Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστάσεις λεβητοστασίου & μηχανοστασίου ανελκυστήρα


garyfalia

Recommended Posts

Εγώ απλώς παρατηρώ ότι σκίζονται οι πολιτικοί και οι αρχιτέκτονες του φόρουμ να απαντήσουν σε κάθε ερώτημα που γνωρίζουν την απάντηση και αφορά την ειδικότητά τους ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με τους μηχανολόγους-ηλεκτρολόγους όταν η ερώτηση προέρχεται από μηχανικούς άλλης ειδικότητας από αυτούς .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω ψιλομπερδευτει επειδη σαν πολιτικος δεν κατεχω απο μηχανολογικα και δεν εχω ιδεα απο διαστάσεις λεβητα - καυστηρα

Link to comment
Share on other sites

κτιριοδομικό

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=395

 

ΑΡΘΡΟΝ-27 ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ.

2.4.1.3. Το μέγεθος του λεβητοστασίου προσδιορίζεται σε συνάρτηση με τον αριθμό και τις διαστάσεις των λεβήτων που θα εγκατασταθούν σ' αυτό.

......

α. Η οριζόντια απόσταση μεταξύ της πλευράς του λέβητα που είναι το άνοιγμα της εστίας και του απέναντι τοίχου του λεβητοστασίου πρέπει να είναι ίση με το μήκος του λέβητα συν 1 m (αλλά τουλάχιστο 1,5 m στο σύνολο, για λέβητες μέχρι 300 KW, και τουλάχιστο 2,0 m, για λέβητες πάνω από 300 KW).

β. Η οριζόντια απόσταση μεταξύ της πλευράς του λέβητα που βρίσκεται η έξοδος των καυσαερίων και του απέναντι τοίχου του λεβητοστασίου ή της απέναντι πλευράς της καπνοδόχου πρέπει να είναι ίση με το μισό της απόστασης, όπως αυτή ορίζεται προηγουμένως στο εδάφιο (α) της παραγράφου αυτής.

Εφόσον υπάρχουν δύο ή περισσότεροι αγωγοί καυσαερίων, η απόσταση αυτή αυξάνει ανάλογα με τον αριθμό τους. Σε περίπτωση που παρεμβάλλεται κάποια συσκευή μεταξύ της εξόδου των καυσαερίων από το λέβητα και της καπνοδόχου (πχ. καπνοσυλλέκτης), θα πρέπει να υπάρχει ελεύθερη απόσταση γύρω από αυτή τουλάχιστο 0,6 m).

γ. Η οριζόντια απόσταση μεταξύ των άλλων πλευρών του λέβητα και των τοίχων του λεβητοστασίου πρέπει να είναι τουλάχιστο 0,6m.

Το ίδιο μέγεθος (0,6 m) ισχύει και για την μεταξύ δύο λεβήτων απόσταση.

δ. Το ελεύθερο ύψος του λεβητοστασίου (μεταξύ δαπέδου και οροφής ή μεταξύ δαπέδου και κάτω παρειάς τυχόν υπάρχουσας δοκού) πρέπει να είναι τουλάχιστον:

(i) 2,20 m - για λέβητες ολικής εγκατεστημένης θερμικής ισχύος μέχρι 70 KW.

(ii) 2,40m -για λέβητες θερμικής ισχύος από 70KW έως 230KW.

(iii) 3,00 m - για λέβητες θερμικής ισχύος άνω των 230 KW.

Τα ανωτέρω ελάχιστα όρια προκειμένου περί αερολεβήτων προσαυξάνονται κατά 50 cm.

ε. Τα ελάχιστα απαιτούμενα ελεύθερα ύψη της περίπτωσης (δ) αυξάνονται για να εξασφαλίσουν ελεύθερο ύψος μεταξύ του λέβητα και της οροφής 0,80 m ή μεταξύ απαραίτητων σωληνώσεων και οροφής 0,50 m.

 

2.4.1.4. Το λεβητοστάσιο πρέπει κατά το δυνατόν, να εξαερίζεται ομοιόμορφα.

Απαγορεύεται η ύπαρξη τεχνητού αερισμού του λεβητοστασίου.

κλπ

 

2.4.1.6. Οι πόρτες του λεβητοστασίου πρέπει να είναι μεταλλικές, να ανοίγουν προς τα έξω, να έχουν μηχανισμό επαναφοράς στην κλειστή θέση και να κλειδώνουν ασφαλώς. Κλειδί της πόρτας του λεβητοστασίου θα βρίσκεται μόνιμα κοντά στην πόρτα.

