Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Το "άλλα 200" μου δείχνει ότι δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα ...

Εγώ εννοώ ότι με 200 επιτρεπόμενα έστω ότι έχεις ήδη 100 με άδεια και 200 αυθαίρετα. Από τα 200 τα 100 τα νομιμοποιείς και τα υπόλοιπα 100 τα εξαιρείς/διατηρείς. Αυτό, το έχω κάνει κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοούσα ότι εστω πχ δεν έχεις άδεια. έχεις χτίσει 500τμ αυθαίρετα. Τα επιτρεπόμενα είναι 200τμ

Εσύ λες ότι μπορώ να κάνω τακτοποίηση τα 300τμ (κατηγορία 2 λέω εγώ εδώ έστω για να τονίσω ότι δε μιλάμε για κάτι προσωρινό αλλά για κάτι που θα διατηρηθεί μόνιμα) και να βάλω τα υπόλοιπα 200τμ προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό :

Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται έκδοση άδειας δόμησης σε ακίνητο με αυθαίρετες κατασκευές που δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν, δεν έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση, δεν έχει ανασταλεί η κατεδάφισή τους με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί αυθαιρέτων ή δεν έχουν κατεδαφιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι εστω πχ δεν έχεις άδεια. έχεις χτίσει 500τμ αυθαίρετα. Τα επιτρεπόμενα είναι 200τμ

Εσύ λες ότι μπορώ να κάνω τακτοποίηση τα 300τμ (κατηγορία 2 λέω εγώ εδώ έστω για να τονίσω ότι δε μιλάμε για κάτι προσωρινό αλλά για κάτι που θα διατηρηθεί μόνιμα) και να βάλω τα υπόλοιπα 200τμ προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

 

Βασικά κακώς δεν ανέβηκε η εγκύκλιος που απαντάει στα ερωτήματά σου Δανάη.

 

Ορίστερ λοιπόν τι λέει για όλες τις κατηγορίες.

Εγκύκλιος Συνδυασμός Νομιμοποίηση - Ρύθμιση.pdf

Link to comment
Share on other sites

 

Αν στην ίδια δήλωση να παω προς έκδοση άδειας την επιφάνεια που δικαιούται και τα υπόλοιπα προς ρυθμιση γεννιόνται άλλα ερωτήματα..
 
1. Ελέγχω το σύνολο του γηπέδου η μόνο την καθετη;
2. Στο διάγραμμα δείχνω όλη την κατάσταση περιγράφοντας ποια ρυθμίζονται και ποια νομιμοποιουνται με διαγράμμιση; (διότι στην πράξη η επιτρεπόμενη επιφάνεια δεν αντιστοιχεί σε αυτοτελές κτίσμα)
3. Αυτό πως λύνεται στατικα όταν το σύνολο του κτιριου είναι ενιαίο; Λύνω αυθαίρετα και επιτρεπόμενα μαζί ως ένα;

 

 

Για την κάθετη ισχύει το εξής:

Άδεια Δόμησης σε Οριζόντια Ιδιοκτησία.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Καταρχάς να πώ ότι θεωρώ πολύ χρήσιμες αυτές τις συζητήσεις και χαίρομαι που γίνονται.

 

Γνωρίζω φυσικά και την αναφορά του ΝΟΚ που παρατέθηκε και όλες τις εγκυκλίους οι οποίες θέτουν ορισμένες προϋποθέσεις προκειμένου να είναι δυνατή η έκδοση άδειας.

Ότι δηλαδή δεν μπορώ να έχω αυθαίρετα που δεν έχουν υπαχθεί σε κάποιο νόμο, να πληρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις κλπ κλπ...

Δεν θεωρώ όμως πως αυτό σημαίνει οτί αυτές είναι οι μόνες προϋποθέσεις και ότι δεν πρέπει φυσικά να ισχύουν οι γενικές διατάξεις όπως έιναι η μη υπέρβαση της υφιστάμενης από την επιτρεπόμενη δόμηση.

