Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καμιά γνώμη για το #132?

 

Επίσης ΣΟΣ τα παρακάτω:

 

- Τι γινεται αν εχω προσωρινή υπαγωγή με αποπληρωμένα πρόστιμα χωρίς ανέβασμα σχεδίων? => Πάνε 06.02.2015 ή 2014?

 

 

 

 

-Τι γίνεται αν σήμερα φαίνονται σαν αποπληρωμένα τα πρόστιμα του 4014,οπότε υποχρέωση μετάβασης έχεις το 2015,ΑΛΛΑ λόγω λανθασμένου χρόνου κατασκευής τελικά το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο και κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ανεξόφλητη δόση και να μεταβεί στον 4178 στις 06.02.2014? Μήπως άσχετα του πραγματικού χρόνου κατασκευής υπάγεσαι στην περίπτωση όπου αν δεν μεταβάλεις τ.μ. ή χρήσεις και μεταβάλλεις συντελεστές (συντελετής δεν είναι κ ο χρόνος κατασκευής?) ,τότε δεν μεταβάλλεται το πρόστιμο,οπότε καλώς θα γίνει η μετάβαση το 2015 χωρίς να υπάρχει υποχρέωση πληρωμής του νέου προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωσεις που εχουν εξοφληθει τα προστιμα με τον Ν4014 αλλα δεν εχουν ανεβει τα απαιτουμενα σχεδια, οποτε οι δηλωσεις εμειναν σε προσωρινη υποβολη.

Εγω καταλαβαινω οτι και αυτες θεωρουνται εκκρεμεις αρα πρεπει να μεταφερθουν στον Ν4178 μεχρι 6/2/14. Ηθελα απλα μια γνωμη πανω σε αυτο.

Επισης στις δηλωσεις αυτες επειδη δεν ολοκληρωθηκαν δεν εχουν πληρωθει αμοιβες. Με την ενταξη στον Ν4178 πρεπει να πληρωθουν και οι παλιες ή να τις αγνοησω και να πληρωσω τις νεες?

 

 

Πρέπει να μεταφερθούν έως 6.2.2014 στον 4178.

 

 οι δηλώσεις είναι σε προσωρινή υποβολή; ή προσωρινή υπαγωγή ή αρχική υποβολή; (δεν βρίσκω κατάσταση προσωρινής υποβολής στον 4014)

αν είναι σε προσωρινή υπαγωγή μπορούν να μεταφερθούν ως 6-2-2015

αν είναι σε αρχική υποβολή πρέπει να μεταφερθούν ως 6-2-2014.

(σχολιάζω-ρωτάω γιατί έτσι έχω καταλάβει κ φοβάμαι ότι κάτι μου ξέφυγε.)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ ...ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 3843 ΣΤΗΝ Ο ΟΠΟΙΑ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΔΕΝ  ΠΛΗΡΩΣΕ ΌΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 4178 ΜΕΧΡΙ 6/2/14 ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΈΙΧΕΙ ΚΑΤΑΒΆΛΛΕΙ?? ΣΩΣΤΑ??ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΜΕΧΡΙ ΠΌΤΕ? ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 6/02/15 ??.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δήλωση του 4014 πληρωμένη εφάπαξ και θες να την μεταφέρεις γιατί αλλάζουν κάποια μεγέθη, η μεταφερόμενη δήλωση που στον νέο νόμο έρχεται στο στάδιο ΑΡΧΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ έχει την επιλογή της εφάπαξ πληρωμής ή θα πάει αναγκαστικά σε δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ ...ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 3843 ΣΤΗΝ Ο ΟΠΟΙΑ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΔΕΝ  ΠΛΗΡΩΣΕ ΌΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 4178 ΜΕΧΡΙ 6/2/14 ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΈΙΧΕΙ ΚΑΤΑΒΆΛΛΕΙ?? ΣΩΣΤΑ??ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΜΕΧΡΙ ΠΌΤΕ? ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 6/02/15 ??.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ...

