Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω την τακτοποίηση αυθαιρέτου. έχω εκδώσει μόνο βεβαίωση μη αυθαιρεσιών με τον 4014. σε μια συζήτηση με γνωστό, συνάδελφο είχα καταλάβει ότι υπάρχουν διάφορες φάσεις υπαγωγής και οτι για την έκδοση της βεβαίωσης μεταβίβασης αρκεί να συμπληρώσεις όλα τα στοιχεία του ακινήτου κ των ιδιοκτητών καθώς κ περιληπτικά τον τύπο αυθαιρεσίας, χωρίς να υποβάλω τα δικαιολογητικά, να συντάξω τεχνική έκθεση κτλ. και να κάνω υποβολή. Έτσι είμαι στην αρχική υποβολή και εκδίδω τη βεβαίωση, προχωρούν τα συμβόλαια και πληρωμή προστίμου, σύνταξη του πλήρη φακέλου και τελικά ολοκλήρωση της δήλωσης γίνεται εν καιρό. Από το εγχειρίδιο χρήσης του συστήματος του ΤΕΕ βλέπω ότι η σειρά ορίζεται διαφορετικά. Την έκδοση βεβαιώσεων για τυχόν ταυτόχρονη μεταβίβαση του ακινήτου την παρουσιάζει στο τελευταίο στάδιο, μετά την ολοκλήρωση της δήλωσης. Αυτό ίσχυε πάντα ή είναι αλλαγή του 4178? του τέστιν... οι ιδιοκτήτες καίγονται για την πώληση, αλλά εγώ δε μπορώ να κάνω τπτ να επισπεύσω τη διαδικασία..?..  Δεδομένου και του ότι είναι η πρώτη περίπτωση που αναλαμβάνω και ότι πρέπει να το τρέξω, φοβάμαι για λάθη, οπότε αρχίζω τις ερωτήσεις εδώ.

Δεν κατάλαβα εάν τη διαδιακασία που περιγράφεις την έχεις εκτελέσει ήδη (πώς έγινε αυτό?) ή αναρωτιέσαι ποια είναι αυτή.

Τόσο με τον 4014 όσο και τον 4178, η ρύθμιση (σε περίπτωση ύπαρξης αυθαιρεσιών) προηγείται της έκδοσης βεβαίωσης.

Πρέπει να εξοφληθεί το πρόστιμο (ή να εξοφληθεί κατά το 30% σύμφωνα με τα οριζόμενα των σχετικών άρθρων) ώστε να μπορεί να περαιωθεί η δήλωση στο σύστημα, για να εξαχθεί η σχετική βεβαίωση.

Το μόνο που δεν απαιτείται είναι η ολοκλήρωση της κατάθεσης των δικαιολογητικών από τη μεριά του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα εάν τη διαδιακασία που περιγράφεις την έχεις εκτελέσει ήδη (πώς έγινε αυτό?) ή αναρωτιέσαι ποια είναι αυτή.

Τόσο με τον 4014 όσο και τον 4178, η ρύθμιση (σε περίπτωση ύπαρξης αυθαιρεσιών) προηγείται της έκδοσης βεβαίωσης.

Πρέπει να εξοφληθεί το πρόστιμο (ή να εξοφληθεί κατά το 30% σύμφωνα με τα οριζόμενα των σχετικών άρθρων) ώστε να μπορεί να περαιωθεί η δήλωση στο σύστημα, για να εξαχθεί η σχετική βεβαίωση.

Το μόνο που δεν απαιτείται είναι η ολοκλήρωση της κατάθεσης των δικαιολογητικών από τη μεριά του μηχανικού.

Δεν έχω εκτελέσει ήδη τη διαδικασία.. απλά αναρωτιέμαι γτ πρέπει να το κάνω άμεσα.

Άρα μπορώ να προχωρήσω στην α)αρχική υποβολή, β)να πληρωθεί το παράβολο και το ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ, γ)να προωθηθεί σε υπαγωγή, -την πληρωμή των ποσών την παρακάμπτουμε διότι πρόκειται για ακίνητο που έχει παραχωρηθεί από τον ΟΕΚ και καταβάλει μόνο το παράβολο-, δ)συμπλήρωση στοιχείων: αμοιβών, τύπος απαιτούμενου δελτίου τρωτότητας, τεχνική έκθεση και ε)προώθηση σε ολοκληρωμένη υπαγωγή.

