , γνώσης της εκπαιδευτικής πραγματικότητας και οικονομικών δυνατοτήτων , που προφανώς ήταν διαφορετικά γιά τον καθένα .

Προφανώς στα τέλη της δεκαετίας του 70 που σπούδασα εγώ , το να μπείς σε οποιαδήποτε τριτοβάθμια σχολή στην Ελλάδα , ήταν κάτι που μόλις το 10 % των παιδιών κάθε γενιάς το κατάφερνε .

 

Τώρα ότι 30 χρόνια μετά τριπλασιάστηκαν οι εισακτέοι και μειώθηκαν και τα παιδιά στο μισό λόγω υπογεννητικότητας , έφτασε το ποσοτό στο 80 % .

 

Αυτά όμως ήταν πολιτικές επιλογές που κάποτε πρέπει να διορθωθούν .

 

Οι τοπογράφοι ΤΕ που λές μέχρι πρόσφατα ήταν μόλις 1 τμήμα με εισακτέους γύρω στους 80 παλιά , δεν ξέρω τώρα πόσους .

 

Το τι θα κάνουν λοιπόν είναι το θέμα .

 

Ας δούμε τι κάνουν στις άλλες χώρες και θα βρούμε λύση .

Link to comment
Share on other sites

Ο Αυγητίδης ο οποίος είναι νομικός λέει ότι 

 

"Έτσι, δε λαμβάνεται υπόψη η πείρα που απέκτησε ένας μηχανικός κατά τη διάρκεια της θητείας του ή το γεγονός πως εξειδικεύθηκε σε τομέα άλλον από αυτόν του πτυχίου του! "

 

Οπότε κύριε δικηγόρε Αυγητίδη  δεν θα είχατε αντίρρηση εγώ που σαν μηχανικός έχω 20 χρόνια πείρα πάνω στην πολεοδομική νομοθεσία, και ξέρω πολλά περισσότερα από τους δικηγόρους να μπορώ να εκπροσωπήσω έναν πελάτη μου στο δικαστήριο όταν αυτός δικάζεται για παραβιάσεις της πολεοδομικής νομοθεσίας.

 

Οπως ένας ορθοπαιδικός  ας πούμε να μπορεί από εμπειρία να κάνει τον καρδιολόγο.

Και ο φαρμακοποιός γιατί να μη κάνει τον παθολόγο ? Τόση εμπειρία έχει ο άνθρωπος στα φάρμακα.

 

Φαίνεται δυστυχώς ότι στο όνομα της τρόικας , ο οποιοσδήποτε έχει δόντι θα περάσει ότι γουστάρει.

 

ΕΚΤΟΣ ΑΝ 

 

Θέλετε να πάμε στο μοντέλο της ιατρικής ?

 

Δηλαδή  

 

Α. Κλείσιμο όλων των σχολών μηχανικών ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Β. Ιδρυση αποκλεισιτκά σχολών "Μηχανικής". Μια σχολή μόνο και μετά ειδικότητα.

 

Δηλαδή να κάνεις 3χρόνια σπουδών  να παίρνεις ένα ακαδημαικό μόνο τίτλο τύπου "Γενικός Μηχανικός" με μηδεν επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Γ .Μετά να αρχίζεις  ειδικότητες

 

3 χρονια ειδικότητα Αρχιτέκτων

3 χρόνια ειδικότητα Τοπογράφος

3 χρόνια ειδικότητα Μηχανολόγος 

3 χρόνια ειδικότητα Πολιτκός Μηχανικός  

 

κλπ

 

Ούτε ΑΕΙ -ΑΤΕΙ  - ΤΕΙ κλπ 

 

Γουστάρετε έτσι ?

 

Κι αφήστε τις κατά παραγγελία μελέτες τύπου Αυγητίδη.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και φίλοι μην πέφτετε στο λάκκο που μας ετοιμάζουν.

Έχω και εγώ να πω πάρα πολλά στο θέμα σπουδών-επεγγελματικών δικαιωμάτων-εργοταξιακού-διευθυντικού πόστου.

Δεν είναι της παρούσας στιγμής.

