Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση?

 

Εγκύκλιος 4 - Άρθρο 11

 

20) Παρ. 1.δ.i : Σε περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών επί κοινοκτήτων/κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου για το οποίο δεν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, κατά το σκοπό της διάταξης, τη δήλωση δύναται να υποβάλει ένας εκ των συνιδιοκτητών µε την προϋπόθεση ότι συναινεί η πλειοψηφία των συνιδιοκτητών (άνω του 50%) του ακινήτου λαµβάνοντας υπόψη τα ποσοστά συνιδιοκτησίας καθενός συνιδιοκτήτη. 

 

Η συναίνεση που ζητάει ποιάς μορφής είναι.

Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι ούτε με την μορφή του "Πρακτικού Γενικής Συνέλευσης" ούτε και με Υπεύθυνη Δήλωση ξεχωριστά των ιδιοκτητών...

 

Μπορεί να είναι μία Υπεύθυνη Δήλωση του Ιδιοκτήτη του ακινήτου με την αυθαιρεσία, που να δηλώνει ότι έχει σύμφωνο το 50+% των υπολοίπων συνιδιοκτητών, οι οποίοι έχουν δώσει προφορικά την συναίνεσή τους, για την συγκεκριμένη τακτοποίηση??

 

 

Ευχαριστώ

δεν εχει καμμια λογική αυτη η παρ. 20..

 

Και ουτε υπηρχε κανενας "σκοπός" στην διαταξη...οπωςδιατεινονται....Αν η διαταξη ειχε τετοιο   "σκοπό" θα το εγραφε...

 

Απλα...τους εγινε μια ερωτηση...και  θεωρησαν  καλο να συμπληρωσουν τον  νομο με την εγκυκλιο...

 

με την αστηριχτη δικαιολογια...

"ειχε σκοπό να το γραψει ο νομος...και εμεις διευκρινιζουμε  τον...σκοπό του..."!!!!

 

Απλα ειναι ενα  ακομα λαθος της εγκυκλίου...

 

[οταν δεν εχει συσταθει ΟΙ  ειναι ολοι εξ αδιαιρετου...και στα νομιμα και στα αυθαιρετα. ]

 

Η απαντηση  στο ερωτημα   υπαρχει ηδη στον 4178 και λυνεται με το 11/δ/iv

 

Με αυτο θα "πας"...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται να βάλεις υπέρβαση ύψους.

το πρόστιμο σου είναι 

Τ.Ζ.x 0,15XΤ.Μ. (υπογείου που μπαίνουν στον μειωτικό συντελεστήx0,50)x1,00 (χωρίς υπέρβαση δόμησης, χωρίς υπέρβασης κάλυψης, χωρίς υπέρβαση ύψους)xΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ

 

 

Ποσοστό υπέρβασης δομησης δεν βαζουμε!Τα μέτρα του υπογειου τα βαζουμε όμως με μειωτικο συντελεστη οπως λεει παραπανω ο soundholics

 

 

Και Υπέρβαση κάλυψης δε βάζω ακόμα και αν το υπόγειο εξέχει της επιτρεπόμενης κάλυψης της άδειας; Μιλάω για βοηθητική χρήση πάντα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω καταλάβει οτι στα Φ.Κ. και την υπέρβ. δόμησης και την υπέρβ. κάλυψης, αφού καταλήξαμε οτι τις συγκρίνουμε με τα σημερινά επιτρεπόμενα των όρων δόμησης, για να βάλω υπέρβαση και στις δύο, πρέπει το κλάσμα να μου βγάζει > 1,00.

 

Μόνο έτσι έχει νόημα (αφού και στο Φ.Κ. το ονομάζει π.χ. <20% υπέρβαση της επιτρεπόμενης κάλυψης). Άρα πρέπει να έχω 115 αυθαίρετη κάλυψη και 100 συντελεστή κάλυψης, ώστε 115/100=1,15 άρα =15% υπέρβαση κάλυψης <20% της επιτρεπόμενης.

