Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Κάνοντας ολοκληρωμένη υπαγωγή με τον 4178, ''βγαίνει'' ΄κανονικά βεβαίωση νομιμότητας ??

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου τραβάς φωτογραφίες και τις επισυνάπτεις στη βεβαίωσή σου.

Και...

ή ο ιδιοκτήτης σου κάνει υπεύθυνη δήλωση για το τι σου προσκόμισε όπου αποκρύπτει την ένταξη στον 3843 ή

λέτε και οι δύο την αλήθεια. Στην τεχνική έκθεση δηλαδή αναφέρεις τον αριθμό της δήλωσης με τον 3843 και ότι εσύ κατά την αυτοψία βρήκες τον η/χ ανοιχτό.

Μην παίρνεις καμία ευθύνη συνάδελφε πέραν αυτής που σου αναλογεί και πίστεψέ με είναι τεράστια.

 

Όταν υπέγραψε ο ιδιοκτήτης την αίτηση για την ένταξη στο Ν.3843 υπέβαλλε και υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 (με  το γνήσιο της υπογραφής του)

όπου δήλωνε κάποια πράγματα. Τότε και με την μη υποχρεωτική αυτοψία των Μηχανικών (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) αναλάμβανε τεράστια ευθύνη και σίγουρα

ας ψάξει τι ποινή επισύρει η λανθασμένη ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ που υπέγραφε τότε.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ναι!!!

Ευχαριστώ. Κάπου ακουσα ότι δεν εκδίδονται ακόμα οι βεβαιώσεις και μου φάνηκε περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπέγραψε ο ιδιοκτήτης την αίτηση για την ένταξη στο Ν.3843 υπέβαλλε και υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 (με  το γνήσιο της υπογραφής του)

όπου δήλωνε κάποια πράγματα. Τότε και με την μη υποχρεωτική αυτοψία των Μηχανικών (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) αναλάμβανε τεράστια ευθύνη και σίγουρα

ας ψάξει τι ποινή επισύρει η λανθασμένη ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ που υπέγραφε τότε.

έτσι είναι συνάδελφε, όπως ακριβώς τα λες. Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα... σε αυτό απαντάω.

Το να αναλάβω εγώ σα μηχανικός ευθύνη και να πω ότι είναι κλειστός ενώ δεν είναι δεν υπάρχει καμία περίπτωση.

Για μένα αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης την ευθύνη και δε μου "παρουσιάζει" τη ρύθμιση του 3843 υπογράφοντας για το τι έγγραφο μου προσκομίζει

αλλιώς το να τον  κλείσει νύχτα ή να τον δηλωσει με αναλυτικό δε νομίζω ότι είναι λύση

Το να κάνεις δήλωση καν να πας με αναλυτικό σημαίνει τι? ότι τον είχες κλειστό και τον άνοιξες χωρίς άδεια?

Και πότε έγινε αυτή η αυθαιρεσία? πριν τις 27/08/11 και αποδεικνύεται με αεροφωτογραφίες ώστε να ενταχθεί στον 3178? (με ό,τι σημαίνει αυτό)?

όχι διότι δεν υπάρχει αεροφωτογραφία που να τον δείχνει κλειστό πριν την 27/08/11.

Άρα δε μπορείς να πας με 4178 και να πεις ότι τον άνοιξες (γενικότερα δε ξέρω αν θα μπορούσε και θεωρητικά να γίνει κάτι τέτοιο)

Άρα πας με άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 22? πολύ μπλεγμένη υπόθεση με αμφίβολα αποτελέσματα και πολλα έξοδα.

 

Γενικότερα δε βλέπω πως μπορεί ο ιδιοκτήτης να πάει με τον 4178 καθώς δεν υπάρχει αεροφωτογραφία που να τον δείχνει κλειστό και ο ημ που έκλεισε δεν αποτελεί αλλαγή χρήσης αλλά δημιουργία χρήσης άρα και το να τον κλείσει νύχτα μπορεί να το βρει μπροστά του σαν άλυτο εμπόδιο.

 

Χωρίς να είμαι βέβαιος, νομίζω ότι κάποια εγκύκλιος ανέφερε ότι ο κλειστός η/χ μπορεί να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση με κάποια διαδικασία, ίσως αυτό να είναι μια λύση

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία (30 διαμερισμάτων) έχει γίνει μερική ανάκληση της αδείας, γιατί ο πίσω ακάλυπτος χώρος αντί για φυτεμένος είναι χώρος στάθμευσης.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση για διαμέρισμα που δεν έχει άλλη αυθαιρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό μου θέμα, λέω να δώσω βεβαίωση χωρίς αυθαιρεσίες να τελειώνω και να αγνοήσω την τακτοποίηση. Τώρα να μου κάνει ΥΔ ο ιδιοκτήτητης...δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία (30 διαμερισμάτων) έχει γίνει μερική ανάκληση της αδείας, γιατί ο πίσω ακάλυπτος χώρος αντί για φυτεμένος είναι χώρος στάθμευσης.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση για διαμέρισμα που δεν έχει άλλη αυθαιρεσία?

 

Με τον έλεγχο των τίτλων ιδιοκτησίας του διαμερίσματος που σε ενδιαφέρει και ο οποίος θα σου προσκομιστεί από τον ιδιοκτήτη, είσαι υποχρεωμένη να ελέγξεις και όποια τυχόν παρακολουθήματα αναφέρονται. Οπότε μάλλον την πάτησαν άπαντες....

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό μου θέμα, λέω να δώσω βεβαίωση χωρίς αυθαιρεσίες να τελειώνω και να αγνοήσω την τακτοποίηση. Τώρα να μου κάνει ΥΔ ο ιδιοκτήτητης...δεν ξέρω.

δεν επισυνάπτεις και καμιά φωτογραφία στη βεβαίωση...

αυτοί που μας πληρώνουν σήμερα είναι αυτοί που θα μας κυνηγήσουν αύριο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Θα ηθελα κι εγω την πολυτιμη βοηθεια σας ως νεος συναδελφος.Για βεβαιωση μεταβιβασης για διαμερισμα πολυκατοικιας του '78, βρηκα απο την πολεοδομια μονο το στελεχος της οικοδομικης αδειας .Στο διαμερισμα δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες-ευτυχως?!-  θα πρεπει ωστοσο να σχεδιασω εγω κατοψη του διαμερισματος? ή του οροφου? Και κατι ακομα παρακαλω..στο πεδιο περιγραφη του συστηματος, ποσο αναλυτικα πρεπει να περιγραψω την ιδιοκτησια? και πρεπει να αναφερω οτι δεν υπαρχει κατοψη ως επισημο εγγραφο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.