Θα μας γυρίσουν πριν το 1964. Σας θυμίζω ότι μέχρι τότε τα ΕΔ των ηλεκτρολόγων τα είχαν μόνο οι φυσικοί-ραδιοηλεκτρολόγοι απόφοιτοι του Πανεπιστήμιου. Οι του Πολυτεχνείου (μεγάλου ή μικρού) για να τα βγάλουν πέρα ελάμβαναν δίπλωμα Μηχ - Ηλ/γου Μηχανικού.

Παρόμοια κάπως και οι Χημ. Μηχ/κοί.

Οπότε μην τσιμπάτε. Μόνο καλές προθέσεις δεν έχουν και για την χώρα μας και για εμάς.

Υ.Γ. Θυμάστε τι καλές προθέσεις (παρόμοιες) είχε και ο πρώην πρόεδρος του ΙΟΒΕΕ και νυν ΥΠ.ΟΙΚ., σχετικά με την απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων και αμοιβών;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή ιδέα. Δεν μου είχε περάσει από το μυαλό, νομίζω είναι το ιδανικό μοντέλο μια σχολή με κοινά μαθήματα για όλους τους μηχανικούς στην αρχή και μετά ειδικότητα. Θα πρέπει βέβαια να έχει και υποδειδικότητες κατ' αντιστοιχία των τωρινών τομέων σε κάθε σχολή αλλά είναι εφικτό.

 

Σχετικά με το "Έτσι, δε λαμβάνεται υπόψη η πείρα που απέκτησε ένας μηχανικός κατά τη διάρκεια της θητείας του ή το γεγονός πως εξειδικεύθηκε σε τομέα άλλον από αυτόν του πτυχίου του!" , αν παίρναμε επαγγελματικά δικαιώματα με βάση την εμπειρία μας νομίζω πως όλοι οι μηχανικοί που κάνουν μελέτες, τακτοποιήσεις, κτλ, δικαιούνται αυτοδίκαια τα επαγγελματικά δικαιώματα του δικηγόρου και κάποιοι και του συμβολαιογράφου.

Πλέον γνωρίζουμε περισσότερη νομοθεσία και νομολογία από αυτούς.

 

Επίσης έχουμε γίνει και λογιστές οπότε θα μπορούμε να διεκδικήσουμε την αντίστοιχη άδεια αν θα μετράει η εμπειρία. Δεν μιλάω απλά για το κόψιμο μιας απόδειξης αλλά για τον πλήρη έλεγχο των εσόδων, φόρων και εξόδων μας ώστε να ξέρουμε που πατάμε και τι να χρεώσουμε. Τι περνάει στα έξοδα, τι όχι, πόσο φόρο πληρώνουμε εδώ, πόσο εκεί, κτλ.

Όσοι είσαστε νέοι μηχανικοί ρίξτε μια ματιά σε ένα απλό αρχειάκι που έχω ανεβάσει για να πάρετε μια ιδέα http://www.michanikos.gr/files/file/939-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CF%8C-%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1/

 

 

<Humor on>

Θα έπρεπε να πάρουμε και δικαιώματα ψυχολόγου, καθώς έχουμε γίνει και ψυχολόγοι για να αντεπεξέλθουμε στις ιδιαιτερότητες του κάθε πελάτη, υπαλλήλου ή και συνεργείου.

</humor off>

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Μα η εμπειρία λαμβάνεται υπόψιν ΜΕΤΑ του πτυχίου σε ότι αφορά τα δικαιώματα λήψης μελετητικών και εργοληπτικών πτυχίων.

Γιατί δηλαδή να μηδενίζεται η αξία του όποιου Πολυτεχνείου και να δίνεται όλη η πίτα της "αξιολόγησης¨στην αγορά εργασίας?

 

Διαφωνώ κάθετα με την "ελεύθερη πρόσβαση" γενικά και αόριστα. Είμαι υπέρ του κεντρικού κρατικού σχεδιασμού με βάση τις πραγματικές ανάγκες. Όσοι μπορούν και έχουν το "μηχανικό" μυαλό μετά από εξετάσεις να μπαίνουν στα Πολυτεχνεία. Οι απόφοιτοι να έχουν δουλειά. Αυτό είναι.

