Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

 

1ο σενάριο : Τώρα, προχωράω σε δόσεις μια δήλωση και μου βγάζει ότι θα πρέπει να πληρωθούν άλλες 6δόσεις ,με ημερομηνία λήξης πληρωμής στις 10.02.2014 , (για ποιό λόγο το κάνει αυτό) 

 

 Γιατί αυτές είναι οι προθεσμίες του νόμου για το Α εξάμηνο. Ισχύουν και για τις μεταφερόμενες δηλώσεις.

 

2ο σενάριο : Αν προχωρήσω σε υπαγωγή μετά τις 10.02.2014, θα μου βγάλει 6 δόσεις ληξιπρόθεσμεσ..? 

 

Ακριβώς και θα μπουν και προσαυξήσεις.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ :

 

1. Οποια δηλωση 4014 μεταφερθεί προ 6/2/14 είτε μπει σε υπαγωγή είτε όχι , εμπίπτει στις προθεσμίες πληρωμής του Α εξαμήνου .( = 6 δόσεις πληρωμένες έως 10/2/14)

2. Οι δηλώσες του 4014 που έχουν ληξιπρόθεσμες δόσεις ή μονο παράβολο πληρωμένο , θα πρέπει εκτός από την μεταφορά τους έως 6/2/14 να πληρώσουν ΚΑΙ τις 6 πρώτες δόσεις έως 10/2/14.

3. Για κάθε μεταφερόμενη δήλωση του 4014 ισχύουν οι προθεσμίες πληρωμής του εξαμήνου κατά το οποίο μεταφέρθηκε , ασχέτως αν την περάσαμε σε κατάσταση "υπαγωγή"

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

avgoust ευχαριστώ πολύ.

επίσης παρατηρώ ότι μεταφερόμενη δήλωση η οποία είχε δηλωθεί σε μηνιέες δόσεις με εντάσει και στον 4178 σε μηνιέες, εάν είχε δηλωθεί στον 4014 τρίμηνες ή εξάμηνες στον 4178 μου το πάει εξάμηνες...

αυτό εάν θέλω να το τροποποιήσω γίνεται μόνο μέσω email..? υπάρχει κάπου να τσεκάρω έτσι ώστε να μου το κάνει αυτόματα..? (επισημαίνω ότι οι δηλώσεις έχουν ήδη μεταφερθεί)

Link to comment
Share on other sites

ενα ερωτημα που προεκυψε σημερα κατα την επισκεψη μου σε αυθαιρετο που πρεπει να γινει μεταφορα του απο 4014....

 λοιπον μεσα στο ακινητο βρηκα μια προσθηκη κ 2 περγολες υπο κατασκευη περαν των οσων ειχαν δηλωθει...

Την δηλωση την μεταφερω κ αφηνω ημερ/νια αυτοψιας την παλαια ???,διοτι αδεια δεν εκδιδεται για τις εργασιες που γινονται ...

Link to comment
Share on other sites

ενα ερωτημα που προεκυψε σημερα κατα την επισκεψη μου σε αυθαιρετο που πρεπει να γινει μεταφορα του απο 4014....

 λοιπον μεσα στο ακινητο βρηκα μια προσθηκη κ 2 περγολες υπο κατασκευη περαν των οσων ειχαν δηλωθει...

Την δηλωση την μεταφερω κ αφηνω ημερ/νια αυτοψιας την παλαια ???,διοτι αδεια δεν εκδιδεται για τις εργασιες που γινονται ...

 

σωστά το σκέφτηκες, και γώ αυτό θα έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω κάτι από ανασφάλεια....λίγο διαφορετικά,γιατί το έχω ξαναρωτήσει!!!

Δήλωση 4014 σε κατάσταση "προσωρινή υπαγωγή" με δύο Φύλλα Καταγραφής:

1ο ΦΚ "προς έκδοση άδειας" που αφορά δύο κτίρια εμβαδού 150τμ και 450τμ αντίστοιχα, και

2ο ΦΚ "προς τακτοποίηση" αποθήκη εντός Δ εμβαδού 10τμ

 

Το αρχικό παράβολο των 2000 ευρώ μου κάλυψε το πρόστιμο της αποθήκης που ήταν περίπου 1000 ευρώ,

γι' αυτό και κατά την "προσωρινή υπαγωγή" στον 4014 δεν μου έβγαλε επιπλέον πρόστιμο μια και που το

παράβολο μου κάλυπτε το πρόστιμο.Η δήλωση φαίνεται ξοφλημένη 100%.