 

Αντίστοιχα, για να το πούμε χοντρά, αν τα αυθαίρετά σου, από μόνα τους, δεν ξεπερνούν τους συντελεστές οι υπερβάσεις είναι "καμία"

Link to comment
Share on other sites

Και Υπέρβαση κάλυψης δε βάζω ακόμα και αν το υπόγειο εξέχει της επιτρεπόμενης κάλυψης της άδειας; Μιλάω για βοηθητική χρήση πάντα.

 

αν εξέχει της επιτρεπόμενης κάλυψης κανονικά βάζεις και υπέρβαση κάλυψης.

ΑΛΛΑ αν ισχύουν στην περιοχή τα άρθρα του ΝΟΚ για τις κατασκευές στους ακαλυπτους (σε συνδυασμό με το ποσοστό κάλυψης και τον συντελεστή δόμησης) υπάρχουν και περιπτώσεις πλέον

που επιτρέπονται επεκτάσεις υπογείων χωρίς να προσμετρούν στην κάλυψη/δόμηση.

Θέλει όμως μελέτη ΝΟΚ

 

εγώ πάντως έχω καταλάβει οτι στα Φ.Κ. και την υπέρβ. δόμησης και την υπέρβ. κάλυψης, αφού καταλήξαμε οτι τις συγκρίνουμε με τα σημερινά επιτρεπόμενα των όρων δόμησης, για να βάλω υπέρβαση και στις δύο, πρέπει το κλάσμα να μου βγάζει > 1,00.

 

Μόνο έτσι έχει νόημα (αφού και στο Φ.Κ. το ονομάζει π.χ. <20% υπέρβαση της επιτρεπόμενης κάλυψης). Άρα πρέπει να έχω 115 αυθαίρετη κάλυψη και 100 συντελεστή κάλυψης, ώστε 115/100=1,15 άρα =15% υπέρβαση κάλυψης <20% της επιτρεπόμενης.

 

Αντίστοιχα, για να το πούμε χοντρά, αν τα αυθαίρετά σου, από μόνα τους, δεν ξεπερνούν τους συντελεστές οι υπερβάσεις είναι "καμία"

 

Θεωρητικά είναι σωστή, πρακτικά είναι εντελώς λάθος η προσέγγιση αυτή,

αφου "χρηματικώς" δεν παίζει διαφορά, "πολεοδομικώς" όμως έχει τεράστια στα μεγέθη που πλέον προσμετρούνται στα πολεοδομικά μεγέθη του οικοπέδου.

Εφόσον εκπονείται διάγραμμα κάλυψης, πρέπει να υπάρχει και αντιστοίχιση του τι μετρά στην δόμηση και τι όχι στο αντίστοιχο πινακάκι υπερβάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θεμελιώσεις ψηλότερα τότε αυτόματα το υπόγειο χάνει την ιδιότητα του υπογείου (>1,5μ). Μάλλον η εγκύκλιος εννοεί εάν θεμελιώσεις χαμηλότερα ,αλλά η οροφή του υπογείου να παραμείνει στην στάθμη της. Τότε δεν μπαίνει ΥΥ πας με αναλυτικό.

Διαφωνώ. (για να κάνουμε κουβέντα δλδ)

Εσύ έχεις λογική στην απάντηση σου.

Η Εγκύκλιος όμως για ακόμα μία φορά είναι γιού χου.

Δλδ όπως μια σελίδα μετά λέει: και μόνο όταν το δάπεδο έχει υλοποιηθεί στη στάθμη που προβλέπεται κτλ κτλ.

κάτι θα έπρεπε να λέει και εδώ.

 

Δεν το λέει, επομένως πάει παντού.

 

Αλλά μπορεί αύριο να βγει και να σου πει:

υπόγειο σύμφωνα με τον ΓΟΚ έιναι το τάδε επομένως δεν έχει εφαρμογή.

(αυτό που λες και εσύ).

 

Δλδ χάθηκε να υπάρχει ΜΙΑ ξεκάθαρη απάντηση;;;;;

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που λες δίκιο έχεις και αυτό που λες κολλάει και σε πολλά άλλα. Πρέπει όπως και έχει να βρούμε ΄΄λογικές΄΄ λύσεις (που να ΄΄ισορροπούν΄΄ κάπου ανάμεσα σε 3, 4, νόμο, λογικής και παράνοιας) για να μπορέσουμε να κάνουμε υπαγωγές. Αλλιώς πάπαλα.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να ειπωθεί και περιφραστικά ...

