Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Επομένως!

Εγώ καταλαβαίνω και καταλήγω στο ότι εάν έχω κάνει την αίτηση μεταφοράς πριν τις 06/02/2014 εντάσσομαι όπως και να'χει στο Ά εξάμηνο. 

Εν συνεχεία, αν προχωρήσω στην έκδοση δόσεων πριν τις 10/02/2014, είτε πληρώνω τις 6 πρώτες δόσεις μέχρι 20/02 είτε δεν τις πληρώνω και θα επιβαρύνομαι με το 1% του ποσού αυτού για κάθε μήνα καθυστέρησης. 

Αν προχωρήσω στην έκδοση δόσεων μετά τις 10/02/2014, το ίδιο ποσό - οι πρώτες 6 δόσεις που θα έβγαζε το σύστημα ότι έπρεπε να πληρωθούν μέχρι 10/02 θα εμφανιστούν πάλι ακριβώς το ίδιο αλλά ως ληξιπρόθεσμες, και θα επιβαρύνομαι πάλι με το 1% του ποσού αυτού για κάθε μήνα καθυστέρησης.

Δηλαδή αν δεν έχω σκοπό να πληρώσω 6 δόσεις μαζί, προχωράω στην έκδοση δόσεων όποτε θέλω χωρίς να αλλάζει κάτι.. 

Συμφωνείτε?

σωστος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά για να μην υπάρχουν προσαυξήσεις στις δόσεις του πρώτου εξαμήνου των μεταφερόμενων από 4014/11 δηλώσεων αρκεί αυτές να έχουν πληρωθεί μέχρι 20.2.2014 ή αν δεν πληρωθούν μέχρι 10.2.2014 θα μπουν ούτως ή άλλως οι προσαυξήσεις μετά από 10 μέρες? Το ανταποδοτικό τέλος πρέπει να πληρωθεί έως τις 6.2.2014 και να έχει επιλεγεί το σχήμα των δόσεων έως τις 10.2.2014 ή και αυτά μπορούν να καθυστερήσουν (π.χ έως τις 18.2.2014)?

 

«1. Υποχρέωση μεταφοράς έως 6.2.2014

β/ οι δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή και παρουσιάζουν στις 6.2.2014

ληξιπρόθεσμες οφειλές (δηλ. δεν έχει καταβληθεί η πρώτη δόση ή τρεις

συνεχόμενες).»

 

Δηλαδή αν κάποια δήλωση του 4014/11 είναι σε προσωρινή υπαγωγή με ανεξόφλητη εφάπαξ καταβολή προστίμου δεν χρειάζεται να μεταφερθεί έως 6.2.2014? Γιατί δεν αναφέρεται η περίπτωση αυτή στην παρένθεση? Αν μεταφερθεί και δεν πληρωθεί θα έχει προσαύξηση στο σύνολο του ποσού?

 

Για τις δηλώσεις του 4014/11 που πρέπει να μεταφερθούν στο πρώτο εξάμηνο αλλά είναι αδύνατη για οικονομικούς λόγους η άμεση πληρωμή των 6 πρώτων δόσεων τι θα συνιστούσατε? Να γίνει η αίτηση μεταφοράς στο πρώτο εξάμηνο κι ας μην πληρωθούν οι δόσεις ή να μην γίνει η μεταφορά τώρα αλλά σε κάποιο από τα επόμενα εξάμηνα (που θα έχει έρθει η ανάπτυξη και θα είναι οι πελάτες μας πλούσιοι :grin: )? Τι κυρώσεις θα υπάρχουν άραγε για αυτές τις δηλώσεις αν δεν μεταφερθούν τώρα? Αυτό δεν αναφέρεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων το δικό μου post αφορούσε νέα δήλωση στον 4178 και όχι μεταφορά.

Εγώ φταίω που ίσως δεν το ξεκαθάρισα μια και το παρόν θέμα αφορά μεταφορές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων το δικό μου post αφορούσε νέα δήλωση στον 4178 και όχι μεταφορά.

Εγώ φταίω που ίσως δεν το ξεκαθάρισα μια και το παρόν θέμα αφορά μεταφορές.