Επιπλέον η τριετία του 4014 για την έκδοση της αδείας λήγει στις 2/2/2015.

 

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1)Πότε πρέπει να μεταφερθεί στον 4178? Στις 2/2/2015 που λήγει η τριετία του "προς τακτοποίηση"

ή στις 6/2/2015 που λήγει η ημερομηνία του "προς τακτοποίηση"?

2)Πότε πρέπει να ολοκληρώσω την διαδικασία? Δηλαδή το ανέβασμα σχεδίων κλπ?

Έξη μήνες μετά την υπαγωγή στον 4178 ή 3 χρόνια μετά την υπαγωγή στον 4178 λόγω του 
προς έκδοση άδειας?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

avgoust ευχαριστώ πολύ.

επίσης παρατηρώ ότι μεταφερόμενη δήλωση η οποία είχε δηλωθεί σε μηνιέες δόσεις με εντάσει και στον 4178 σε μηνιέες, εάν είχε δηλωθεί στον 4014 τρίμηνες ή εξάμηνες στον 4178 μου το πάει εξάμηνες...

αυτό εάν θέλω να το τροποποιήσω γίνεται μόνο μέσω email..? υπάρχει κάπου να τσεκάρω έτσι ώστε να μου το κάνει αυτόματα..? (επισημαίνω ότι οι δηλώσεις έχουν ήδη μεταφερθεί)

δηλαδη δε σε αφηνει το συστημα να επιλεξεις τον τροπο πληρωμης που θες?πας υποχρεωτικα σε αυτο που σου εχει διαλεξει το συστημα?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι ερωτήσεις μπορούμε να κάνουμε στο ΤΕΕ με e-mail  στο:  n4178@central.tee.gr  

Σημειώστε και το τηλέφωνο σας, κινητό και σταθερό γιατί καλούν μέσα σε μια με δυο μέρες!!!!!

Όσον αφορά τις δόσεις:

Οι δηλώσεις που μεταφέρονται στο Ν.4178/13, όσον αφορά το δοσολόγιο, έχουν ως εξής:

α) Αν στον 4014/11 έχει πληρωθεί μόνο το παράβολο, σου δίνει το σύστημα την επιλογή να διαλέξεις ανάμεσα από όλες τις επιλογές που υπάρχουν (εφάπαξ κλπ.).

β) Αν στον 4014/11 βρίσκεστε σε διαδικασία δόσεων, ΔΕΝ σου δίνει το σύστημα τη δυνατότητα να διαλέξεις, και κατά την "υποβολή" υπολογίζει αυτόματα,

    ΜΗΝΙΑΙΕΣ δόσεις. Επιπλέον αν πριν την μεταφορά στον 4178/13 έχει αποπληρωθεί το 30% του προστίμου, υπολογίζεται αυτόματα και η έκπτωση του 10%

 

Οι μηνιαίες δόσεις στο δοσολόγιο φαίνονται ως εξής:

α)Οι έξι πρώτες δόσεις να λήγουν ΟΛΕΣ στις 10/2/2014 (δηλαδή η 1η, 2η, 3η, 4η, 5η και 6η δόση)

β)Οι έξι δεύτερες δόσεις να λήγουν ΟΛΕΣ στις 10/8/2014 (δηλαδή η 7η, 8η, 9η, 10η, 11η και 12η δόση)

γ)Οι έξι τρίτες δόσεις να λήγουν ΟΛΕΣ στις 10/2/2015 (δηλαδή η 13η, 14η, 15η, 16η, 17η και 18η δόση)

    κλπ....κλπ.....κλπ....κλπ....

Δηλαδή οι μηνιαίες δόσεις λήγουν ΑΝΑ ΕΞΙ,  ΚΑΘΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ.

Μπορούν να πληρώνονται οποτεδήποτε, ΑΡΚΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΙ όπως είναι ομαδοποιημένες, ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ημερομηνία λήξης τους.

 

Οι παραπάνω πληροφορίες προέρχονται από  τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΤΕΕ (κεντρικό ΤΕΕ)

ύστερα από e-mail που έστηλα στο: n4178@central.tee.gr

Edited by Κωστής.
Link to comment
Share on other sites

ενα ερωτημα που προεκυψε σημερα κατα την επισκεψη μου σε αυθαιρετο που πρεπει να γινει μεταφορα του απο 4014....

