Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Απ' ότι κατάλαβα, ως τις 28/3, αυτός που έδωσε λεφτά σε ελ. επαγγελματία το 2013 και του έκανε παρακράτηση φόρου πρέπει να το δηλώσει ηλεκτρονικά. Οχι ο ελ. επαγγελματίας. Υποχρέωση αυτού που πραγματοποίησε την παρακράτηση είναι να την αποδώσει και ως τις 28/3 να το δηλώσει.

Επίσης αν κάποιος είναι μισθωτός (αορίστου, ωρομίσθιος κλπ) τότε ο εργοδότης του είναι υποχρεωμένος να δηλώσει τις αποδοχές και τις κρατήσεις του υπαλλήλου για το 2013. Η παλιά βεβαίωση αποδοχών που την δήλωνε ο εργαζόμενος στη φορολογική του δήλωση.

Αυτό για το μέχρι τις 28/3.

Τα ΦΕΜ δεν περιλαμβάνονται. Αυτά στις φορολογικές μας δηλώσεις.

Δεν ξέρω αν το κατάλαβα καλά.

 

Αυτές τις μέρες έχω πάθει κανά δυο εγκεφαλικά απανωτά αλλά (ευτυχώς) τζάμπα. Τη μια φορά με την προκαταβολή φόρου που ένας συνάδελφος είχε γράψει ότι βγαίνει <<1,55Χφόρος-παρακράτηση>> και άρχισα να βλέπω αστράκια (ευτυχώς δεν είναι έτσι) και την άλλη τώρα που νόμισα ότι θα αρχίσω να τρέχω να μαζεύω βεβαιώσεις παρακρατήσεων για μένα και βεβαιώσεις αποδοχών για τη σύζυγο.

Να έβγαιναν και τίποτα λεφτά της προκοπής να πεις χαλάλι το τρέξιμο...... Τρέχεις με άδειες τσέπες για να μείνεις με άδειες τσέπες.

 

Αυτό που λέει ο Σωτήρης για την οριστική δήλωση 30/04 και 31/05 δεν το ξέρω.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτα που ακουμε... αποφασεις... ημερομηνιες... ληξης... Λες να εχουν αφησει ελευθερη τη χρηση της και να μην το εχουμε παρει ειδηση?

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε τι έχουμε καταλάβει για τις ΜΥΦ.

 

Εγώ λοιπόν στο πρώτο τρίμηνο έχω:

ΕΣΟΔΑ

1 ΤΠΥ προς τον επιτηδευματία Α 1000€+ΦΠΑ

3 ΤΠΥ προς τον επιτηδευματία Β 500€+700€+1500€+ΦΠΑ

1 ΑΠΥ προς τον κυρ Παναγιώτη 500€+ΦΠΑ

1 ΑΠΥ προς τον κυρ Στέλιο 700€+ΦΠΑ

 

ΕΞΟΔΑ

1 ΤΠΥ από επιτηδευματία 1000€+ΦΠΑ (έκπτωση του ΦΠΑ)

4 ΑΛΠ από βενζίνη 50€+55€+60€+65€ (ποσό ΜΕ το ΦΠΑ, ΔΕΝ γίνεται έκπτωση του ΦΠΑ)

1 λογαριασμό κινητού 80€+ΦΠΑ

 

Πως λοιπόν τα δηλώνω όλα αυτά;;;;

Σε ποιες καρτέλες, τι πατάω, τι γράφω κ.λπ.

Καμιά ιδέα για τα παραπάνω;

 

Επίσης, κάνοντας χρήση του βοηθητικού αρχείου:

1).έκανα μια δοκιμή δημιουργίας αρχείου xml για ΑΦΜ που αρχίζει από μηδέν και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα

xbip.jpg

2). Στο ίδιο πάντα αρχείο, δεν υπάρχει η κατηγορία "other expences". Τα έξοδα ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και τηλεφωνίας υπάγονται σε αυτή την κατηγορία. Που δηλώνονται;

3). Τιμολόγια κινητής και σταθερής τηλεφωνίας που εκδίδονται από τον ίδιο πάροχο (αντισυμβαλλόμενο), καταχωρούνται αθροιστικά (κινητή και σταθερή μαζί) ή σε δύο ξεχωριστές αθροιστικές εγγραφές; Το ρωτάω γιατί στο βιβλίο εσόδων-εξόδων τα τιμολόγια της κινητής τα καταχωρώ σε ξεχωριστή στήλη.