Όχι 2000 πολιτικοί μηχανικοί κάθε χρόνο, 1000 έργων υποδομής, 1000 δομικών έργων, άλλοι 1000 αρχιτέκτονες με επικαλυπτόμενα δικαιώματα, τοπογράφοι, ΤΕ, εκ Βουλγαρίας, ΚΕΣ, ΙΕΚ, και δεν ξέρω εγώ τι άλλο να σφάζονται για μια θέση εργασίας, για τις λίγες δουλειές που υπάρχουν να φαγώνονται μεταξύ τους κλπ...ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ....Αυτό όμως ΔΕΝ θα το δείτε γιατί ΔΕΝ το θέλουν....

Link to comment
Share on other sites

Allobar

ΒΑΦΤΙΣΟΥ και υπερμηχανικος ΥΠΕΡΑΝΩΤΑΤΗΣ....δε με απασχολει και δεν θα σκασω ....δεν με απασχολει αυτη η κουβεντα ουτε θα καω τον τεντεκτιβ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΟΒΑΡΑ μαθηματα- σοβαρους καθηγητες κτλ....

η αγορα κρινει......ετσι και αλλιως η αγορα ειναι οτι χειροτερο υπαρχει με ΜΗΔΕΝΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ....

δε εχεις πιασει το νοημα αυτων που λεω.....επιασες μια κουβεντα που σε ΒΟΛΕΥΕ να κατεβασεις το τραγουδι που καταντα μονοτονο....

 

ΝΑ μου κουνανε το δαχτυλο δε μπορω.....επειδη εχω τον τιλτο του Π.Μ......ΕΛΕΟΣ.....εδω ακομα και οι γερμαοι πεταξανε απο πανω τους τη ρετσινια των ναζι...

εγω θα πρεπει 10ετιας Π.Μ να απολογουμαι το τι κανανε το 50-60-70-80-90 οι ΠΜ ?

 

geo_teo

δε διαφωνω μαζι σου ...επιασες και εσυ μια σειρα και με ειδες εχθρο των ΑΤΕΙ..

 

γενικα οι περισσοτεροι των ΑΤΕΙ μιλατε ΜΟΝΟ σε τετοιες ειδησεις (εξαιρω ΒΑΣ)

 

 

ΒΑΣΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ

 

εξετασεις για ολους και τομεις αφου φτασαμε εδω με τετοια ΧΑΛΙΑ....

φτασαμε 150.000 μηχανικοι προσωπικα ας φτασουμε και 250.000 με ΑΤΕΙ δε αλλαζει κατι....

οταν εχουμε κολεγια-σχολες τυπου ΞΥΝΗ κτλ σιγα μην αρχιζω να μαλωνω...

 

ΜΗΝ μου κουνα ΚΑΝΕΙΣ το δαχτυλο....και εγω ζορια ΤΡΑΒΑΩ και μαλιστα ΜΕΓΑΛΑ και δε μου φταει κανενας

 

ΕΧΘΡΟΣ δεν ειναι ουτε των ΑΤΕΙ ουτε των ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΩΝ...

 

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.....

γιαυτο geo_teo και ιδια δικαιωματα ναχεις με ΑΤΜ αν ΠΟΥΝ απο κτηματολογιο ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ   100,000 για να κατεβεις να δουμε μετα ποιος ειναι ο εχθρος....

Link to comment
Share on other sites

akius η τετραετής φοίτηση σε ανώτατο δημόσιο ίδρυμα δεν είναι βαφτίσια.

 

δεν έχω καμία διάθεση για τέτοιες συζητήσεις, οι οποίες έχουν εξαντληθεί στο παρελθόν. Αλλά αν μη τι άλλο απαιτώ σεβασμό στον κόπο και τα χρόνια που σπατάλησα για τις σπουδές μου. Μπορείς να συνεχίσεις να είσαι υπερόπτης, ειρωνικός και αλαζόνας, δικό σου πρόβλημα.

 

Αλλά η στάση σου κρίνεται από τα επιχειρήματα σου. Και όταν ξεφτιλίζεις με περισσή ευκολία τον κόπο τεσσάρων χρόνων, ανάγοντας πτυχίο δημόσιας ανώτατης εκπαίδευσης σε βαφτίσια, τότε σίγουρα δεν μπορείς να θεωρηθείς σοβαρός συνομιλητής. 

 

Ας μην το συνεχίσουμε λοιπόν. Άλλωστε συμφωνώ μαζί σου ότι η πραγματικότητα και η αγορά θα μας αναγκάσουν να προσαρμοστούμε αναλόγως.. όλοι μας.. υπερόπτες και προσγειωμένοι! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.