Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος να μας πει υπεύθυνα αν πληρώνουμε ΦΕΜ για τις συνηθισμένες περιπτώσεις 4178 προς ιδιώτες (ή και σε επαγγελματίες)

Ποια η διαφορά στην περίπτωση αμοιβής Άδειας δόμησης σε ιδιώτη που απαιτείται παρακράτηση (ΦΕΜ) 

Link to comment
Share on other sites

Πληρωμή ΦΕΜ από τις 9/1 και ακόμα εμφανίζομαι χρεωστικός....

Πριν 10 μήνες τους είχα τηλεφωνήσει και μου είπαν πως θα ενημερωθεί κααααααααααάποια στιγμή. Τελικά πότε θα έρθει αυτή η στιγμή; Συνέβη και σε άλλους ή είμαι ο μόνος με τόση καθυστέρηση; Σε κάποιους βλέπω πως ενημερώθηκε το σύστημα μετά από μισό μήνα περίπου. Σε μένα κοντεύει μήνας και αρχίζω να ανησυχώ μήπως έγινε καμιά "στραβή" και χρωστάω ακόμα.

(Πλήρωσα την ίδια μέρα της οφειλής 9/1/14 μέσω e-banking της Εθνικής)

Φίλε μην ανησυχείς θα ενημερωθεί, κι εμένα από 7/1 ενημερώθηκε μετά από 20 μέρες. Απλά τσέκαρε μην έγινε λάθος στην ταυτότητα πληρωμής αφού πλήρωσες με e-banking.

Ενα δευτερο ΦΕΜ που υπέβαλλα και πλήρωσα στον γκισέ της εθνικής ενημερώθηκε σε 2-3 μέρες.

Τώρα τι να πεί κανείς...έγινε θέμα και στις εφημερίδες για το συγκεκριμένο πρόβλημα της ΓΓΠΣ. http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113214125

Από αυτά που διαβάζει κανείς στο άρθο είναι να τρελλαίνεται...στέλνουν λέει οι τράπεζες τις καταστάσεις ηλεκτρονικά ή έντυπα και οι υπαλληλοι τις περνάνε μια μια!!!! Γι'αυτά τους πληρώνουμε!!! ά ρε Ελλαδάρα αθάνατη...

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε Παναγιώτη να μην έχει ΦΕΜ ο 4178; έχει προκύψει κάτι νέο;

Αν δεν θέλει ΦΕΜ, μπορώ να εικάσω ότι δεν θέλει και αμοιβόχαρτο;

Δηλαδή ο όψεως είναι μόνο για τις άδειες;

Δεν τα ξέρω τα λογιστικά τόσο καλά, αλλά ακολουθώ τον απλό κανόνα: Αμοιβόχαρτο, ΤΣΜΕΔΕ-όχαρτο (για το 2014 όχι ακόμα) και ΦΕΜ

για όσες εργασίες απαιτείται υποβολή αμοιβών σε κάποιο φορέα. (πολεοδομία, δασαρχείο, ΣΑ, ΥΠΕΚΑ, κλπ)

Δηλαδή όσες είναι υποχρεωτικό να φαίνονται.

Είμαι τόσο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ ήξερα ότι για αμοιβές κάτω των 300 ευρώ δεν χρειάζεται ΦΕΜ ?

 

Αυτό που λες ήταν (μέχρι τις 31/12/13), η παρακράτηση φόρου 20% σε αμοιβές για επιτυδευματίες για αμοιβές πάνω απο 300,01 Ε, απο 1/1/14 είναι παλι 20% για τους ανωτέρω αλλά για οποιδόποτε ποσό (> 0,01Ε)

 

Το ΦΕΜ είναι προκαταβολή φόρου για τις εργασίες που απαιτείτια θεώρηση σχεδίων - μεετών απο κάποια υπηρεσία

 

Είναι διαφορετικοι φόροι, άλλωστε μπορεί να το επιβεβαιωσει και ο λογιστής του forum μας SOTIRIS

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν κόβουμε σε εταιρείες και επιτηδευματίες, έχουμε παρακράτηση 20% από μηδέν Ευρώ,

Είναι διαφορετικοι φόροι, άλλωστε μπορεί να το επιβεβαιωσει και ο λογιστής του forum μας SOTIRIS

και αυτό εφαρμόζεται και για τις ατομικές επιχειρήσεις (επιτηδευματίες) όπως για παράδειγμα συνεργεία, μαγαζιά, άλλοι συνάδελφοι;

Αν όμως κάνουμε 4178 και το πληρώνει μία εταιρεία, τότε έχουμε ΦΕΜ 10% και όχι παρακράτηση 20% ;

Όπως αν κάναμε άδεια για οικόπεδο κάποιας εταιρείας;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε παρακράτηση φόρου το ΦΕΜ δεν εννοούμε ; 

 

Δηλαδή από 1/1/14 πληρώνουμε παρακράτηση φόρου (ΦΕΜ) σε ιδιώτες και επιτυδευματίες 20% επί της αμοιβής ;

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο ναι όπως τα λές

 

Για το 4178, δεν ξέρω τι διδικασία προβλέπει για τις αμοιβές και τα σχετικά, αλλα θεωρώ οτι πληρώνεις ΦΕΜ και δεν γίνεται παρακράτηση 20%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.