Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν έχουμε μία 4οροφη πολυκατοικία π.χ. που χτίζει 400Μ2 , με 4 κατοικίες των 100Μ2 η οποία έχει και ένα υπόγειο - αποθήκη β.χ. που δεν μετράει στην δόμηση αλλά έχει χιλιοστά π.χ. 100/1000. 

 

Τότε η κάθε κατοικία έχει (1000 - 100) / 4  = 900/4 = 225 χιλιοστά ιδιοκτησίας επί του οικοπέδου όμως σαν ποσοστό συντελεστή έχει το 1/4 του συντελεστή 400Μ2 . 

 

Άρα ο έλεγχος υπερβάσεων θα γίνει με το ποσοστό του Συντελεστή Δόμησης δηλαδή το 1/4 των 400Μ2 δηλαδή τα 100Μ2 όσο είναι και το εμβαδόν του κάθε διαμερίσματος όπως λέει ο avgoust παραπάνω.

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nik ξέχασες τους κοινόχρηστους χώρους. Στα 400M2 να μην είναι 80Μ2 κοινόχρηστοι? Άρα ενώ το ποσοστό συντελεστή που αντιστοιχεί σε κάθε διαμέρισμα είναι 100Μ2, το καθαρό εμβαδό κάθε διαμερίσματος είναι (400 - 80) / 4 = 80Μ2. Οπότε τελικά με τι θα συγκρίνεις, με τα 100 που είναι το θεωρητικό ποσοστό δόμησης ή με το 80 που είναι το πραγματικό? Τρέχα γύρευε!

Link to comment
Share on other sites

 

Μέχρι τότε το γράφουμε κι αυτό στα παλιά μας τα παπούτσια!!!!    +1

 

συγνωμη...

 

αλλά,  οσοι καψαμε στο τζακι  τα παληα μας τα παπουτσια...

 

δεν εχουμε πού  να τους γραψουμε.....

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν τους έβαλα για απλοποίηση αλλά δεν αλλάζει κάτι.

 

400Μ2 δόμηση και ας πούμε 360Μ2 καθαρά. Το καθαρό ποσοστό δόμησης του διαμερίσματος ( χωρίς την δόμηση κοινοχρήστων που του αναλογεί) είναι 80Μ2 όσο είναι το εμβαδόν του. Άρα πάλι στο ίδιο δεν καταλήγουμε ? Ότι ελέγχουμε με το εμβαδόν του διαμερίσματος.  

 

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο πολύπλοκο δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για να το θυμόμαστε ευκολότερα, τουλάχιστον εμένα μου ταίριαξε,

είναι να κάνουμε αυτό που έχει πει ο Δημήτρης.

 

Ποσοστό=(καθαρά Ο.Ι,)/(Σύνολο Καθαρών).

 

Στον παρονομαστή θα μπει: (ποσοστό)*(Εμβαδόν οικοπέδου)*(συντελετή δόμησης)

Link to comment
Share on other sites

Σταύρε συμφωνώ μαζί σου, έτσι μόνο βγαίνει άκρη, με δύο επισημανσεις:

1) σε οικοδομές του 60-70 της περιοχής μας τουλάχιστον, που  καθαρά δεν αναφέρονται συνήθως σε αρκετα παλιά συμβόλαια (το κλασσικό "...  μέτρα μετά των κοινοχρήστων"), ούτε πίνακας θα μπορεί να βρεθεί, τί κάνουμε ? μία εκδοχή είναι να υποθέτουμε τα συνολικά μικτά από το τότε τοπογραφικό (τότε δεν υπήρχε καν η έννοια του συντ δόμησης τα ξες καλύτερα), αλλά αυτό ενέχει πολλά μπερδέματα. Η πιο πιθανή εκδοχή είναι "ελλείψει άλλων στοιχείων συγκρίνω με τα ποσοστά ιδιοκτησίας επί του οικοπέδου".

2) κάτι μου λέει ότι αυτό το μπέρδεμα θα διορθωθεί πάλι και θα ισχύει προαιρετικά μόνο, όταν μας "καίει" το άλλο κανονικό ποσοστό. οπότε εγώ λέω πάντα να συγκρίνω τί βγαινει και με το ποσοστό επί του οικοπέδου (γιατί αυτό αναφέρεται στο νόμο, και εδώ η εγκύκλιος ξεκάθαρα άλλαξε το νόμο, δε τον εξήγησε ή ανέλυσε ή έκλεισε κάποιο κενό του) και ανάλογα με την περίπτωση να πράττω!

Link to comment
Share on other sites

Στα τετραγωνικά των ΟΙ στους πίνακες των συστάσεων σε οικοδομές με αυθαιρεσίες όπου η σύσταση έγινε μετά, στα τετραγωνικά των ιδιοκτησιών συμπεριλαμβάνονται και τα αυθαίρετα μαζί αφού πάντα γίνεται αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης. Σε αυτές τις περιπτώσεις το ποσοστό καθαρά Οι προς συνολικά καθαρά θα είναι "πλαστό".

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη...

αλλά,  οσοι καψαμε στο τζακι  τα παληα μας τα παπουτσια...

δεν εχουμε πού  να τους γραψουμε.....

 

Φίλε μου, αν ψάξεις όλο και κάτι θα βρεις που να μην σβήνει το μελάνι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.