+1

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ Κωλοπετινίτσας θα το βγάλει;;; Για να το εμπεδώσουμε ρωτάω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν ξέρω αν απαντήθηκε και ίσως επείδη η απάντηση είναι η λογική αλλά καλού κακού για επιβεβαίωση...

Περιπτώσεις που βρίσκονται σε προσωρινη υπαγωγή και το παράβολο που πληρώθηκε ήταν μεγαλύτερο του προστιμου, στην καρτέλα 

των οικονομικών στοιχείων δείχνουν μια ανεξόφλητη μηδενική δόση.

Χρειάζεται να μεταφερθούν μέχρι 6/2/2014;

Link to comment
Share on other sites

Έχω απ' όλες τις περιτπώσεις...
Πληρωμένο παράβολο με μηδενικό υπόλοιπο γιατί υπερκαλύπτει το πρόστιμο, σε προσωρινή υποβολή, το οποίο μόλις είπε ο Ιάσωνας ότι δεν μεταφέρεται υποχρεωτικά.
Πληρωμένο παράβολο με μικρό υπόλοιπο, σε προσωρινή υποβολή, το οποίο από ότι βλέπω οφείλει να μεταφερθεί.

Εξοφλημένο πρόστιμο εφ' άπαξ, σε προσωρινή υποβολή, το οποίο επίσης έχουν αρκετοί πει ότι δεν μεταφέρεται υποχρεωτικά.
Δηλώσεις με ολοκληρωμένη υπαγωγή, οι οποίες δεν μεταφέρονται εκτός και αν χρειαστεί ο πελάτης έγγραφο για μεταβίβαση κλπ. Όταν μεταφερθούν, θα πρέπει ο πελάτης να πληρώσει ανταποδοτικό υπέρ ΤΕΕ λόγω της μεταφοράς για να βγει η βεβαίωση;

Σχέδια δεν έχω ανεβάσει σε καμμία περίπτωση, κυρίως λόγω οφειλών, αλλά από ότι είπατε δεν αποτελεί αυτό λόγο για μεταφορά στον Ν.4178.

Οπότε ουσιαστικά, μεταφέρω μόνο τη μία αίτηση 4014 πριν τις 6/2/2014, αυτή με το μικρό ανεξόφλητο υπόλοιπο, πληρώνω το ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ των 15 ευρώ που αντιστοιχεί στο παράβολο της, δεν ξαναπληρώνω παράβολο για ένταξη στον 4178, και οφείλω εντός εξαμήνου να ανεβάσω σχέδια. Το υπόλοιπο του προστίμου που μένει να πληρωθεί, οφείλει να εξοφληθεί ως τις 6/2/2014;

Σε γενικές γραμμές, όταν γίνεται μεταφορά για όποιο λόγο, η μόνη υποχρέωση που προκύπτει (αν δεν αλλάξεις κανένα στοιχείο της δήλωσης εννοώ) είναι να πληρωθεί το ανταποδοτικό υπέρ ΤΕΕ και όχι κάποιο άλλο χρηματικό ποσό (εκ νέου παράβολο ένταξης στον νόμο 4178 ας πούμε); Αν η μόνη επιβάρυνση είναι αυτή, γιατί να μην γίνουν μεταφορές για να "έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο" με τους γκρινιάρηδες πελάτες που ωρύονται ότι οι αιτήσεις τους είναι σε καταργημένο νόμο;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

Δεν έχω καταλάβει το εξής: 

έχω μεταφέρει τις δηλώσεις στον 4178 και πλήρωσα τα αντοποδοτικά

1ο σενάριο : Τώρα, προχωράω σε δόσεις μια δήλωση και μου βγάζει ότι θα πρέπει να πληρωθούν άλλες 6δόσεις ,με ημερομηνία λήξης πληρωμής στις 10.02.2014 , (για ποιό λόγο το κάνει αυτό)

2ο σενάριο : Αν προχωρήσω σε υπαγωγή μετά τις 10.02.2014, θα μου βγάλει 6 δόσεις ληξιπρόθεσμεσ..?

Ευχαριστώ

 

 

Παρατήρηση : Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφιλ σας. avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.