Προσωπικά δεν βλέπω καμία διαφορά στο αν η άδεια λέγεται προσθήκη ή νομιμοποίηση και στις 2 περιπτώσεις για να εγκρίνω μια κατάσταση πρέπει αυτή να είναι σύννομη.

Κρατάω πάλι το παραπάνω παράδειγμα επιτρεπόμενη 200

Λέμε δηλαδή ότι αν έχω 500τμ αυθαίρετα μπορώ να τακτοποιήσω τα 300 και να βγάλω άδεια νομιμοποίησης για τα 200

Ενώ δεν μπορώ κατ αντιστοιχία αν έχω 300τμ αυθαίρετα να βγάλω άδεια προσθήκης για 200τμ

Παρόλο που θα έχω ολόιδια κτίρια, ολόιδια επιβάρυνση, ολόιδιο διάγραμμα δόμησης και το μόνο που θα αλλάζει θα είναι ο τίτλος και το γεγονός ότι στη μια περίπτωση τα κατασκεύασα απο πριν (μάγκας!)

 

Άρα και με βάση αυτό το συλλογισμό θα μπορούσα να προτείνω στον πελάτη της β περίπτωσης να κατασκευάσει τα 200τμ αυθαίρετα και να πάω μετά να τα νομιμοποιήσω με άδεια (αφού πληρώσει τα ανέγερσης και διατήρησης) αφού τα 200 θα πληρούν τις πολεοδομικές διατάξεις και τα υπόλοιπα θα είναι ρυθμισμένα. Ή ούτε αυτό μπορώ?

 

Δεν είναι εντελώς παράλογο όπως και να χει??

 

Συγγνώμη για την επιμονή μου αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι να το δεχτώ ως σωστό. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι η εξης:

 

Μπορεί να έχει ενα Δ.Δ. με 500,00 τ.μ. δόμηση κ 300 νόμιμα κ 200 αυθαίρετα ρυθμισμένα, καθώς τα 200 λόγω και της μη στατικής εξάρτησης, θεωρεί ο νομοθέτης ως άμεσα κατεδαφιστέα μετά την παρέλευση 30 ετών.

 

Αν έχεις 300 αυθαίρετα σαφώς δε μπορείς να κάνεις νόμιμη προσθήκη για 200,καθώς σου λέει νομιμοποίησε τα 200 απο αυτά οπότε πάλι έχουμε εξάντληση νόμιμου Σ.Δ.

 

Για την τελευταία περίπτωση όντως υπάρχει κενό νόμου,καθώς αποτελεί ακραία περίπτωση...ίσως όμως να γίνεται ...ελληνικό δαιμόνιο! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

θεωρεί ο νομοθέτης ως άμεσα κατεδαφιστέα μετά την παρέλευση 30 ετών.

 

Μα αυτό δεν ισχύει! Αυτό σου λέω

Αν υπήρχε πραγματικός ορίζοντας κατεδάφισης θα το δεχόμουν ίσως πιο εύκολα

Αλλά ήδη κατηγορίες 1,2,3 (και 4 οσονούπω) (και 5 υπό προϋποθέσεις) εξαιρούνται οριστικά!

Δηλαδή αυτό το παραπάνω που θα εγκρίνω με την άδεια θα είναι για πάντα εκεί

 

καλά όσο για το ελληνικό δαιμόνιο...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομίζω να γίνεται πλέον νομιμοποίηση με πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης για μετά το 2011.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από το 2011 ...σας είπα 

 

ότι γενικά οι Νόμοι για τα αυθαίρετα θα καταντήσουν όλοι την Πολεοδομική νομοθεσία Βαβέλ 

και στην πραγματικότητα δεν θα μπορείτε να συνεννοηθείτε 

ούτε μεταξύ σας

ούτε με τις ΥΔΟΜ 

ούτε οι ΥΔΟΜ  με το ΥΠΕΚΑ

ούτε ακόμη και οι ΥΠΟΥΡΓΟΙ με το ΥΠΕΚΑ!

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.