Απο οσο εχω καταλαβει πρεπει το συντομοτερο δυνατο να ενταχθει στο 4178 και να συμπψηφισει ο,τι εχει πληρωσει με το καινουριο προστιμο του 4178. Καταλητικες ημερομηνιες εφοσον γνωριζω δεν υπαρχουν. Οι ημερομηνιες που αναγραφεις αφουν μεταφορες δηλωσεων του 4014. Για τον 3843(ο οποιος εχει ληξει) ο μπαμπουλας ειναι η Πολεδομια. ΑΝ καννω λαθος διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

- Τι γινεται αν εχω προσωρινή υπαγωγή με αποπληρωμένα πρόστιμα χωρίς ανέβασμα σχεδίων? => Πάνε 06.02.2015 ή 2014?

-Τι γίνεται αν σήμερα φαίνονται σαν αποπληρωμένα τα πρόστιμα του 4014,οπότε υποχρέωση μετάβασης έχεις το 2015, ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ λόγω λανθασμένου χρόνου κατασκευής τελικά το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο και κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ανεξόφλητη δόση και να μεταβεί στον 4178 στις 06.02.2014? ΤΥΧΕΡΟΥΛΗ... Μήπως άσχετα του πραγματικού χρόνου κατασκευής υπάγεσαι στην περίπτωση όπου αν δεν μεταβάλεις τ.μ. ή χρήσεις και μεταβάλλεις συντελεστές (συντελετής δεν είναι κ ο χρόνος κατασκευής?) ΝΑΙ ,τότε δεν μεταβάλλεται το πρόστιμο,οπότε καλώς θα γίνει η μετάβαση το 2015 χωρίς να υπάρχει υποχρέωση πληρωμής του νέου προστίμου? ΑΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 6.2.2015

 

 

αν είναι σε προσωρινή υπαγωγή μπορούν να μεταφερθούν ως 6-2-2015 ΣΩΣΤΑ

αν είναι σε αρχική υποβολή πρέπει να μεταφερθούν ως 6-2-2014. ΣΩΣΤΑ

(σχολιάζω-ρωτάω γιατί έτσι έχω καταλάβει κ φοβάμαι ότι κάτι μου ξέφυγε.)

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ ...ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 3843 ΣΤΗΝ Ο ΟΠΟΙΑ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΔΕΝ  ΠΛΗΡΩΣΕ ΌΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 4178 ΜΕΧΡΙ 6/2/14 ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΈΙΧΕΙ ΚΑΤΑΒΆΛΛΕΙ?? ΣΩΣΤΑ??ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΜΕΧΡΙ ΠΌΤΕ? ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 6/02/15 ??.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ...

 

Όχι, μπορεί να κάνει τη δήλωση 4178 όποτε θέλει όσο αυτός βρίσκεται εν ισχύ, δηλαδή, έως 6.2.2015, δεν πρόκειται να χάσει τίποτα.

 

Αν έχεις δήλωση του 4014 πληρωμένη εφάπαξ και θες να την μεταφέρεις γιατί αλλάζουν κάποια μεγέθη, η μεταφερόμενη δήλωση που στον νέο νόμο έρχεται στο στάδιο ΑΡΧΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ έχει την επιλογή της εφάπαξ πληρωμής ή θα πάει αναγκαστικά σε δόσεις?

 

Ό,τι ήταν εφάπαξ, συνεχίζει και στον 4178 να είναι εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μπορεί να κάνει τη δήλωση 4178 όποτε θέλει όσο αυτός βρίσκεται εν ισχύ, δηλαδή, έως 6.2.2015, δεν πρόκειται να χάσει τίποτα.

 

 

 

ΙΑΣΟΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ??ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ 3843 ΚΑΙ 4014 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΕΣ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΤΟΝ 4178 ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ 6/2/2014...

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ..ΕΧΩ ΑΝΧΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΧΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.