Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

ΠΟΛ 1025/20-01-14: "Η δήλωση αυτή περιλαμβάνει το ονοματεπώνυμο του δικαιούχου της αμοιβής, τη διεύθυνση του, τη συμβατική αμοιβή, τον προκαταβλητέο φόρο, την αρμόδια για τη φορολογία Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία του ίδιου και εκείνου που του ανέθεσε τη σύνταξη της μελέτης ή των σχεδίων ή την επίβλεψη, πλην των περιπτώσεων που την ανάθεση έκανε το Δημόσιο"

 

"2. Οι υπόχρεοι μηχανικοί με την οριστικοποίηση της δήλωσης, θα εκτυπώνουν «Βεβαίωση προκαταβλητέου φόρου στις αμοιβές αρχιτεκτόνων – μηχανικών» η οποία αποτελεί έγκυρη βεβαίωση βάσει της με αριθμ. 2837/0030/11.11.2003 (ΦΕΚ 1685/Β) απόφασης και αποτελεί το αποδεικτικό που θα υποβάλλει στις αρμόδιες υπηρεσίες πριν από τη θεώρηση των σχεδίων ή των μελετών ή τη χορήγηση της σχετικής άδειας."

 

η ηλεκτρονική φόρμα ΦΕΜ έχει βέβαια και πεδίο με στοιχεία ιδιοκτήτη, εγώ και εκεί βάζω τα στοιχεία του αναθέτοντος. Όσο για το δεύτερο δε μιλάει κάπου για φορολογικό έλεγχο αλλά για θεώρηση σχεδίων ή μελετών ή χορήγηση άδειας.

pol1025.pdf

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

ε, κάτι θα έχει ρε terry που να θεωρείται μελέτη (καμιά τεχνική έκθεση κάτι), αλλιώς τι πάμε να κάνουμε κιόλας, μπρίκια κολλάμε   :grin:

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά το να πληρώνεις ΦΕΜ, άμα δεν σου στραγγαλίζει την ρευστότητα,

καλό κάνει, κακό ΔΕΝ κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησει και ο Σωτηρης μαζι μου.

Αν πληρωνεις ΦΕΜ και για περιπτωσεις που δεν απαιτειται, μπορει σε μελλοντικο ελεγχο να εχεις προβλημα, διοτι ισως θεωρησουν οτι το εκανες για να γλιτωσεις το 100% προκαταβολη φορου.

Link to comment
Share on other sites

Αν φτάσει ο έλεγχος από το κράτος σε αυτό το επίπεδο... τότε χαλάλι τους. :smile: :-) :smile:

 

Προσωπικά, πληρώνω ΦΕΜ για ΠΕΑ, 4178 για τον λόγο που αναφέρει ο terry.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω κόψει ΦΕΜ για η/μ μελέτες σε άδεια (2 διώροφες μεζονέτες), για να κατατεθεί στο φάκελο της ΥΔΟΜ. Μέσα στον ίδιο μήνα (Μάιο) έκοψα και την αντίστοιχη ΑΠΥ ως όφειλα. Υπήρχε και το θέμα της αλλαγής του ΦΠΑ από 235 σε 24% την 1/6 και οι αμοιβές στο ΤΕΕ είχαν υπολογιστεί με 23%, οπότε έπρεπε να τιμολογήσω μέχρι 31/5.

 

Κι ενώ όλα κυλούσαν καλά με τους ελέγχους, μετά απο παρέμβαση άλλου υπαλλήλου της ΥΔΟΜ, διαπιστώθηκε πρόβλημα στα αρχιτεκτονίκα (σε σοφίτες με μέσο ύψος <2.20m. που δεν μετρούν στον σ.δ. και είχαν μπεί στην ίδια στάθμη με τον κύριο χώρο και τώρα πρέπει να μπούν σε διαφορετική στάθμη τελικα), κάτι που δεν αφορά τo πεδίο μου, τουλάχιστον άμεσα, με αποτέλεσμα να αλλάζει  πολύ το κτήριο και ο πελάτης να μην συμφωνεί με την αλλαγή, αφού είχε αποδεχθεί να γίνει άλλο κτήριο, να έρθει σε έντονη προστριβή με τον αρχιτέκτονα  και εν τέλει να μην προχωρήσει περαιτέρω στην έκδοση της άδειας.

 

Να σημείώσω ότι τελικά δεν πρόλαβε να γίνει η κατάθεση τον χρημάτων της αμοιβής μου στο λογαριασμό μου στην ΕΤΕ, λόγω της παραπάνω εξέλιξης.

 

Πως να αντιμετωπίσω το θέμα;

 

Ο λογιστής μου είπε να κόψω ένα πιστωτικό τιμολόγιο. αφού η δουλειά δεν έγινε και δεν έλαβα την αμοιβη.

 

Όμως τι γίνεται με το ΦΕΜ που έχω πληρώσει από την τσέπη μου; Πως μπορώ να το πάρω πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπλεξει λιγο, ομοιως και ο λογιστης σου..

 

Το μονο που εχω να σου πω, ειναι οτι πρωτα κοβεις ΑΠΥ και μετα πληρωνεις ΦΕΜ.

Επισης το ΦΕΜ θα το παρεις πισω κατα την υποβολη της επομενης φορολογικης δηλωσης.

Οποτε τα χρηματα δεν τα χανεις και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα παιρνεις πισω στο χερι...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.