 λοιπον μεσα στο ακινητο βρηκα μια προσθηκη κ 2 περγολες υπο κατασκευη περαν των οσων ειχαν δηλωθει...

Την δηλωση την μεταφερω κ αφηνω ημερ/νια αυτοψιας την παλαια ???,διοτι αδεια δεν εκδιδεται για τις εργασιες που γινονται ...

 

Ενημέρωσες τον πελάτη ότι, βεβαίωση 4178 ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να πάρει;;;;;;

Ότι, ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου ΔΕΝ πρόκειται ποτέ ν' αποκτήσει;;;;;;

Ότι, μεταβίβαση ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να κάνει;;;;;

Ότι, σε 3-4 χρόνια η ΔΕΗ θα του πάρει το ρολόϊ;;;;;;;

Ότι, σε 3-4 χρόνια Ε1, Ε2, Ε9 κ.λπ. δεν θα μπορεί να υποβάλλει με ό,τι αυτό συνεπάγεται;;;;;;

κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσες τον πελάτη ότι, βεβαίωση 4178 ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να πάρει;;;;;;

Ότι, ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου ΔΕΝ πρόκειται ποτέ ν' αποκτήσει;;;;;;

Ότι, μεταβίβαση ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να κάνει;;;;;

Ότι, σε 3-4 χρόνια η ΔΕΗ θα του πάρει το ρολόϊ;;;;;;;

Ότι, σε 3-4 χρόνια Ε1, Ε2, Ε9 κ.λπ. δεν θα μπορεί να υποβάλλει με ό,τι αυτό συνεπάγεται;;;;;;

κ.λπ.

τον ενημερωσα κ για αλλα πολυ χειροτερα εγγραφως κ με με υπογραφη<<ελαβα γνωση>>   αλλα τωρα βρισκετα......σε φαση δημιουργηκοτητας!!!!!!!!!!

το θεμα  ειναι αν μπορω να αφησω την παλια ημερομηνια  αυτοψιας?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

 
Βγαζουν που βγαζουν την ανακοινωση ε....ας προσεχουν και λιγακι με τις ημερομηνιες...ειναι λεπτο το ζητημα...
 
Υπενθύμιση για τις προθεσμίες του νόμου 4178/2013 για την αντιμετώπιση της αυθαίρετης δόμησης – Δήλωση Υπουργού Αναπληρωτή ΠΕΚΑ Σταύρου Καλαφάτη
 
Το ΥΠΕΚΑ υπενθυμίζει ότι την επόμενη εβδομάδα λήγουν προθεσμίες του νόμου 4178/2013 για την αντιμετώπιση της αυθαίρετης δόμησης. Ειδικότερα, για όσους έχουν ενταχθεί στις διατάξεις του νόμου 4014/2011 και έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές ή έχουν πληρώσει μόνο παράβολο, η καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής στο νόμο 4178 χωρίς επιπλέον επιβάρυνση είναι η 7η Φεβρουαρίου 2014. Επίσης, για όλες τις κατηγορίες του νόμου 4178, η προθεσμία υπαγωγής για την ωφέλεια των 102 μηνιαίων (ή 17 εξαμηνιαίων) δόσεων λήγει επίσης στις 7/2/2014.
 