Αφού γίνουν όλα αυτά μπορώ να κάνω έκδοση της βεβαίωσης μεταβίβασης και αργότερα να καταθέσω τα δικαιολογητικά που απαιτούνται. 

Τα περιγράφω σωστά?

Πάντα έτσι ήταν? και με το 4014?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι...

 

Θέλω την άποψη σας αν εγώ τα βλέπω στραβά τα πράγματα ή αν όντως είναι έτσι...  :-x

 

Έδωσα βεβαίωση σε πελάτη με ημ/νία βεβαίωσης 05/09/2013... Η αυτοψία είχε γίνει 03/08/2013 την οποία και σημείωσα στο σύστημα και η οποία εμφανίζεται στην Βεβαίωση... Ο άνθρωπος πήγε εχθές να κάνει τα συμβόλαια του και η συμβολαιογράφος του ζήτησε ΝΕΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ καθώς όπως λέει η αυτοψία έγινε πριν την ψήφιση του νέου νόμου 4178 (08/08/2013) και το κτηματολόγιο δεν την δέχεται. Μάλιστα του ζήτησε η Βεβαίωση να έχει ημερομηνία αυτοψίας 02/09/2013, ημέρα έναρξης της λειτουργίας της πλατφόρμας!!!!!! Δεν μπορώ να το καταλάβω...

 

Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω?? Να ζητήσω από το ΤΕΕ να μου επαναφέρει το σύστημα?? Και αν ναι, γνωρίζετε μήπως την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω και πόσο καιρό διαρκεί??? 

 

Απλά για ενημέρωση... και απάντηση στο παραπάνω μηνυμά μου...

 

Σήμερα πήγα να εξηγήσω την κατάσταση στο ΤΕΕ και να μου δώσουν μια λύση. Μου είπαν απευθείας "που να μπλέκεις τώρα, βγάλε μια καινούργια βεβαίωση" και στην ερώτηση μου ότι πρέπει να ξαναβάλω στην πλατφόρμα αμοιβη κτλ, μου απάντησαν "σε μια κουταλία νερό πνίγεσαι τώρα..."

 

Εγώ την έβγαλα πάντως την Βεβαίωση και στην αμοιβή έβαλα 10 ευρώ... 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όσοι έχετε βγάλει βεβαιώσεις με το νέο σύστημα, σας ζήτησαν και :

 

Άρθρο 7.παρ.3.

 

Από την εφαρμογή του πληροφοριακού συστήματος και την εισαγωγή των σχετικών αεροφωτογραφιών η βεβαίωση της παρ. 1 του άρθρου 3 συνοδεύεται υποχρεωτικά και από απόσπασμα αεροφωτογραφίας που εκδίδεται από το πληροφοριακό σύστημα.

 

?

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος το λέει, αλλά εμείς ακόμα περιμένουμε τη διαπιστωτική του προέδρου....

Το τι θα κάνουν οι συμβολαιογράφοι, ή ακόμα χειρότερα οι υποθηκοφύλακες ουδείς γνωρίζει.....

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαίωση αδόμητου του 4178 θα γίνει και υποβολή του τοπογραφικού?Οι προδιαγραφές είναι αυτές των υποδειγμάτων του ΥΠΕΚΑ ή δεν ειναι υποχρεωτικό για τα τοπογραφικά των συμβολαίων?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν έχει τις αποκλίσεις την κατ3 δεν θεωρείται αυθαίρετο; Ο ν4178 λέει πως μέχρι αυτές τις αποκλίσεις πληρώνει μόνο παράβολο 500€ και νομιμοποιεί.

 

Πράγματι....Τι γίνεται με τις ανοχές που ίσχυαν με τον ν.4014 ? Δεν ισχύουν πλέον ??!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν έχει τις αποκλίσεις την κατ3 δεν θεωρείται αυθαίρετο; Ο ν4178 λέει πως μέχρι αυτές τις αποκλίσεις πληρώνει μόνο παράβολο 500€ και νομιμοποιεί.

Αυθαίρετο θεωρείται.

Δεν επηρεάζει όμως την μεταβίβαση.

όπως αυθαίρετη είναι και η αλλαγή θέσης κουφωμάτων, αλλά βεβαίωση για μεταβίβαση δίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.