4).  Λογαριασμοί ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, σταθερής και κινητής τηλεφωνίας σαν τι είδους τιμολόγια δηλώνονται; Κανονικά ή πιστωτικά; Και συμπληρώνουμε το "υπόχρεος" ή όχι;

 

Θα είμαι υπόχρεος  :) σε όποιον απαντήσει κι ακόμη περισσότερο αν ανεβάσει ένα παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι georgegaleos, hkamp, panos-vicious γνωρίζοντας τις γνώσεις σας και έχοντας διαβάσει τα περισσότερα post σας, όταν είδα τα τρία ανωτέρω post, καταρχάς ηρέμησα, και κατάλαβα ότι δεν έχω χαζέψει τελείως....

 

Ευχαριστώ πολύ που βοηθήσατε την πνευματική μου υγεία  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι "....το να μην υπάρχει καμία άσπρη "τρίχα" στην καρδιά"!!!

(αναφέρομαι στο teaser του profile σου)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ημερίδα -ΕΦΕΕΑ - Δ.ΗΛΕ.Δ - Οδηγίες συμπλήρωσης Δηλώσεων Ε1 Με το σύνθημα «10+1 λόγοι συνεργασίας για να υποβληθούν ομαλά φέτος οι δηλώσεις...
 
Μερικά που ίσως μας φανούν χρήσιμα
 
 

 

 

post-2272-0-39121000-1396529101_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για ενημέρωση που είχα πριν λιγο με το helpdesk αναφορικά με το ΦΠΑ.

Δεδομένα:

1)Εστειλα το ΦΠΑ γ' τριμ 2013 στις 15 του μήνα (προχθές) μέσω taxis και με την ταυτότητα πληρωμής που βγαίνει από εκεί πλήρωσα μέσω web στην κατηγορία βεβαιωμένες οφειλές που έχει η τράπεζα.

 

2)Μέχρι και σήμερα νωρίς το πρωι στο taxis στην προσωποποιημένη πληροφωρηση που έχει και μπορείς να δεις αν χρωστάς ήμου οκ.

 

3)Πριν λίγο που μπήκα μου εμφάνισε ότι χρωστάω το ΦΠΑ με ΑΛΛΗ ταυτότητα πληρωμής από αυτήν που αρχικά είχα.

 

Εγω τότε  :shock:  :confused:  :idea:  :evil:  :twisted: κλπ

 

Στην επικοινωνία που είχα με το Helpdesk του Taxis στο 210-4802552 (αφού μου πήραν όλα τα στοιχεία ....) μου είπαν:

1) Με όποια ταυτότητα και αν πληρωσα εφόσον η πληρωμή στην τράπεζα καταχωρήθηκε στην Τραπεζα ως βεβαιωμένη οφειλή είναι σωστή.

2)Μετά από 2 ημέρες θα αποκατασταθεί και η εικόνα στην προσωποποιημένη πληροφόρηση στο taxis που έχει άλλη ταυτότητα πληρωμής από αυτή που πλήρωσα.

 

Είδωμεν .....

τελικά επειδή και εγώ το αντιμετωπίζω, σε δήλωση προσωρινά βεβαιωμένη εισοδήματος οε, που από την επεξεργασία δηλώσεων εκτυπώνω ταυτότητα πληρωμής  με το ίδιο ποσό, και αν πάω στ'ην προσωποποιημένη πληροφόρηση- οφειλές εκτός ρύθμισης βγαίνει ακριβώς το ίδιο ποσο με άλλη ταυτότητα.

η μόνη διαφορά είναι αυτή που αναφέρουν πιό πάνω (ο savas κλπ)

<<Και σε εμένα άλλαξε η ταυτότητα πληρωμής. Και επίσης ενώ η αρχική έλεγε "Ηµερολογιακή Περίοδος 01/10/2013-31/12/2013" η νέα γράφει "Οικ. Έτος 2013">>

 

ποιά να πληρώσω??? να πληρώσω αυτή από την προσωποποιημένη πληροφόρηση?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.