πχ. αυτό το άρθρο θέλω να κουμπώνει στο "ιδιοκτησιακό", αυτό στο "φορολογικό" και το άλλο στο "πολεοδομικό", για το "εισπρακτικό" ο συντελεστής θέλω να είναι ...

Αλλά όπως έχουμε πει χιλιάδες φορές ... με δουλειά να βρισκόμαστε ...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αυτο με το υψος ειναι πολυ απλο:

 

αν το υψος του κτιριου σε σχεση με το μηδεν της αδειας ειναι ιδιο με της αδειας ΚΑΙ η σταθμη δαπεδου του υπογειου ειναι ιδια σε σχεση με το μηδεν της αδειας, τοτε

1)αν υπαρχει ξεμπαζωμα ==> υπερβαση υψους χωρις υπερβαση δομησης (αντιστοιχα στον 4014 το ξεμπαζωμα χρεωνοταν ως πεντακοσαρικο, εδω χρεωνεται αλλιως)

2)αν δεν υπαρχει ξεμπαζωμα==> καμια παραβαση

 

αντιστοιχα, αν η σταθμη δαπεδου του υπογειου Ή το υψος του κτιριου σε σχεση με το μηδεν διαφερουν (ως προς το πλεον) ==> υπερβαση δομησης ΚΑΙ υψους

 

Αν απο την αλλη μιλαμε για εκτος σχεδιου με αδεια, τοτε το μηδεν απλα δεν μπορει να ελεγχθει, επομενως 3 τον λουτσο κλαιγανε, δεν υπαρχει καμια παραβιαση υψους, γιατι πολυ απλα αν δεν μπορειτε να το ελεγξετε εσεις, τοτε ποιος σας λεει οτι ο τρομπας που θα ερθει να ελεγξει θα μπορει? Δηλαδη ουτε καν με χωροβατη δεν μπορουν να ελεγχθουν καποιες δηλωσεις, εγω παω με τοταλ κ ας πουμε οτι την παλευω. Υπαρχει ποτε περιπτωση ΕΣΤΩ κ ελεγκτης δομησης (δεν μιλαμε καν για πολεοδομια η αλλα συμβουλια της πλακας) να σκασει με τοταλ? Η μηπως λετε οτι απο τα 200 ευρω που παιρνει θα δωσει τα μισα σε ενα τοπογραφο να τσεκαρει? ΚΑΜΙΑ περιπτωση, κ οποιου του τυχει τοτε ειναι μαυρογατος.

 

Τελος, εχω να πω οτι ενταξει, δυσκολοι καιροι, αλλα το να γραφετε 410 ποστς γκρινιας ως επι το πλειστον, σημαινει ειτε οτι βαριεστε (αρα τρολαρετε κατα βουληση αλλα χαλατε ενα χρησιμο θρεντ) ειτε οτι φοβαστε τον ελεγχο της δηλωσης που παρεπιπτοντως ΜΟΝΟ απο το συποθα ελεγχονται οι συντελεστες (ουτε καν απο τον ελεγκτη δομησης της κατηγοριας 5) , ή οτι ειστε παντελως αχρηστοι κ πηρατε πτυχιο νυχτα γιατι κατα βαση σκεφτεστε σαν πρωτοκολλαδες του δημοσιου, ενω οταν εχετε εναν ελεγκτη της πολεοδομιας απεναντι σας μονο τοτε λειτουργει το φτωχο μυαλο σας. Βασικα για αλλη μια φορα επιβεβαιωνεται οτι το φορουμ καλο ειναι μεν, αλλα η σαβουρα που υπαρχει εδω μεσα συνεχως μεγαλωνει επικινδυνα. Για να βρει κανεις ενα σοβαρο ποστ αναγκαζεται να διαβαζει μιση ωρα τις μαλακιες του καθενος.

 

Αν οντως θελετε να τρολαρετε, να μπειτε στο παγκοσμιοποιηση, εκει οπου ολα τα μεγαλα μυαλα συναντωνται εδω κ 3 χρονια κ βγαζουν τα σωθικα τους.

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.