Σχετικά με το θέμα ο Υπουργός Αναπληρωτής ΠΕΚΑ Σταύρος Καλαφάτης δήλωσε:
«Ο νόμος 4178 για την αντιμετώπιση της αυθαίρετης δόμησης και το περιβαλλοντικό ισοζύγιο είναι η τελευταία μεγάλη ευκαιρία όσων έχουν αυθαίρετα ή κτίρια με αυθαιρεσία να δηλώσουν το ακίνητό τους. Όσοι σπεύσουν να το δηλώσουν, θα ωφεληθούν από πολλές δόσεις στην αποπληρωμή του προστίμου. Όσο νωρίτερα δηλώσουν οι πολίτες κάποιο αυθαίρετό τους, τόσο περισσότερο χρονικό διάστημα θα έχουν για να αποπληρώσουν το αναλογούν πρόστιμο. Διάστημα που φτάνει σχεδόν τα εννέα χρόνια. Επιπλέον έχουμε προβλέψει πολλές κατηγορίες εκπτώσεων, που φτάνουν μέχρι το 85%, ειδικά για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. Καλούμε τους πολίτες που έχουν αυθαίρετο κτίσμα ή κάποια αυθαιρεσία σε νόμιμο κτίσμα να το δηλώσουν, σύμφωνα με το νέο νόμο, ώστε να μπορούν χωρίς πρόβλημα μελλοντικά να το μεταβιβάσουν και να το αξιοποιήσουν. Η Πολιτεία έχει πλέον τη βούληση και τα εργαλεία για να εντοπίσει τα αυθαίρετα κτίσματα και να σταματήσει την πρακτική της αυθαίρετης δόμησης. Με το νέο νόμο για τα αυθαίρετα έχουμε κάνει το καλύτερο δυνατό για λυθεί επιτέλους το πρόβλημα της αυθαίρετης δόμησης».
 
Όσον αφορά τις προθεσμίες, ισχύουν συγκεκριμένα τα εξής:
 
Α) Για όσους έχουν ενταχθεί στις διατάξεις του νόμου 4014/2011 και έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές ή έχουν πληρώσει μόνο παράβολο:
Τα στοιχεία των δηλώσεων κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 με ληξιπρόθεσμες οφειλές ή σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο μεταφέρονται υποχρεωτικά στις διατάξεις του Ν. 4178/2013 μέσα στο πρώτο εξάμηνο εφαρμογής του Ν. 4178/2013, δηλαδή μέχρι τις 7/8/2014.  (ΛΑΘΟΣ 7/2/2014) :confused: :confused: :confused: :confused:
Επομένως, από τις 8/2/2014 η ένταξή τους στο νόμο 4178 γίνεται εξαρχής και όχι με μεταφορά δήλωσης από το 4014/2013, χάνοντας όχι μόνο το προνόμιο των περισσοτέρων δόσεων αλλά υποχρεούνται και σε πληρωμή νέου παραβόλου.
 
Β) Για όσους κάνουν νέα δήλωση αυθαιρέτου ή κτιρίου με αυθαιρεσία:
Δηλώσεις με πληρωμή παραβόλου που θα πραγματοποιηθεί έως και 7/2/2014, εντάσσονται στην περίπτωση της παρ 2α του άρθρου 21 του ν. 4178/2013 και παρέχονται οι εξής τρόποι εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου:
i) Εφάπαξ εξόφληση (έκπτωση 20%) με προθεσμία καταβολής έως και την 10/2/2014.
ii) Εξόφληση του 30% (έκπτωση 10%) με προθεσμία καταβολής έως και την 10/2/2014. Οι επόμενες προς εξόφληση δόσεις δύναται να είναι μηνιαίες ή τριμηνιαίες.
iii) 102 μηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό δόσης 50 ευρώ) με προθεσμία καταβολής των πρώτων 6 δόσεων έως και την 10/2/2014.
iv) 17 εξαμηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό δόσης 300 ευρώ) με προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης έως και την 10/2/2014
 
Για όσους έχουν ενταχθεί στο νόμο 4014/2011, κατά την μεταφορά των στοιχείων των δηλώσεων στο νόμο 4178/2013 ισχύουν οι εξής τρόποι πληρωμών:

 

Τρόπος Εξόφλησης Ν. 4014/2011
Αντιστοίχιση σε τρόπο Εξόφλησης κατά τα οριζόμενα στο Ν. 4178/2013
Εφάπαξ πληρωμή (έκπτωση 20%)
Εφάπαξ πληρωμή (έκπτωση 20%)
Εφάπαξ πληρωμή χωρίς έκπτωση
Μηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό 50 ευρώ)
Μηνιαίες δόσεις
Μηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό 50 ευρώ)
Τριμηνιαίες δόσεις
Εξαμηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό 300 ευρώ)
 
 
Σημειώνεται γενικά ότι για υπαγωγές στις διατάξεις του νόμου από 8/2/2014 και μετά, οι ενδιαφερόμενοι χάνουν το προνόμιο των 102 μηνιαίων ή 17 εξαμηνιαίων δόσεων και περνούν στην επόμενη κατηγορία δόσεων, δηλαδή τις 84 μηνιαίες ή 14 εξαμηνιαίες δόσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.