κλπ

 

υγ τελικά η απάντηση δεν ήταν μια φράση

(εννοείται πως διαβάζουμε το κείμενο από το πρωτότυπο γιατί έχω αντιγράψει αποσπασματικά)

Link to comment
Share on other sites

Μαράζι το έχω qwert να δώσεις μια σαφή απάντηση ή κάποιο απόσπασμα από κάποιον κανονισμό που αφορά μηχανολογικές ή ηλεκτρολογικές μελέτες . Οι υπόλοιποι δηλαδή στο φόρουμ (από τους συντονιστές ειδικά η myri ,η anka και ο Χάρης) που προσπαθούν να απαντούν σε τέτοια ερωτήματα με σαφήνεια είναι οι χαζοί ;

 

Λεβέντη μου,

1)Η απάντηση που έδωσα ήταν σαφέστατη.Αν ανοίξεις τον κτιριοδομικό ο οποίος είναι ανεβασμένος στο φόρου θα βρείς την απάντηση.Δεν θα κάτσω να ψάξω εγώ για άλλους.

2)Αφού είσαι τροχονόμος στο φόρουμ και κοιτάς ποιος απαντάει και τι, θα έπρεπε να έχεις παρατηρησει οτι η συμετοχή μου είναι η ελάχιστη και αυτό γιατί απλά δεν προλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Α) Δεν είμαι λεβέντης αλλά λεβέντισσα . :)

Β)Για να ήταν σαφής θα μπορούσες να αναφέρεις να κοιτάξει στον κτιριοδομικό που υπάρχει ανεβασμένος στο φόρουμ .Δεν τα ξέρουν όλοι όλα και τα θέματα τα διαβάζουν και νέα μέλη .

Γ)Μπράβο για τη συναδελφικότητα που δείχνεις μη βοηθώντας κανέναν (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου).

Δ)Αφού δεν έχεις όπως λες χρόνο τότε γιατί έγινες mod;

Ε)Δεν είναι ανάγκη να είναι κανείς τροχονόμος για να δει τα αυτονόητα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επιμείνω να πείσω οτι η απάντηση μου είναι σαφέστατη γιατί θεωρώ γελοίο να προσπαθώ να αποδείξω τα αυτονόητα. Θεωρώ οτι μιλάω σε ανθρώπους ανωτάτης εκπαίδευσης με στοιχειώδη νοημοσύνη.

 

Οσο για το γιατί έγινα mod δεν έγινα από μόνος μου αλλά μου προτάθηκε από τους δημιουργούς του φόρουμ χωρίς να το ζητήσω και δέχτηκα τότε με τις όποιες επιφυλάξεις.

 

over and out.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

leon83 επίσης εαν είναι κάτω απο 300τμ και 1300κβ δεν απαιτείται μελέτη θέρμανσης οπότε δεν δείχνεις και λεβητοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην δείξεις λεβητοστάσιο;

Το λεβητοστάσιο το δείχνεις στα σχέδια επειδή θα το κατασκευάσεις. Η περίπτωση που θα θερμάνεις τον χώρο χωρίς κεντρική θέρμανση (οπότε ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ λεβητοστάσιο και γι αυτό δεν το δείχνεις) δεν περιορίζεται από κυβικά κτιρίου ή ορόφους...

Άσε που και σε μονοκατοικία που θα βάλεις λεβητοστάσιο πρέπει να το δείξεις, γιατί αλλιώς δεν μπορεις να κάνεις μελέτη αερίου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γιατί να μην δείξεις λεβητοστάσιο;

Το λεβητοστάσιο το δείχνεις στα σχέδια επειδή θα το κατασκευάσεις. Η περίπτωση που θα θερμάνεις τον χώρο χωρίς κεντρική θέρμανση (οπότε ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ λεβητοστάσιο και γι αυτό δεν το δείχνεις) δεν περιορίζεται από κυβικά κτιρίου ή ορόφους...

Άσε που και σε μονοκατοικία που θα βάλεις λεβητοστάσιο πρέπει να το δείξεις, γιατί αλλιώς δεν μπορεις να κάνεις μελέτη αερίου...

 

Δλδ συνάδελφε σε ίδια περίπτωση που έχω (δλδ μη επιβολής μελέτης θέρμανσης) θα δείξω κανονικά λεβητοστάσιο και αποθήκη καυσίμου βάσει των απαιτήσεων του Κτιριοδομικού ?

 

Η σχέση με τη μελέτη αερίου ?

 

Σόρυ για τις ηλίθιες ερωτήσεις αλλά είμαι ΠΜ και δεν κατέχω.

 

Btw γνωρίζει κανείς αν στο γέρακα Αττικής επιβάλλεται φ. αέριο ?

 

Μερσί νι αντβάνς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.